Edmund halley

Biografia e Edmund Halley

Me siguri diku në jetën tuaj keni dëgjuar ose keni qenë me fat sa të shihni Kometë Halley. Sot do të flasim për zbuluesin e saj, Edmund halley. Ai është një shkencëtar i rëndësishëm anglez që është i njohur mirë në të gjithë botën dhe është ai që parashikoi orbitën e kometës që mori emrin e tij për nder të tij. Edhe pse është një shkencëtar, ai gjithmonë është kujtuar më shumë si një astronom. Sidoqoftë, jeta e tij nuk ishte e kufizuar në astronomi, por bëri zbulime të rëndësishme në fushat e matematikës, meteorologjisë, fizikës dhe gjeofizikës.

Për të gjitha këto, ne do t'ia kushtojmë artikullin Edmund Halley dhe biografinë e tij.

Kush ishte Edmund Halley?

Ky shkencëtar ishte një kontribues i madh për të Isaac Newton në punën e kryer në tërheqjen gravitacionale të trupave. Ai ishte shkencëtari i parë që mund të parashikonte që kometat do të ktheheshin herë pas here afër Tokës sepse këto kometa gjithashtu kishin një orbitë të caktuar.

Ai lindi më 8 nëntor 1656 në Londër dhe vdiq më 14 janar 1742, gjithashtu në Londër. Lindur në Hagges dhe pasardhës i familjes Derbyshire, Edmund Halley filloi shkollimin në shkollën Saun Paul në Londër. Familja e tij ishte një grup i pasur njerëzish që bënin sapun. Përdorimi i sapunit në atë kohë po përhapej në të gjithë Evropën, prandaj ishte shumë mirë që ai të fitonte më shumë.

Babai i tij pësoi një humbje të madhe gjatë zjarrit të madh të Londrës. Ky zjarr ndodhi kur Halley ishte ende i vogël. Pavarësisht kësaj, babai ishte në gjendje t'i jepte djalit të tij një arsim të mirë. Thanksshtë falë këtij edukimi që Edmund Halley bëri mësime private në shtëpinë e tij. Jo vetëm që ishte me fat që ishte në një familje të pasur, por ishte pjesë e një periudhe revolucioni shkencor. Ky revolucion është ai që hodhi themelet e mendimit modern.

Monarkia në atë kohë u rivendos nga Carlos II dhe ata kishin qenë 4 vjet. Disa vjet më vonë, monarku i dha një statut organizatës joformale të filozofëve natyralë të quajtur "Universiteti i Padukshëm". Thisshtë kjo organizatë që më vonë u zhvillua dhe u quajt Shoqëria Mbretërore e Londrës.

Pas disa vitesh, në 1673, Halley hyri në Kolegjin e Mbretëreshës në Oksford. Thereshtë aty që ai u emërua Astronom Royal në 1676. Ai filloi të inkurajohej të dinte më shumë rreth astronomisë dhe filloi të studionte dhe stërvitej për të. Vite më vonë, në 1696, Edmund Halley u emërua si kontrollues i nenexhikut Chester. Ai e mbështeti Njutonin me shumë nga punimet e tij. Më në fund, ai u emërua astronom mbretëror në 1720 dhe drejtor i Observatorit të Greenwich, ku punoi për 21 vjet.

Kontributet në shkencë

Kometë Halley

Ne do të flasim tani për kontributet që ai dha në shkencë dhe arsyet pse ai është bërë kaq i famshëm.

 • E para ndodhi në vitin 1682, kur ai ishte në gjendje të parashikonte orbitën e kometës që sot është emëruar për nder të tij, Kometa e Halley. Jo vetëm që ai së pari parashikoi orbitën, por ai gjithashtu njoftoi në 1758 se do të kthehej, pasi kometat gjithashtu ndjekin një orbitë. Në këtë mënyrë, ai mbrojti në teorinë e tij se ka kometa me trajektoret e tyre eliptike dhe se ato janë të lidhura me Sistem diellor.
 • Një tjetër kontribut ishte bashkimi me Njutonin për të dhënë një shpjegim në lidhje me mekanikën e lëvizjes planetare.
 • Në 1691, ai ndihmoi në ndërtimin e një këmbane zhytjeje që ai ishte në gjendje të provonte në lumin Thames. Falë kësaj zile zhytjeje, Halley mund të ishte zhytur për më shumë se një orë e gjysmë.
 • Ai bëri disa punime të tilla si "Synopsis astronomiae cometicae" në të cilat shpjegoi ligjet e lëvizjes që kishte zhvilluar me Njutonin mbi kometat.
 • Jo vetëm që ai zbuloi rrugën e Kometës së Halley, por ai gjithashtu përshkroi 24 rrugë të tjera parabolike që ishin vëzhguar deri në vitin 1698.
 • Ai ishte në gjendje të tregonte se 3 kometa historike të shikuara në 1531, 1607 dhe 1682 ishin të ngjashme në karakteristikat e tyre me ato që u panë në 1305, 1380 dhe 1456. Kjo mund të nënkuptojë se ata ishin të njëjtat kometa, por që po ktheheshin nga rruga e tyre eliptike.
 • Ai parashikoi që Kometa e Halley do të kalonte përsëri pranë Tokës përsëri në 1758.
 • Kontributet e tjera më të rëndësishme në astronomi ishin të demonstronin se yjet kishin ca lëvizje dhe se secili prej tyre gëzonte të njëjtën gjë. Ai bëri studime për revolucionin e plotë të hënës dhe përpiloi tabela astronomike.

Trashëgimia Edmund Halley

Trashëgimia e Halley

Kur ka një shkencëtar me kontribute të mëdha në shkencë dhe kaq shumë zbulime, ai lë një trashëgimi. Ajo trashëgimi është vetë Kometa e Halley. Emri i tij do të mbetet gjithmonë në mendjet e të gjithë njerëzve që kanë qenë të lidhur ngushtë me kometën dhe kthimin e të cilëve ai ishte në gjendje të parashikonte me saktësi të plotë. Shumë nga bashkëkohësit e tij dhe gjenerata e shkencëtarëve që e ndoqën e vlerësuan atë për arritjet e tij të larta.

Ndonjëherë, në vend se të kujtohet për zbulimet e tij, ai mund të mbahet mend më së miri për të qenë personi që nxiti Isaac Newton për të botuar Parimet. Kjo vepër është ajo që shumë e konsiderojnë monumentin më të madh të arritjeve të njeriut në shkencë.

Njutoni tashmë kishte një emër të njohur në botën e shkencës falë zbulimeve të mëparshme. Sidoqoftë, ai kurrë nuk do të mund ta kishte arritur reputacionin e tij përfundimtar që ka duruar për shekuj me radhë po të mos kishte botuar teorinë e gravitacionit universal. Halley do të njihet si personi që kishte një vizion për të ardhmen dhe që e bëri të mundur.

Në trashëgiminë e tij mund të përfshijmë:

 • Emri i Halet's Comet Halley nga i cili ai parashikoi kthimin.
 • Krateri Halley në Mars.
 • Krateri Halley në hënë.
 • Halley Research Station, Antarktida.

Siç mund ta shihni, ky shkencëtar ka kontribuar shumë në shkencë nga shumë aspekte. Shpresoj që me këtë biografi të mësoni më shumë rreth Edmund Halley.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.