Ariu i Madh

Ariu i Madh

Kur flitet për yjet në qiell gjithmonë emërtohet Ariu i madh. Constshtë konstelacioni më i rëndësishëm në qiellin verior dhe i treti për nga madhësia. Rajoni i Arktikut ka këtë yll si emblemë, pasi ndodhet mbi të. Veryshtë shumë e zakonshme të shohësh Zhytjen e Madhe pranë Aurora borealis. Së bashku ata krijojnë një nga spektaklet më të bukura në qiell.

Në këtë artikull ne do të përmendim të gjitha karakteristikat e kësaj konstelacioni dhe ne do të japim informacione të rëndësishme në lidhje me të. A doni të dini më shumë për këtë konstelacion të rëndësishëm? Vazhdoni të lexoni dhe do të mësoni

Historia e Zhytësit të Madh

Ursa Major në verë

Isshtë një konstelacion që është pjesë e njërës prej dyzet e tetë yjësive që u identifikuan nga astronomi Ptolemeu. Ne udhëtojmë në shekullin e XNUMX pas Krishtit, ku ky astronom e quajti atë Arktos Megale. Në latinisht fjala "ursus" do të thotë ari, ndërsa në greqisht është "arktos". Prandaj emri Arktik.

Falë Big Dipper, rajoni verior i Tokës ku ndodhet Arktiku është përshkruar plotësisht. Të gjithë njerëzit që takohen në gjerësinë gjeografike prej + 90 ° dhe -30 ° mund ta shikoni. Ursa Major është konstelacioni që ne shohim që rrethon yllin pol si një efekt i rrotullimit të planetit gjatë një nate pa u fshehur në horizont. Prandaj, njihet si cirkumpolare. Falë kësaj, mund të vërehet gjatë gjithë vitit në hemisferën veriore.

Kur të shikojmë

Ursa Major dhe Ursa Minor

Jo të gjithë yjet kanë kohën më të mirë për t’i parë. Në këtë rast, koha më e mirë është në pranverë. Yjet që përbëjnë këtë konstelacion janë midis 60 dhe 110 milion vjet drite. Katër yjet që e kompozojnë atë janë Merak, Dubhe, Fekda dhe Megrez.

Bishti i konstelacionit përbëhet nga tre yje që variojnë nga Alioth në Alcor dhe Mizar. Dy të fundit kanë veçorinë që nuk janë dyfish. Secili prej tyre është tre vjet dritë nga njëri-tjetri. E fundit që përbën radhën njihet si Alcaid.

Yjet më të ndritshëm në konstelacion

Yjësitë në qiell

Konstelacioni Ursa e Madhe ka disa yje më të ndritshëm, dhe për këtë arsye ato bien më shumë në sy. Midis tyre kemi:

 • Alioth Karakterizohet nga të qenit një yll xhuxh blu dhe i bardhë. Ndodhet rreth 81 vjet dritë larg me një madhësi midis 1,75 dhe 4 herë më të madhe se Dielli. Alsoshtë gjithashtu 127 herë më e ndritshme. Vetëm, duke qenë në shumë më shumë distancë, ne e shohim atë më të vogël.
 • Phecda është një sekondar i bardhë që është larg 84 viteve të dritës. Ai shkëlqen me një madhësi prej 2,43 dhe është 71 herë më i ndritshëm se Dielli.
 • Megrez Isshtë një yll blu dhe i bardhë rreth 58,4 vjet dritë larg dhe është 63% më masiv se Dielli dhe 14 herë më i ndriçuar.
 • Alkaid Dallohet nga yjet e tjerë duke qenë sekuenca kryesore e bardhë dhe blu. Ndodhet 100 vjet dritë nga sistemi ynë diellor, gjashtë herë më i madh se Dielli dhe 700 herë më i ndriçuar.
 • Mizar dhe Alcor mund të identifikohet si yje të dyfishtë. Ata janë ndër më të shikuarit në qiellin e natës. Ata njihen si Kali dhe Kalorësi dhe kanë ngjyrën e bardhë. Ato janë të vendosura në një distancë prej 80 vitesh drite dhe kanë Mizar që shkëlqen me një madhësi 2,23 dhe Alcor me 4,01.
 • Dubhe është një yll gjigand që është rreth 120 vjet dritë larg. Sidoqoftë, është një yll 400 herë më i ndritshëm se Dielli. Isshtë një sistem binar yjesh që rrotullohen rreth njëri-tjetrit një herë në dyzet vjet.
 • Merak është identifikuar si një yll i bardhë dhe është 79 vjet dritë larg. Ai ka një rreze 3 herë më shumë se Dielli dhe masa e tij. Karakterizohet nga të qenit 70 herë më i ndritshëm.

Mitet për yjësinë Ursa Major

Mitet e Zhytësit të Madh

Kjo konstelacion ka kaluar gjatë gjithë historisë nga emra dhe figura të shumta në varësi të vendit ku është parë dhe besimeve të secilit vend. Për shembull, Romakët qeshën për të parë në qetë e saj. Arabët panë një karvan në horizont. Shoqëritë e tjera janë në gjendje të shohin tre yje që veprojnë si bisht dhe mundësinë që këta të jenë këlyshë që ndjekin nënën e tyre. Ata gjithashtu mund të jenë gjuetarë që ndjekin ariun.

Indianët Iroquois të Kanadasë dhe Mikmakët e Nova Scotia e interpretuan ariun si të gjuajtur nga shtatë luftëtarë. Sipas besimeve, ky persekutim fillon çdo vit në pranverë. Ajo fillon kur ariu lë vathën në Corona Borealis. Kur vjeshta arrin, ariu arrestohet nga gjuetarët dhe si rezultat, vdes. Skeleti i tij mbetet në qiell derisa ariu i ri të dalë nga shpella e tij në pranverën e ardhshme.

Nga ana tjetër, kinezët përdorën yjet e Big Diellit si një mënyrë për të ditur se kur duhej t'u jepnin ushqim popujve të tyre. U tregonte atyre kohën kur mungonte ushqimi. Kjo legjendë e konstelacionit tregon se Callisto, një nimfë që i kushtoi trupin dhe shpirtin perëndeshës Artemis, tërhoqi vëmendjen e Zeusit. Ai më vonë e mashtroi atë dhe, pasi lindi djalin e saj me emrin Arcas, mbretëresha e perëndive, Hera u tërbua dhe e ktheu Callisto në një ari.

Vite më vonë, kur Arcas shkoi për gjueti, ai ishte gati të vriste ariun pa dashje kur Zeusi ndërhyri dhe vendosi Callisto dhe Arcas të shndërruar në një ari. në qiell si Ursa Major dhe Ursa Minor, përkatësisht. Forshtë për këtë arsye që këto yjësi janë cirkumpolare dhe kurrë nuk zhyten nën horizont kur shihen nga gjerësitë gjeografike të veriut.

Me këtë njohuri të re ju mund të mësoni më shumë rreth yjësisë Ursa Major kur ta shihni në qiell. Shtë e rëndësishme të dimë se çfarë është në qiellin tonë për të njohur më shumë rreth universit në të cilin jetojmë. Diçka aq e zakonshme sa kjo konstelacion nuk mund të kalojë pa u vënë re


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.