Azimut

Matni distancën midis yjeve

Kaq për vëzhgimin e yjësitë siç është qielli i natës në përgjithësi dhe gjenerimi i fotografive me cilësi të lartë, është e rëndësishme të njihni konceptet e azimut dhe lartësi. Kjo është tema e postimit. Duhet të dini se çfarë është azimuti dhe për çfarë është në gjendje të përfitoni sa më shumë nga fotot në të cilat mund të shihni Diellin dhe Hënën në të njëjtën kohë ose të gjeni yje të caktuara në qiell.

Në këtë post ju mësojmë gjithçka në lidhje me azimutin dhe mënyrën e përdorimit të tij.

Çfarë është azimuth?

Azimut

Si azimuti ashtu edhe lartësia janë dy koordinata të përqendruara në të përcaktojë pozicionin e një trupi qiellor në qiell kur e vëzhgojmë atë nga një pozicion specifik dhe në një kohë të caktuar. Kjo është, është përdorur për të qenë në gjendje të njohim pozicionin që Dielli, hëna ose një yll tjetër do të ketë në çdo kohë, në varësi të pozicionit në të cilin gjendemi. Nëse duam, për shembull, të parafytyrojmë një konstelacion në qiell si p.sh. Ariu i Madh ne mund të kërkojmë yje të caktuara që na lejojnë t'i zbulojmë ato. Për ta bërë këtë, ne përdorim lartësinë dhe azimutin.

Shumë fotografë i përdorin këto koordinata për të gjetur pozicionin e hënës në mes të ditës dhe për të bërë foto të pabesueshme të të dy trupave qiellorë në qiell në të njëjtën kohë. Pozicioni i Diellit dhe Hënës në qiell përcaktohet nga azimuti dhe lartësia.

Azimuth nuk është asgjë më shumë se këndi që çdo trup qiellor bën me Veriun. Ky kënd matet nga drejtimi i akrepave të orës dhe rreth horizontit të vëzhguesit. Prandaj, situata në të cilën gjendemi është e rëndësishme në mënyrë që të përcaktohet pozicioni i trupit qiellor. Këto koordinata nuk përcaktojnë drejtimin e trupit qiellor. Nëse kemi matur një trup qiellor që është në Veri, do të shohim se ai ka një azimuth prej 0 °, një në Lindje 90 °, një në Jug 180 ° dhe në Perëndim 270 °.

Ka aplikacione mobile që ruajnë informacione në lidhje me lartësinë dhe azimutin e diellit dhe hënës për data dhe kohë të ndryshme që duam të shohim. Zakonisht përfaqësohet nga një hartë e azimutit dhe vijave të lartësisë në kohë.

Çfarë është lartësia?

ELEVACION

Kur flasim për lartësi i referohemi distancës këndore vertikale midis trupit qiellor në fjalë dhe horizontit që vëzhguesi sheh. TE kjo quhet rrafshi lokal i vëzhguesit. Për vëzhguesin në nivelin e tokës, lartësia e Diellit gjeneron një kënd që formon drejtimin e qendrës së tij gjeometrike me horizontin që ne vëzhgojmë në atë pozicion.

Për shembull, lartësia e Diellit ose Hënës mund të jetë 12 ° kur qendra e saj gjeometrike ndodhet në 12 ° mbi horizontin që ne shohim nga pika ku jemi. Nëse doni ta fotografoni këtë, duhet të merrni parasysh pozicionin e Diellit ose të Hënës dhe duhet të llogaritni lartësinë. Për këto lloj fotografish, ky është hapi më i vështirë. Për të mësuar të merresh me konceptet e azimutit dhe lartësisë është më mirë të shohësh studime të shembujve realë.

Azimuth dhe duke mbajtur në topografi

Kuadrant

Një tjetër përdorim që kanë këto koncepte janë aplikuar në botën e topografisë dhe gjeodezisë. Kursi është një masat nga veriu ose jugu dhe në drejtim të akrepave të orës ose akrepave të sahatit. Sidoqoftë, mund të matet vetëm deri në 90 °.

Si mbajtësi ashtu edhe azimuti janë të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin në këtë fushë studimi. Dallimi i këtyre koncepteve mund të shihet në atë se azimuti i një linje mund të llogaritet vetëm duke ditur mbajtësin, por jo anasjelltas.

Mund të përpiqeni të përcaktoni vlerën e vijës që bashkon çdo dy pikë, për sa kohë që ne mund të njohim koordinatat e veriut dhe lindjes. Ekziston një formulë për aq kohë sa azimuti është në kuadrantin e parë:

Formula e Azimuthit

Në këtë formulë, Delta është ndryshimi midis koordinatave të Lindjes së pikës së mbërritjes dhe atyre të Lindjes të pikës së fillimit. Gjithmonë merrni parasysh pozicionin e kuadrantit në të cilin ndodhet azimuti.

Instrumentet e matjes

Hark

Quadrant dhe hark janë dy instrumente që janë përdorur për të vëzhguar yjet në qiell. Quadrant përdoret për të llogaritur lartësinë e yjeve në horizont. Nëse duam të dimë se sa i lartë është Dielli, duhet të kemi kujdes që të mos e shikojmë drejtpërdrejt, përndryshe do të dëmtojmë sytë.

Kur përqendroheni me kuadratin drejt Diellit, mund të shihni se si rrezet e dritës do të depërtojnë përmes tij dhe do të projektohen. Kjo është kur ju e dini që është në përputhje të përkryer me të. Pasi ato të rreshtohen, ne bëjmë leximin në kuadrant dhe kjo është lartësia e Diellit mbi horizontin.

Dhe çka nëse nuk ka dritë dielli për të depërtuar në kuadrant? Asgjë nuk ndodh. Natën mund të përdoret për të gjetur një yll dhe për të njohur lartësinë e tij. Ndiqet e njëjta procedurë, por në këtë rast do të jeni në gjendje të shikoni drejtpërdrejt në yll, ta përqendroni atë dhe të shikoni në kuadrantin për të njohur lartësinë e tij.

Për më tepër, Për të njohur distancën këndore midis dy yjeve, përdoret hark. Ju duhet ta vendosni harkun sipër kokës tuaj, duke e vendosur shkopin pranë hundës. Ne vendosim origjinën e vizoreve në yllin që duam të vizualizojmë dhe do të numërojmë numrin e ndarjeve që ekzistojnë derisa të arrijmë tek ylli tjetër që duam të matim. Ky numër që kemi arritur do të jenë shkallët e ndarjes midis të dyve.

Siç mund ta shihni, koncepte si azimuti, lartësia dhe drejtimi janë mjaft të rëndësishme për matjen e gjërave që janë jashtë mundësive. Ato janë vlerësime me një shkallë të lartë precize dhe me shumë fusha të dobishme në shkenca të ndryshme, nga topografia te vëzhgimi i yjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.