Isaac Newton

Isaac Newton

Revolucioni shkencor që filloi Nikolla Koperniku në Rilindje, vazhdoi me Galileo Galilei dhe më vonë me Kepler. Më në fund, kulmi i punës ishte shkencëtari britanik i njohur si Isak Njuton. Ai lindi në 1642 dhe ka qenë një nga gjenitë më të mëdhenj në të gjithë historinë e shkencës. Ai ka dhënë kontribute në shkenca të ndryshme si matematika, astronomia dhe optika. Sidoqoftë, më me ndikimin nga të gjitha është fizika.

Në këtë artikull ne do të flasim për biografinë dhe shfrytëzimet e Isaac Newton në mënyrë që ju të njihni në thellësi një nga të mëdhenjtë e shkencës.

Bëmat kryesore

Njutoni duke studiuar

Në mënyrë që të zbulonte gjërat dhe të revolucionarizonte shkencën, ai duhej të njihte më parë studimet që ishin botuar tashmë mbi lëvizjen nga ligjet e Galileo dhe Kepler që përshkruanin orbitat e planeteve. Kështu, Njutoni ishte në gjendje të vendoste ligjet themelore që ne dimë për dinamikën në fizikë. Këto ligje janë ajo e inercisë, proporcionaliteti i forcës, ligji i përshpejtimit dhe parimi i veprimit dhe reagimit. Falë kësaj njohurie, ai po hetonte gjithnjë e më shumë misteret e fizikës derisa të ishte në gjendje të vendoste ligjin e gravitacionit universal.

I gjithë komuniteti shkencor ishte shtangur nga zbulimet që Isaac Newton po zbulonte. Marrëdhënia midis forcës dhe lëvizjes mund të shpjegojë dhe parashikojë trajektoren e orbitës së Planeti i kuq, në të njëjtën kohë që mund të bashkonte të gjitha mekanikat që ekzistonin midis Tokës dhe hapësirës hapësinore.

Aristotelianizmi ishte i përhershëm dhe mbante perandorinë e tij për gati 2.000 vjet. Falë sistemit që Njutoni krijoi me ligjet e lëvizjes, ai ishte në gjendje t'i jepte fund njohurive të Aristotelit dhe krijoni një paradigmë të re që është ruajtur deri në fillim të shekullit të XNUMX-të, kur një gjeni tjetër me emrin Albert Einstein bëri formulën për teorinë e relativitetit.

biografi

Bëmat e Njutonit

Fëmijëria e Njutonit nuk ishte e lehtë. Ai lindi më 25 dhjetor 1642 në një fshat të njohur si Woolsthorpe. Babai i tij sapo kishte ndërruar jetë në një mision si pronar toke. Në moshën 3 vjeç, nëna e tij bëri një martesë tjetër të re dhe shkoi të jetonte me burrin e saj të ri, duke e lënë Njutonin nën kujdesin e gjyshes së saj nga nëna. Pas 12 vjetësh, nëna e saj u bë përsëri e ve dhe u kthye në fshat me trashëgiminë e këtij burri të dytë. Kur nëna e tij vdiq në 1679, ai mori trashëgiminë.

Karakteri i tij përcaktohej duke qenë i matur, i heshtur dhe meditues. Ai zakonisht nuk luante me djemtë e tjerë, por preferoi të ndërtonte disa objekte dhe enë që vajzat të luanin me të.

Në qershor 1661, ai u pranua në Trinity College, Cambridge, dhe u regjistrua si një shërbëtor. Kjo do të thotë që ju po fitonit mbështetjen tuaj në këmbim të disa shërbimeve shtëpiake. Isshtë atje ku ai filloi studimet e tij mbi metodën e fluksit, teorinë e ngjyrave dhe idetë e para që po konceptonte rreth tërheqjes gravitacionale. Kjo tërheqje gravitacionale e kishte përqendruar në orbitën që hëna kishte rreth Tokës. Ai vetë ishte përgjegjës për propagandimin e arritjeve të tij në shkencë. Një nga arritjet e tij më karakteristike ishte të mendonte për gravitetin duke vëzhguar rastësisht një mollë që binte nga një pemë në kopsht. Aty filloi të mendojë pse molla ra në tokë dhe gjithçka që lidhej me gravitetin.

Volteri ishte përgjegjës për përhapjen e tërë historisë së Njutonit në shtyp. Ai ishte një mësues për disa vjet dhe nuk duket se këto ngarkesa mësimore ishin diçka që e pengoi atë të vazhdonte me studimet.

Gjetje të rëndësishme

Molla dhe njutoni

Rreth kësaj kohe, Isacc Newton shkroi ekspozitat e tij të para sistematike në llogarinë pafundësisht të vogël. Ato u botuan vite më vonë kur u gjet formula e famshme për zhvillimin e fuqisë së një binomi me ndonjë eksponent, si i plotë dhe i pjesshëm.

Ai kishte zbulime jo vetëm në matematikë, por edhe në botën e optikës. Kapitulli i shkencës që ai zgjodhi të mbulonte në klasat e tij ishte optika. Ai e kishte këtë vëmendje të veçantë për këtë çështje që nga viti 1666 dhe donte ta sillte atë në zbulim. Në 1672 ai tashmë kishte komunikimin e parë mbi këtë temë falë faktit se Shoqëria e Shkencëtarëve e zgjodhi atë si një nga anëtarët e saj. Kjo sepse ai ndërtoi teleskopin reflektues. Aftësia e Njutonit për të siguruar prova eksperimentale për zbulimet e tij ishte e padiskutueshme. Ai ishte në gjendje të mësonte se drita e bardhë ishte një përzierje rrezesh me ngjyra të ndryshme dhe se secili prej tyre kishte një kthyeshmëri të ndryshme kur kalonte nëpër një prizëm optik.

Në 1679, ai mungoi në Kembrixh për disa muaj për shkak të vdekjes së nënës së tij. Pas kthimit, ai mori një letër nga Robert Hook, sekretari i Shoqërisë Mbretërore, në të cilën ai u përpoq ta bindte atë për të rivendosur kontaktin me institucionin dhe sugjeroi mundësinë që ai të mund të komentonte Vetë teoritë e Hukut që merreshin me lëvizjen e planetëve në orbitat e tyre.

Vite më vonë, Edmond Halley, i cili deri atëherë kishte vëzhguar akoma Kometë Halley, ai vizitoi Njutonin duke e pyetur se cila do të ishte orbita e një planeti nëse graviteti zvogëlohej me katrorin e distancës. Përgjigja e Njutonit ishte e menjëhershme: një elips.

Vitet e fundit

Royal Society

Puna e tij, Parimet Matematikore të Filozofisë Natyrore, u bë mjaft e famshme edhe pse leximi i saj ishte mjaft komplekse. Ai u zgjodh nga universiteti si përfaqësuesi i Mbretit James II në Parlament. Ai ishte me shëndet të mirë që nga foshnjëria e deri në vitet e fundit të jetës. Në fillim të vitit 1722, sëmundja e veshkave shkaktoi dhimbje barku të rënda në veshka. Gjatë këtyre viteve të fundit, ai vuante më shumë nga kjo sëmundje. Më në fund, ai vdiq në mëngjesin e hershëm të 20 Marsit 1727 pasi kishte refuzuar të merrte ndihmën e fundit nga Kisha.

Siç mund ta shihni, Isaac Newton ishte një revolucionar i vërtetë i shkencës dhe kontributi i tij mbahet mend edhe sot si një nga fizikanët më të mirë në botë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.