Shira dhe përmbytje në Greqi

përmbytje

L shira dhe përmbytje në Greqi shkaktuar nga stuhia Daniel kanë tejkaluar në intensitet DANA ku jetojmë España disa ditë më parë. Kur ne ishim ende të befasuar nga virulenca e kësaj, fenomeni helen ka mbërritur për të na treguar se mund të intensifikohet akoma.

Sepse të dyja ngjarjet kanë të njëjtën origjinë: pikërisht DANA që sapo përmendëm dhe që në lëvizjen e saj ka arritur në brigjet lindore të Mesdheut. Në fakt, këto shira dhe përmbytje në Greqi Ata gjithashtu kanë bërë kërdi në Bullgari dhe Turqi. Më pas, ne do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini rreth tyre.

DANA dhe origjina e stuhisë Daniel

DANA janë inicialet e depresioni atmosferik në nivele të larta. Siç tregon edhe emri i tij, ai prodhohet nga përplasja e masave të ajrit të ftohtë në lartësi me ato më të nxehta në sipërfaqe. Kjo shkakton paqëndrueshmëri dhe krijimin e reve të cilat, nga ana tjetër, shkaktojnë stuhi të forta. Pasi kaloi nëpër Spanjë duke shkaktuar kërdinë që pamë, DANA vazhdoi të përparonte përmes Mesdheut dhe, tani afër vendit, Heleno shkaktoi stuhia Daniel, nga ana tjetër përgjegjës për shirat e mëdha dhe përmbytjet në Greqi. Prandaj, ky depresion atmosferik në nivele të larta është përgjegjës për atë që ndodhi si atje, ashtu edhe në vendin tonë.

Duke u thelluar, do t'ju themi se shkaku përfundimtar i kësaj situate është model në omega e cila është një situatë relativisht e zakonshme në meteorologji. Megjithatë, me ndryshimi i klimës po intensifikohet. Quhet kështu sepse krijon një diagram të ngjashëm me këtë shkronjë greke (Ω). Në mes, ka një zonë me presion të lartë ose anticiklonike që ofron mot të mirë. Por pjesët që janë në anët kanë presione të kundërta. Prandaj, këto janë stuhi apo edhe DANAS.

Si anticiklonet ashtu edhe stuhitë e krijuara nga kjo situatë në Omega janë gjithnjë e më të forta. Si rezultat, ka valët e të nxehtit që kemi parë këtë verë dhe gjithashtu shira të mëdhenj që kanë ndikuar edhe tek ne.

Shirat dhe përmbytjet në Greqi: kalimi i stuhisë Daniel

Pasi t'ju kemi shpjeguar pse ndodhi kjo stuhi e tmerrshme mbi qiejt e Greqisë, ne do t'ju tregojmë efektet e saj shkatërruese. Gjëja e parë që duhet të theksojmë është se autoritetet helene paralajmëruan për atë që do të vinte. Por intensiteti i tij ka qenë i tillë sa që as më së shumti fatkeq nuk mund ta kishin parashikuar me saktësi.

Në fakt, para se të vinte stuhia, kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, theksoi se do të ishte jashtëzakonisht e vështirë të përballeshin me situatën që i priste. Dhe ai u bëri thirrje qytetarëve që të ndjekin këshillat që ai u ka dhënë Mbrojtja civile. Megjithatë, të gjitha ata janë dërrmuar për shkak të madhësisë së fenomenit.

Në zona të shumta të qendrës së vendit, reshjet kanë kaluar mbi 400 litra për metër katror. Por në rajone si ato të Tresalia reshjet kanë arritur në 754. Më konkretisht, të parat u tejkaluan në disa qytete si p.sh Kardita o Trikala dhe në qytetet malore si Makrinicës. Por rekordi i 754 ishte në fshatin Zagorá. Siç do ta kuptoni, një sasi e tillë uji në një periudhë kaq të shkurtër kohore ka pasur efekte shkatërruese.

Pasojat e stuhisë

Danieli ka pasur efekte tragjike në popullsinë helene. Autoritetet e saj tashmë po flasin për pesëmbëdhjetë vdekje dhe ata madje supozojnë se do të shfaqen më shumë. Dhe se, mes XNUMX dhe XNUMX shtatorit, zjarrfikësit numëruan gjithsej 4250 persona u shpëtuan. Por shirat dhe përmbytjet në Greqi kanë prekur një sipërfaqe prej 720 kilometrash katrorë dhe shumë qytete janë zhytur nën ujë. Prandaj, ne do të duhet të presim që këto të përfundojnë duke zbritur për të qenë në gjendje të përcaktojmë sasinë e shkallës së katastrofës.

Dhe kjo pavarësisht se disa qytete ishin evakuuar në pritje të ardhjes së reshjeve. Ky është rasti i qytetit të lartpërmendur të Makrinicës, të cilit fqinjët nuk kanë mundur t'i kthehen ende me garanci. Disa që e kanë bërë këtë flasin se duhet të ngjiten në një mal me pengesa dhe madje të shmangin rënien e shkëmbinjve.

Persona të tjerë, të cilët nuk kanë dashur të lëvizin nga shtëpitë e tyre, janë izoluar dhe ende nuk është bërë e mundur aksesi në disa prej tyre. Sepse, siç ndodh zakonisht në këto raste, forca brutale e ujit Ka shkatërruar rrugë, ura, madje edhe mure dhe vetë shtëpitë. Po kështu, furnizimet janë pezulluar në shumë zona.

Për shembull, qyteti i Volos, e cila është në magnezi dhe që ka gati shtatëdhjetë mijë banorë, ishte pa ujë të rrjedhshëm dhe pa energji elektrike. Në fakt, ministri i Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile, Vasilis Kikilias, ka theksuar se fenomeni ka qenë “i paprecedentë” dhe se dëmet në infrastrukturë kanë qenë “të mëdha” dhe mund të kalon një miliard euro. Dhe e gjithë kjo pa përmendur se si ka ndikuar në bujqësi, pasi zonat kryesore të rritjes së vendit janë në zonat më të prekura.

Pikërisht, një nga shqetësimet më të mëdha të autoriteteve është se kishte shumë punëtorët migrantë të punësuar në fshat dhe që jetonin në kasolle dhe kasolle të improvizuara. Ata mund të ishin përfshirë nga përmbytjet. Meqenëse disa nuk ishin regjistruar, do të jetë më e vështirë të dihet vendndodhja e tyre.

Përmbytje në Bullgari dhe Turqi

Nga ana tjetër, reshjet ishin gjithashtu shumë të forta dhe shkaktuan përmbytje Bullgari y Turqi. Në këtë vend të fundit, përveç kësaj, ato kanë ndodhur kur ende nuk ishte shëruar nga tërmet brutal nga disa muaj më parë. Aty zonat më të prekura nga uji ishin provinca e Kirklareli dhe, mbi të gjitha, qyteti turistik i I ndezur, ku janë shënuar disa viktima. Por reshjet përmbytën edhe lagjet në kryeqytet, Estambul.

Sa për Bullgari, kërdi kanë shkaktuar edhe përmbytjet. Konkretisht, zona më e prekur ka qenë bregu i Detit të Zi, ku qyteti i Tsarevo ka pësuar dëme të rënda. Për më tepër, në këtë pjesë juglindore të vendit ka kampingje të shumta që janë përmbytur dhe kanë vdekur. katër persona.

Në përfundim, shira dhe përmbytje në Greqi Ata kanë qenë shkatërrues. Por stuhia Daniel ka pasur gjithashtu pasoja tragjike Turqi y Bullgari. Tani ata do të duhet të përballen me rindërtimin e zonave të prekura, kostoja e të cilit llogaritet, vetëm në të parin nga këto vende dhe siç ju thamë, rreth një miliard euro.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.