Thënie gushti

Verë

Dhe kështu, sikur një gjë e tillë, muaji i Gusht. Një muaj që fillon të jetë më interesant nga pikëpamja meteorologjike, megjithëse sidomos gjatë dy javëve të para nxehtësia e fortë është protagonisti kryesor i ditës sonë të sotme.

Me kalimin e viteve, njerëzimi ka përpiluar të njëjtat fraza që, në fund të fundit, janë bërë pjesë e proverbit meteorologjik. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë thëniet e gushtit kështu që ju mund të dini se si do të jetë moti gjatë muajit.

Por së pari, një përmbledhje e shkurtër e temperaturave dhe reshjeve që ndodhin zakonisht në Spanjë gjatë muajit gusht.

Gusht, i thatë dhe i ngrohtë

Plazh në verë

Gjatë dy javëve të para, nga 1 në 15, konsiderohet se jemi akoma në periudha kanikulare, domethënë, në atë periudhë në të cilën rrezatimi diellor është shumë më intensiv. Gjatë atyre ditëve, qielli është pothuajse gjithmonë i pastër, ose me disa re të larta dhe / ose mesatare.

Nëse flasim për temperatura, në këto data është kur është më lehtë për zhivën në termometër të rritet shumë në disa pjesë të vendit, të tilla si Andaluzia e Jugut ose Murcia; temperaturat që mund të jenë 40ºC ose më shumë. Në lindje ato qëndrojnë me rreth 35-38ºC, në qendër me rreth 32ºC dhe në veri me rreth 30ºC.

Gjatë këtij muaji në vitet e fundit është normale që të ndodhin anomali të temperaturës. Por le ta shohim atë në detaje. Merrni muajin gusht 2015 si një shembull.

Anomalitë e temperaturës në gusht 2015 në Spanjë

Temperaturat në gusht

Imazhi - AEMET

Siç mund të shihet, praktikisht në të gjithë vendin temperatura përjetoi një rritje më të lartë se normale. Vetëm në disa pika të Ishujve Kanarie, Galicia, Katalonia dhe Extremadura ishin ato disi më të ulta. Kështu që, temperatura ishte mbi 2ºC të vlerave normalePrandaj, nuk është për t'u habitur që muaji na la me temperatura shumë të larta në aeroportin e Granadës dhe në Almería (41,1ºC) përkatësisht në 5 dhe 3, dhe në Kordoba (40,8ºC) në 10.

Lidhur me temperaturat minimale, më e rëndësishmja ishte ajo e regjistruar në Portin e Navacerrada më 24. Atje termometri ulej në 3,6 º C, gjë që mund të habisë shumë duke qenë në ekuator të verës. Por Lugo ishte gjithashtu i ftohtë: 5,5ºC u regjistrua më 8.

Reshjet e shiut në gusht 2015 në Spanjë

Reshjet në gusht

Imazhi - AEMET

Tani le të kalojmë në reshjet e shiut. Në gusht 2015 ata kishin një karakter normal, me një reshje mesatare prej 25mm, e cila është pak më e lartë se vlera mesatare për muajin, e cila është 23 mm, nëse merret si referencë periudha midis 1981 dhe 2010.

Siç mund ta shihni nga harta, shpërndarja ishte shumë e pabarabartë, diçka që ndodh çdo vit. Në veri dhe në lindje të gadishullit, si dhe në pjesë të Ishujve Kanarie dhe Balearike, ishte shumë e lagësht; Në të kundërt, pjesa tjetër e gadishullit ishte mjaft e thatë. Pamplona u rendit si qyteti në të cilin ra më shumë shi, me një rekord të 61,9mm.

Për më shumë detaje, mund të lexoni raportin mujor të AEMET-it klikoni këtu.

Proverb meteorologjik për muajin gusht

Plazhi i perëndimit të diellit

Tani që mund të intuitojmë pak a shumë atë që moti do të bëjë gjatë këtij muaji, le të kthehemi te thëniet:

 • Mos jini në diell pa kapelë, as në gusht, as në janar: përndryshe ju me gjasë do të përfundoni me një dhimbje koke.
 • Gushti than burimet dhe shtatori urat u merr: i referohet reshjeve të pakta që bien zakonisht gjatë muajit.
 • As ecja në gusht, as lundrimi në dhjetor: Dhe fakti është që, kur është kaq nxehtë, gjatë ditës shumë pak guxojnë të ecin.
 • Gushti, gjatë ditës skuqet fytyrën; ftohtë në fytyrë gjatë natës: Gjatë ditës dielli është aq intensiv sa mund të dëmtojë seriozisht lëkurën nëse nuk mbrohemi, por natën dhe, sidomos, në agim, ajo freskohet.
 • Kur bie shi në gusht, bie mjaltë dhe bie shi: Shirat e gushtit janë të shkëlqyera për bujqësinë.
 • Nëse ndodh të jetë me stuhi, gushti do të jetë i trishtuar: nëse shirat janë të mira, stuhitë janë mjaft të dëmshme, pasi ato dëmtojnë të korrat.
 • Korrik dhe Gusht secili si tjetri: nëse është shumë nxehtë në korrik, temperaturat në gusht do të jenë gjithashtu të larta.
 • Pak e kuptojnë gushtin dhe shtatorin: rrezet e diellit arrijnë drejtpërdrejt te ne, por, në të njëjtën kohë, ndodhin ndryshime në atmosferë, gjë që favorizon formimin e reve të stuhisë dhe, si pasojë, shirave nuk u duhet shumë për të ujitur fushat.
 • Nga Virgjëresha e Gushtit në shtatë është tashmë errësirë: Nga 15 gushti, ne filluam të vëmë re se ditët po bëheshin gjithnjë e më të shkurtra.
 • Deri në gusht, shiu i parë paralajmëron vjeshtën: Kur bien pikat e para të ujit, ne e dimë që periudha e vjeshtës është gati të fillojë.

A dini ndonjë thënie tjetër e gushtit? Nëse është kështu, mos ngurroni ta lini në komente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.