Cikli hidrologjik ose cikli i ujit

cikli hidrologjik

Me siguri ju e dini se cili është cikli i ujit, i njohur gjithashtu si cikli hidrologjik. Bëhet fjalë për lëvizjen e vazhdueshme dhe ciklike që uji ka në të gjithë planetin tonë. Nga fillimi deri në fund të ciklit, uji mund të kalojë nëpër të tre gjendjet: të lëngët, të ngurtë dhe të gazit. Procesi me të cilin një pikë ujë fillon ciklin dhe mbaron mund të zgjasë midis sekondave ose minutave deri në miliona vjet.

Dëshironi të njihni në thellësi ciklin hidrologjik? Në këtë artikull do të mësoni gjithçka për të.

Si funksionon cikli i ujit

proceset e ciklit hidrologjik

Uji ka një ekuilibër në Tokë. Gjithmonë ka të njëjtën sasi uji, por në vende dhe kushte të ndryshme. Në përgjithësi, bilanci hidrologjik është zakonisht konstant megjithëse molekulat e ujit mund të qarkullojnë mjaft shpejt.

Theshtë Dielli që fillon të drejtojë dhe lëviz ciklin e ujit ngrohja e ujit të deteve dhe oqeaneve. Kur uji avullon ngrihet për të formuar re. Në këtë kohë uji është në gjendje të gaztë. Sapo të krijohen kushtet e duhura, reshjet. Në varësi të temperaturës së ajrit, reshjet mund të jenë në formë të ngurtë (dëborë ose breshër) ose në formë të lëngshme (pika shiu).

Sapo uji të bjerë në tokë, ai mund të ruhet në formën e ujërave nëntokësore, të formojë pellgje, këneta, liqene, laguna ose të bashkohet me një rrymë uji sipërfaqësor siç janë lumenjtë, përrenjtë, etj. Nëse kjo ndodh, uji përsëri çohet në det ku do të avullojë përsëri përmes rrezatimit diellor derisa të formojë re. Kështu mbyllet cikli hidrologjik.

Proceset e përfshira në ciklin hidrologjik

formimi i reve

Ka shumë procese që ndërhyjnë në këtë cikël uji dhe që përmes tyre uji mbahet në lëvizje të vazhdueshme. Për shembull, ka procese me të cilat uji avullon dhe nuk duhet të jetë saktësisht avullimi i ujit nga oqeanet për shkak të rrezatimit diellor.

Rrymat e ajrit në rritje janë gjithashtu rezultat i ujit të avullimit dhe frymëzimit Vjen nga të dy bimët gjatë procesit të fotosintezës dhe nga avullimi i tokës.

Kur avujt e ujit ngrihen në ajër, temperaturat më të ftohta bëjnë që ajo të kondensohet për të formuar re në të gjithë botën. Grimcat e ujit brenda një reje përplasen me njëra-tjetrën për të formuar pika më të mëdha. Pikave të ujit u duhet një bërthamë kondensimi higroskopik për t'i bashkuar ato dhe për të formuar një pikë më të madhe uji. Kjo bërthamë kondensimi mund të jetë një copë rërë, për shembull.

lumenjtë si pjesë e ciklit hidrologjik

Me akumulimin dhe grumbullimin e vazhdueshëm të pikave të ujit, ato bëhen më të mëdha dhe më të rënda derisa të bien nën peshën e tyre. Këto kushte varen nga lloji i reve që është në çdo moment dhe të kushteve atmosferike. Siç kemi thënë më parë, procesi me të cilin një pikë ujë (në çfarëdo gjendje të jetë) mund të duhen miliona vjet për të përfunduar ciklin është për shkak të mëposhtme.

Kohëzgjatja relative e ciklit të ujit

avullimi i ujit

Kur një pikë ujë bie nga një re në formë të ngurtë siç është bora ose akulli, ajo mund të grumbullohet në kapakët polare dhe akullnajat malore dhe mos avulloni përsëri dhe kaloni nga të ngurta në të lëngshme në miliona vjet. Ky ujë mund të mbetet i ruajtur për miliona vjet nëse kushtet nuk ndryshojnë. Falë kësaj, shkencëtarët mund të nxjerrin një informacion të madh nga kapakët polare duke përdorur bërthama akulli.

Nëse koha është më e ngrohtë, blloqet e akullit shkrihen dhe shkrihen kur mbërrin pranvera dhe rriten temperaturat. Uji i shkrirë rrjedh nëpër tokë dhe ushqen luginat dhe lumenjtë. Shumica e reshjeve në të gjithë globin bien në oqeane. Nëse e bën këtë në tokë, mund të bëhet rrjedha sipërfaqësore, ose mund të ruhet nën tokë si ujë nëntokësor dhe të ushqejë akuifer. Në fakt, ka më shumë ujë që mbetet i akumuluar nga procesi i infiltrimit sesa ai që rrjedh nëpër lumenj dhe liqene.

Nëse uji mbetet i depozituar nën tokë, koha që i duhet që të rritet në sipërfaqe nga nxjerrja nga njerëzit ose ridrejtimi në një liqen dhe për të avulluar përsëri mund të zgjasë me shekuj.

Kur uji depërton, duhet të ruhet në tokë për të mbushur ujëmbajtësit. Këto depo uji nëntokësor janë shumë të rëndësishme për popullatën njerëzore pasi që shumë qytete furnizohen vetëm prej tyre. Megjithatë, disa të tjerë janë të aftë të qëndrojnë afër sipërfaqes së tokës dhe të dalin, duke përfunduar si ujë sipërfaqësor dhe oqeanik.

Rëndësia e ciklit të ujit për jetën

rëndësia e ujit

Cikli hidrologjik ka një rëndësi të madhe për jetën në Tokë. Falë saj, jeta mund të shumohet duke pasur parasysh vetitë e saj. Ai lejon përbërësit organikë të reagojnë në një mënyrë që vazhdon jetën në planet. Siç e dini tashmë, trupi i njeriut përbëhet nga 60-70% ujë, kështu që pa të nuk mund të jetonim.

Alsoshtë gjithashtu thelbësore që bimët të fotosintezojnë dhe marrin frymë. Për të ekuilibruar pH e ujit dhe funksionet vitale të enzimave, uji është një element kryesor. Gjithashtu, siç mund ta shihni në evolucionin e bimëve dhe kafshëve, format më të hershme të jetës u ngritën në ujë. Pothuajse të gjithë peshqit jetojnë ekskluzivisht në ujë dhe ka një numër të madh të gjitarëve, amfibëve dhe zvarranikëve në të. Disa bimë të tilla si algat lulëzojnë gjithashtu në mjedise ujore, qoftë në ujë të freskët ose në kripë.

Siç mund ta shihni, uji është elementi më i rëndësishëm në planetin tonë dhe falë tij ne mund të kemi jetë ashtu siç e njohim sot. Për këtë arsye, është e nevojshme të dini se si ta vlerësoni këtë burim të vlefshëm, por që, për fat të keq, është gjithnjë e më i pakët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.