Deti i Thetis

deti i tetisit

Në shumë artikuj në lidhje me koha gjeologjike ne kemi emëruar shumë herë Deti i Thetis. Shtë një det që lante qytetin Cabra, ky qytet ishte destinacioni i preferuar i zhytësve profesionistë. Dhe është se, në kohët e lashta e gjithë kjo zonë lahej me ujë të njohur si Deti i Tethys ose Oqeani Tethys. Isshtë një trup i shkëlqyeshëm uji dhe një burim jete që shënoi historinë dhe gjeografinë e planetit tonë.

Për këtë arsye, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë që kishte deti i Tethys.

Historia e detit të Tethys

Qytet i magjepsur

Deti i Thetis ishte një ujë i madh që ishte afërsisht me madhësinë e Azisë. Ajo u formua afërsisht rreth 250 milion vjet më parë kur të gjithë kontinentet e Tokës u bashkuan në super kontinentin e njohur me emrin Pangea. Duhet ta dini se ky superkontinent u formua dhe kishte një formë C. Në atë kohë Deti i Tethys ishte trupi i ujit që mbeti brenda kontinentit dhe i rrethuar nga tre anët e tij. Ishte një det i brendshëm me karakteristika të ujit të ngrohtë dhe të cekët. Sidoqoftë, ajo ishte e mbushur me krijesa deti, shkëmbinj nënujorë, korale me shumë ngjyra, ishuj natyralë, etj.

Shkurtimisht, mund të themi se Deti i Thetis ishte një ujë i mrekullueshëm i ngarkuar me jetë shtazore dhe bimore dhe se me siguri do të ishte shumë i famshëm nëse do të ishte atje sot. E tillë është sasia e biodiversitetit që strehonte ky oqean, saqë shumë prej krijesave që banonin në këtë det ruhen sot përmes fosileve. Të gjitha këto fosile mund të shihen në Qendrën e Interpretimit Jurassic Cabra. Kjo qendër është si të udhëtosh në të kaluarën dhe të jesh në gjendje të shohësh biodiversitetin që ekzistonte në këtë oqean.

Ne e dimë që Deti i Thetis ishte brendësia e superkontinentit, por pjesa e jashtme ishte gjithashtu e rrethuar nga uji. Për këtë oqeani quhej Panthalassa dhe është ajo që sot njihet si Oqeani Paqësor. Ka shumë njerëz që besojnë se Oqeani Paqësor nuk është aq i madh sa duket, por duhet ta dimë që zë pothuajse një të tretën e të gjithë sipërfaqes së planetit.

Evolucioni i detit të Tethys

deti Mesdhe

Ne e dimë që për shkak të rrymat e konvekcionit e mantelit të Tokës ka një lëvizje të pllakave tektonike të njohura si Domethënie kontinentale. Kjo lëvizje kontinentale shkaktoi thyerjen e super kontinentit Pangea dhe ndarjen pasuese dhe zhvendosjen e pllakave të kontinenteve nga pafundësia e oqeanit. Ne duhet ta dimë që Deti Mesdhe filloi të formohej nga deti i madh i Thetis. Pjesa më e madhe e biodiversitetit që ekziston në Detin Mesdhe është trashëguar nga Oqeani Tethys. Megjithatë, Nuk ishte i njëjti Deti Mesdhe që njohim sot, Përkundrazi, ishte një trup me ujë që përmbyti një pjesë të Gadishullit Iberik dhe Evropës, e cila në atë kohë nuk ishte asgjë më shumë se një arkipelag i ishujve.

Me të gjitha kafshët, bimët dhe shkëmbinjtë nënujorë që ekzistonin në Detin Mesdhe të lashtë, nuk dihej se çfarë ndodhi derisa shkenca ta zbulonte atë. Dhe është se Deti Mesdhe u tha. Edhe pse duket e pabesueshme, ishte plotësisht reale. Kjo tharje e Detit Mesdhe ndodhi për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike. Këto pllaka mbyllën ngushticat Rifeño dhe Betic, të cilat ishin vendet e vetme përmes të cilave uji nga Atlantiku mund të hynte në Detin e Tetisit. Për këtë arsye, i gjithë pellgu mesdhetar që njohim sot u bë një shkretëtirë mbresëlënëse e kripës së bardhë. E gjithë kjo kripë ishte ajo që ishte në ujin e tretur. Ky moment në zhvillimin e planetit dhe kohës gjeologjike njihet si Kriza e Kripësisë së Mesinit. Ky episod i jashtëzakonshëm, i shoqëruar me trafikun, prodhoi një zhdukje praktikisht totale të të gjithë jetës detare.

Më vonë, qindra vjet më vonë, ngushtica e Gjibraltarit u hap dhe Mesdheu po mbushej përsëri me ujë nga Oqeani Atlantik. Atshtë në këtë kohë kur formohet Deti Mesdhe që ne e dimë në ditët tona të konsideruar si bir i detit antik të Thetis.

Fauna detare

deti i tetis itaca

Ne do të dimë se cila ishte fauna detare që ekzistonte në Detin e Tetisit në atë kohë. Rreth 50 milion vjet më parë zanafillën e etetve të para. Cetaceans janë gjitarët e parë që kanë qenë në gjendje të përshtaten plotësisht me jetën ujore. Isshtë një nga mrekullitë e evolucionit të specieve dhe sot Ato mbulojnë një numër të madh të specieve që shpërndahen në të gjithë oqeanet e të gjithë planetit. Oqeani Tethys nuk do të ishte më pak. Ajo ishte gjithashtu shtëpia e mijëra zvarranikëve unikë detarë që banonin si në ujërat bregdetare ashtu edhe në ato të cekëta. Le të shohim disa nga speciet:

 • Amonitët
 • Mixosaurus Iktiosaur
 • Placodont Placodus
 • Tanistrofi prolacertiform
 • Nothosaurus Sauropterygian

Dihet që qyteti Cabra dhe Gjeoparku që ndodhet në Subbética dikur ishte shtëpia e të gjitha këtyre krijesave detare.

Cili është emri?

Ka shumë njerëz që pyesin pse ky det u quajt në këtë mënyrë. Eduard Suess ishte një gjeolog mjaft i njohur austriak, i cili ishte i apasionuar pas botës së gjeologjisë. Nga mosha 44 vjeç ai filloi të studionte tektonikën e pllakave në thellësi dhe botoi librin Die Enststehung der Alpen. Në këtë libër u tregua se vargmalet u formuan nga lëvizje horizontale që mohojnë tokën, në kundërshtim me atë që mendohej në atë kohë.

Edward Suess vazhdon të studiojë gjeologji deri në moshën 62 vjeç, ku edhe një herë befasoi komunitetin shkencor ndërsa zbuloi atë fosilet që u zbuluan në male ishin në të vërtetë krijesa deti. Prandaj, ishte thelbësore që të kishte një trup të madh uji që ai e quajti deti i Thetis.

Emri i Thetis vjen nga një titan dhe uji nga atje në të cilin gjeologu e pagëzoi këtë oqean me këtë emër.

Por nga të sapoformuarit ata mund të mësojnë më shumë rreth detit të Tetisit, karakteristikave të tij dhe evolucionit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.