Kometa e Halley

Kometë Halley

Me siguri keni dëgjuar për të Kometë Halley diku në jetën tuaj dhe ju nuk mund ta dini me të vërtetë se si është dhe si funksionon. E vërteta është se është një kometë orbita e së cilës kalon Tokën çdo 76 vjet. Mund të shihet nga këtu si një dritë e madhe e ndritshme. Isshtë një nga kometat me një distancë më të shkurtër se sa ka në rripin Kuiper. Disa hetime pohojnë se origjina e saj është në Re e Oortit dhe se në fillim ishte një kometë me një rrugë kaq të gjatë.

Disa shkencëtarë e konsiderojnë Kometën e Halley si e para që një qenie njerëzore mund të shohë deri në dy herë në jetën e tij. A doni të dini sekretet dhe dinamikën e kometës më të famshme në botë? Lexoni për të zbuluar gjithçka.

Çfarë është dhe cila është origjina e Kometës së Halley

Rruga e Kometës së Halley

Edhe pse është kometa më e famshme në botë, shumë njerëz ende nuk e dinë se çfarë është. Shtë një kometë me një madhësi të madhe dhe mjaft të ndritshme që mund të shihet nga Toka dhe që gjithashtu ka një orbitë rreth diellit si planeti ynë. Dallimi në lidhje me të është se ndërsa tonë orbita përkthimore eshte cdo vit, Kometa e Halley është çdo 76 vjet.

Studiuesit kanë hetuar orbitën e saj që kur u vëzhgua për herë të fundit nga planeti ynë në 1986. Kometa u emërua pas shkencëtarit i cili zbuluar nga Edmund Halley në 1705. Studimet pohojnë se herën tjetër kur mund të vërehet në planetin tonë është rreth vitit 2061, ndoshta në muajt qershor dhe korrik.

Sa i përket origjinës, mendohet se është formuar në Re të Oortit, në fund të Sistem diellor. Në këto zona, kometat që kanë origjinën kanë një trajektore të gjatë. Sidoqoftë, mendohet se Halley po shkurtonte trajektoren e tij sepse ishte bllokuar nga gjigandët e stërmadh të gazit që ekzistojnë në Sistemin Diellor. Kjo është arsyeja pse ajo ka një histori kaq të shkurtër.

Zakonisht të gjitha kometat që kanë një trajektore e shkurtër vjen nga Rripi Kuiper dhe për këtë arsye, ky rrip i atribuohet si origjina e Kometës së Halley.

Karakteristikat dhe orbita

Rruga e Halley përmes sistemit diellor

Duke qenë më e famshmja në histori, është një kometë që është studiuar plotësisht. Trajektorja e tij dihet se kalon nëpër pikën e origjinës çdo 76 vjet. Kjo është mjaft e shkurtër për një qift konvencional. Megjithëse vjen nga Reja e Oortit, trajektorja është e njëjtë me atë të të gjithë kometave që i përkasin rripit Kuiper.

Në përgjithësi, trajektorja është mjaft e rregullt dhe e mirëpërcaktuar dhe, si rezultat, parashikimi juaj është shumë e lehtë. Deri tani, ka një rekord të të gjitha viteve që kanë kaluar që nga zbulimi i tij dhe, ai mund të jetë mjaft i drejtë me trajektoren e tij.

Sa i përket karakteristikave të tij të brendshme, ajo mund të shihet me një strukturë mjaft të plotë dhe të përbërë nga një bërthamë dhe koma. Krahasuar me kometat e tjera, ajo është mjaft e madhe në madhësi dhe mjaft e ndritshme. Edhe pse është një trup i zi, ai është mjaft i ndritshëm për t’u parë nga sipërfaqja e Tokës. Bërthama ka dimensione 15 kilometra të gjata dhe 8 km të gjata dhe të gjera. Kjo është arsyeja pse quhet një qift i madh. Forma e saj e përgjithshme mund të ngjajë me atë të një kikiriku.

Bërthama përbëhet nga elementë të ndryshëm si uji, monoksidi i karbonit dhe dioksidi, metani, acidi hidrokianurik, amoniaku dhe formaldehidi. Gjatësia totale e trajektores së këtij qift arrin disa milion kilometra.

Orbita e Kometës së Halley është në formë eliptike dhe retrograd. Drejtimi që po ndjek është i kundërt me atë të planetëve dhe me një prirje prej 18 gradësh. është mjaft mirë i rregullt dhe i përcaktuar, duke e bërë më të lehtë për studim dhe hulumtim.

Kur do të kthehet Kometa e Halley?

Kuriozitetet e kometës Halley

Fakti që astronomi britanik Edmund Halley ishte i pari që ishte në gjendje të llogariste orbitën e kometës nuk do të thotë se ajo nuk ishte parë më parë nga sipërfaqja e Tokës. Kjo kometë është parë nga sipërfaqja çdo 76 vjet. Edmund Halley ishte në gjendje të parashikonte dhe llogariste rrugën e kometës falë pamjeve të tjera që kanë ndodhur më parë.

E para u vu re në vitin 1531 nga Appiano dhe Fracastoro. U përshkrua si një kometë e madhe, në formë kikiriku. Kishte një shkëlqim të madh dhe mund të shihej lehtësisht nga sipërfaqja e tokës. Vite më vonë, pamja nga Kepler dhe Longomontanus mund të regjistrohej gjithashtu në 1607, domethënë 76 vjet më vonë. Kur ai ishte në gjendje ta shihte atë me sytë e tij në 1682, ai njoftoi se pothuajse me siguri mund të shihej përsëri në 1758.

Me këtë zbulim është mënyra se si Halley u quajt kjo kometë. Një studim i fundit që është botuar në revistë Gazeta e Kozmologjisë tregon se shikimi i parë i kësaj komete ishte në vitin 466 para Krishtit, ndoshta në muajin qershor deri në fund të gushtit.

Pamja tjetër u regjistrua nga astronomët kinezë në 240 pes. Nga ai rekord, ai është shfaqur 29 herë deri më tani me një trajektore 76-vjeçare. Nëse hera e fundit që keni parë njëri-tjetrin ka qenë në 1986, Ndoshta do të shihet përsëri në vitin 2061-2062.

Curiosities

kalimi i kometës halley në tokë

Siç mund ta prisni, kometa më e rëndësishme në histori ka disa kuriozitete që ia vlen të njihen. Ne i mbledhim ato këtu:

 • Përkundër shkëlqimit të madh që jep, Kometa e Halley është një trup i zi.
 • Për shkak të paraqitjes së kometës në vitin 1910 kishte më shumë se 400 vetëvrasje lidhur me këtë fenomen që mbulonte qiellin e Perusë me një ngjyrë të çuditshme.
 • Falë kësaj komete, mijëra libra dhe tregime janë lidhur.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të njihni mirë kometën më të famshme në histori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   SUSANA GARNERO dijo

  Unë kam parë Kometën e Halley me djalin tim në 1986, nga teleskopi i Shkollës Rajonale të San Franciskos të UTN, Argjentinë. Djali im ishte 3 vjeç. Dukej si një mjegullinë mezi e ndritshme, pasi, e kuptoj, nuk kaloi aq afër Tokës sa në vitin 1910. Unë nuk do ta shoh kthimin e saj në 2062, por djali im do, ndoshta ai mund ta shohë atë për herë të dytë (mjaft një privilegj). Ne nuk jemi asgjë në krahasim me pafundësinë e kozmosit.

 2.   david dijo

  Sinqerisht, për sa më përket mua, kometa siç dihet nuk është një kometë, unë do të thosha se meqenëse ndodh vetëm 1 ose 2 herë në jetën e qenies njerëzore, kjo më jep të kuptoj se është një lloj mbikëqyrjeje shtesë e tokës që shikon progresin e qenieve njerëzore dhe nëse jemi. Duke përparuar si një garë ata vëzhgojnë mirëqenien e arritur në inteligjencë dhe ata e bëjnë atë çdo 6 ose 7 dekada kur mbuloni një anije nëse nuk doni të zbuloheni lehtë ata përdorin një mënyrë vjedhjeje të pazbulueshme nga radari. Dhe nëse kjo kometë është me inteligjencë jashtëtokësore mënyra më e mirë është ta mbuloni atë me zjarr të jetë çfarë do të ndodhë ?????

 3.   Julio Cesar Garrido del Rosario dijo

  Unë jam i interesuar për shpejtësinë e tij të përkthimit në kilometra në sekondë, dhe distancën që ajo kalon në ato 76 vjet ... Një kometë është një kometë dhe asgjë tjetër, pa ndonjë mister, që nuk ka asnjë lidhje me alienët ....