Thënie nëntori

vjeshtë-pyll

Nëntori është një muaj i tranzicionit. Ne kaluam nga një kohë e këndshme në ditë që bëheshin gjithnjë e më të ftohta, me shi dhe më të shkurtër. Në mes të vjeshtës, pemët gjetherënëse lyejnë peisazhet me ngjyra të verdha, të kuqe ose portokalli, duke i kthyer ato në vende të mrekullueshme. Kafshët përpiqen të mbledhin sa më shumë ushqim dhe njerëzit janë të detyruar të fillojnë të heqin rrobat e ngrohta.

Si gjithmonë, gjatë shekujve janë përsëritur fraza të caktuara që sot shërbejnë si një udhëzues për të ditur se çfarë kohe na pret. Me këtë rast, ne do të shohim se çfarë thëniet e nëntorit.

Si do të jetë moti në Spanjë në nëntor?

pemë qumeshtit

Këtë muaj në Spanjë zakonisht ka pak nga gjithçka: në veri të vendit shirat janë zakonisht shumë të bollshëm dhe temperaturat bëhen aq të ulëta sa ndodhin ngricat e para dhe reshjet e borës; Në jug, përkundrazi, mund të ketë një sistem me presion të lartë që e mbron atë përkohësisht nga i ftohti. Megjithëse, po, natën ajo qetësohet praktikisht në të gjithë territorin spanjoll, kështu që mund të jetë e nevojshme të hiqni një batanije.

Orët e dritës së ditës po bëhen më të shkurtra dhe netët, përkundrazi, po zgjaten, kështu që, së bashku me një atmosferë gjithnjë e më të paqëndrueshme, ata që duan të dalin në kërkim të kërpudhave në male janë të sigurt se do të kënaqen. .

Na tregoni më shumë rreth kësaj teme përmes thënieve.

Thënie për muajin nëntor

vjeshte

 • Kur mbaron nëntori, fillon dimri: dhe është e vërtetë. Sapo të mbarojë muaji i njëmbëdhjetë i vitit, është koha për të nxjerrë, po ose po, palltot nëse jeni në veri, ose xhaketat nëse jeni në jug, pasi temperaturat janë shumë të ftohta për të vazhduar të vishni rroba të freskëta.
 • Nga XNUMX nëntori e tutje, dimri është tashmë konstant: që nga ajo ditë e tutje, pak a shumë, në shumë bashkësi spanjolle, veçanërisht ato në veri, është kur dëbora e parë zakonisht fillon të bjerë dhe, për këtë arsye, dimri po bëhet gjithnjë e më i dukshëm.
 • Për San Andrés, akull në këmbë: Dita e Shenjtit është 30 Nëntori, kur akulli është parë tashmë në shumë pjesë të vendit.
 • Duke hyrë në nëntor, kush nuk mbolli atë nuk mbjell: Ky është një muaj kur nuk këshillohet të mbillni ndonjë gjë, pasi që i ftohti mund të vrasë fidanët brenda pak ditësh.
 • Vera e San Martín zgjat tre ditë dhe mbaron: Dita e Shenjtit është 11 Nëntori, domethënë kur temperaturat priren të jenë mbi vlerat e ditëve të mëparshme. Por kur të ndodhë, nuk do të ketë më "verë" në pjesën e mbetur të vitit.
 • Nga të gjithë shenjtorët, i ftohtë në fusha: Dita e të gjithë Shenjtorëve është 1 Nëntori. Atë ditë në shumë pjesë të vendit ka filluar të ftohet.
 • Nëse nëntori fillon mirë, besimi duhet të ketë: nëse muaji fillon mirë, domethënë nëse temperaturat janë të këndshme dhe reshjet fillojnë të jenë të bollshme, sigurisht që do të jetë një muaj që nuk do të sjellë surpriza të papritura.
 • Era që ecën në San Martín, zgjat deri në fund: era që mund të fryjë nga 11 nëntori është normalisht e ftohtë, dhe veçanërisht e fortë në disa vende.
 • Nëse bie borë në San Andrés, bie borë shumë më vonë: dita e Shenjtorit është, siç thamë, 30 nëntor. Nëse bie borë atë ditë, është shumë e mundur që të bjerë shumë më shumë borë në muajt e ardhshëm.
 • Për San Andrés, gjithë natën e kohës është: dhe është ajo që mund të duket, po. Qiejtë me re ose me interval me re, gjithnjë e më pak orë drite duket se nata zgjatet më shumë sesa në të vërtetë.
 • Nëntori është verë dera e të ftohtit: kjo duhet të merret parasysh. Në këtë muaj do të duhet t'i themi lamtumirë nxehtësisë deri në vitin e ardhshëm, pasi moti do të bëhet shumë më i freskët.
 • Për San Martín, i madhi dhe minimalja janë të veshura: Me këtë panoramë, nuk ka tjetër veçse të grumbulloheni mirë për të mbrojtur veten nga moti i keq.
 • Për Shenjtorët, bora në lartësi dhe për San Andrés, në këmbë: Ne e fillojmë muajin me dëborë në majat më të larta dhe e përfundojmë me dëborë në majat e ulëta.
 • Për Santa Catalina, dru zjarri dhe parandalimi i miellit: Dita e Santa-s është 25 Nëntori, një ditë kur këshillohet të keni një sasi të mirë druri për të bërë një zjarr.
 • Për Shën Eugene, gështenja në zjarr, zjarr në vatër dhe dele për të ruajtur: Dita e Shenjtit është 15 Nëntori. Në mes të muajit, këshillohet që kafshët të ruhen, ushqim dhe dru zjarri.

A dini ndonjë thënie tjetër të motit për këtë muaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.