Cikloni shkatërrues në Libi

Derna, një nga viktimat kryesore të ciklonit libian

El Cikloni i Libisë ka habitur deri diku meteorologët. Pas asaj që ndodhi në España dhe pastaj në Greqia, Bullgaria dhe Turqia, këta mendonin se më e keqja e stuhia Daniel tashmë kishte ndodhur.

Megjithatë, ky fenomen atmosferik nuk ishte i gatshëm të largohej pa shkaktuar efekte edhe më shkatërruese. Ndërsa kalon nëpër Libi dhe me forcë të përtërirë, Danieli Ka shkaktuar mijëra vdekje dhe zhdukje të qyteteve të tëra. Më pas, ne do t'ju shpjegojmë se çfarë ndodhi dhe cilat kanë qenë efektet e tmerrshme të ciklonit libian.

Pse Danieli është bërë një ciklon?

Ndërsa kalonte nëpër Spanjë, Danieli ishte një DANA. Këto janë inicialet e një depresioni të izoluar në nivele të larta dhe, siç tregon emri i tij, ai formohet kur një masë ajri i ftohtë në lartësi dhe një masë tjetër ajri i nxehtë në sipërfaqe përplasen. Nga ana tjetër, kjo krijon shfaqjen e reve që shkarkojnë shi të bollshëm.

Megjithatë, me kalimin e Mesdheut, Danieli është shndërruar në një ciklon. Sistemet me presion të ulët kanë arritur të vendosen nën DANA primitive dhe, me këtë, e kanë përforcuar atë duke shmangur thyerjen e erës, e cila do ta dobësonte atë. Përkundrazi, me ndihmën e ujërave të ngrohta, kanë krijuar re dhe stuhi rreth qendrës së tij.

Rezultati ka qenë një fenomen hibrid meteorologjik që kombinon tiparet e një stuhie të gjerësisë së mesme me të tjera tipike për një ciklon tropikal, por në Mesdhetar. Kjo është ajo që në klimatologji njihet si Mjekësor (uragani mesdhetar). Dhe, siç sugjeron emri i saj, do të ishte një ciklon mesdhetar.

Karakterizohet nga presioni i fortë dhe erërat e mëdha rreth qendrës së tij. Po kështu, shkakton konvekcion dhe stuhi që formohen nën presionin minimal. Prandaj, Danieli mbërriti në Libi si një lloj cikloni tropikal që ka shkatërruar vendin. Por çfarë ndodhi saktësisht atje?

Cikloni në Libi: çfarë ndodhi?

Të ashtuquajturat medikamente nuk janë të rralla, por ndodhin relativisht shpesh. Por këto janë dukuri të lehta që vështirë se shkaktojnë dëme. Ajo që ndodh është se ngrohja globale ndikon në to. Çuditërisht, ajo bën që frekuenca e saj të ulet, por, në të njëjtën kohë, ato që e kanë origjinën janë shumë më të forta. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Libi.

Në fakt, mes orës tetë të së dielës së kaluar dhe orës tetë të së hënës, qendra meteorologjike e Universiteti Omar Al Mukhtar të Al Baida regjistroi reshje shiu të 414 milimetra për metër katror. Në pamje të parë, mund të mos ju duket shumë, sidomos duke pasur parasysh që në Greqi arriti në tetëqind. Por problemi nuk mbaroi me kaq.

Në disa raste, ekspertët e universitetit të lartpërmendur kishin paralajmëruar për rrezikun që qyteti i Derna, ku ndodhën përmbytje të përsëritura. Ky është një nga qytetet më të rëndësishme të vendit për nga numri i banorëve. Ka rreth pesëdhjetë mijë, por rrethi i saj arrin njëqind e gjashtëdhjetë mijë.

Ka qenë një nga më të prekurit nga cikloni libian, së bashku me atë aty pranë Baida y Bengazi. Për të shpjeguar efektet vdekjeprurëse që ka pasur ky fenomen meteorologjik në vend, duhet folur për situatën e ndërlikuar politike që po përjeton prej vitesh. Kjo ka dobësuar infrastrukturën dhe burimet e saj për t'u përballur me një stuhi të këtyre përmasave.

Ndoshta për këtë arsye, në Derna kishte një grup rrethanash që përkeqësuan ciklonin. Konkretisht, dy diga dhe katër ura nuk kanë përballuar forcën e ujit dhe janë shembur. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh orografia e veçantë e qytetit, i vendosur në një luginë dhe i rrethuar nga male. E gjithë kjo bëri që ajo të përmbytet. I papenguar, rrjedha e lëngjeve shkatërroi lagje të tëra, duke çuar shtëpi dhe njerëz në det.

Sipas fjalëve të Hisham Chkiouat, një nga pozicionet qeveritare në Libinë lindore, "ishte si një cunami". Nga ana e tij eksperti Mohamed Ahmed ka theksuar se kaosi në siguri dhe neglizhenca e autoriteteve në organizimin e masave të sigurisë çuan në katastrofë. Po kështu, të tjerë theksojnë se vetë materialet me të cilat janë ndërtuar digat do të kishin shkaktuar shembjen e tyre. Eshte per kala, të cilët janë thjesht shkëmbinj të grumbulluar dhe të ngjeshur, një faturë që nuk do të përballonte tejmbushjen. Kjo tregohet, për shembull, Dragan Savic, profesor i hidroinformatikës në Universiteti i Exeter.

Pasojat shkatërruese të ciklonit libian

Në çdo rast, nuk është ende koha për të kërkuar fajtorët, por për të rikuperuar viktimat dhe për të ndihmuar të mbijetuarit. Vetë kaosi në të cilin është zhytur vendi do të thotë se nuk dihet as numri i të vdekurve dhe të zhdukurve. Tashmë flitet për shtatë mijë në lidhje me të parën dhe Dhjete mije sa për sekondat.

Por këto, qartësisht, nuk janë shifra reale. Deti vazhdon të kthejë trupa dhe ekspertët besojnë se do të dyfishohet. Më të besueshme janë të dhënat për viktimat e ofruara nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Reagimin Emergjent. Sipas përgjegjësve, më shumë se tetëqind mijë njerëz do të ishte prekur nga cikloni dhe, të paktën, dyqind e pesëdhjetë mijë Ata do të kishin nevojë për ndihmë urgjente për të mbijetuar.

Në fakt, ata tashmë kanë zhbllokuar dhjetë milionë dollarë nga rezervat e tyre të ndihmës për të investuar furnizime jetike për të marrë në vendin afrikan. Me ta synojnë shmangni një krizë humanitare shkaktuar nga mungesa e ujit të pijshëm dhe faktorë të tjerë. Kështu e ka shpjeguar Martin Griffiths, Nënsekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare. Në të njëjtën kohë, ai ka kërkuar që të gjithë të bashkëpunojnë me Libinë për të rivendosur një minimum normaliteti që parandalon përkeqësimin e situatës.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar pse Cikloni i Libisë dhe cilat kanë qenë efektet e saj të tmerrshme. Disa mijëra njerëz kanë vdekur dhe lagje të tëra të Dernës janë zhdukur. Megjithatë, siç ju thamë, viktimat janë ende duke u gjetur. Për më tepër, as personeli i shpëtimit nuk ka arritur të arrijë në të gjitha zonat, pasi rrugët janë shkatërruar. Guxoni të bashkëpunojnë me viktimat përmes njërës prej organizatave që e bëjnë këtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.