Oqeani Antartik

Oqeani Antartik

Një nga oqeanet që, megjithëse mund të mos duket si ai, është mjaft i pasur me biodiversitet dhe ka funksionalitet të madh në klimën e planetit është Oqeani Antarktik. Njihet gjithashtu me emrat e Oqeanit Jugor dhe Oqeanit Jugor. Isshtë një nga oqeanet që është konsideruar oqean si i tillë në pozicionin e fundit. Ne i dallojmë nga të tjerët pasi që është i vetmi që kufizohet me një kontinent dhe e rrethon atë plotësisht.

Në këtë postim do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, biodiversitetin dhe disa sekrete të Oqeanit Antarktik.

tipare kryesore

Zona e mbrojtur e Antarktikut

Isshtë një oqean që ndodhet në hemisferën jugore të planetit tonë. Kufiri i këtij oqeani është konvergjenca Antarktike që Ndodhet rreth 60 gradë gjerësi gjeografike në jug dhe brigjet e Antarktidës. Siç u përmend më parë, ai është i vetmi oqean i aftë të rrethojë plotësisht një kontinent. Për këtë arsye, ajo mbulon të gjitha brigjet e kontinentit të Antarktidës. Isshtë një oqean që lidh pellgjet kryesore të oqeanit jugor, si dhe sipërfaqen e detit me shtresat më të thella të ujit.

Sipërfaqja e përgjithshme e Oqeanit Antarktik është 21.960.000 kilometra katrorë. Ashtu si me oqeanet e tjerë në planet, ai gjithashtu ka disa dete brenda tij. Në këtë rast ne gjejmë Detet Weddell, Detin Lazarev, Detin Riiser-Larsen, Detin Amundsen, Detin e Kozmonotasve, Detin e Bashkëpunimit, Detin Dejvis, Ngushticën e Bransfield, pjesë e Kalimit të Drake, Deti Urville, Deti Somov, pjesë e Detit Skocez dhe Detit Ross.

Një nga më të mëdhenjtë rrymat oqeanike e planetit tonë është këtu. Isshtë e njohur si Rryma Antarktike e Rrethit dhe ka një ndikim mjaft të rëndësishëm në klimën e planetit. Dhe është se kjo rrymë gjithashtu ka një lidhje me oqeanet e tjerë dhe ndikon në klimë. Kjo rrymë mbart 135-145 milion metra kub ujë në sekondë nga perëndimi në lindje përgjatë 20,000 kilometrave Antarktik me një shpejtësi prej 0.5 metra në sekondë.

Funksioni kryesor i Rrymës Antarktike Rrethore është të shpërndajë të gjithë nxehtësinë e masave të ujit midis një vendi dhe një tjetri në planet. Kjo transferim i nxehtësisë shkakton ndryshime në temperaturat e trupave të ujit. Kjo njihet si gradient i temperaturës. Siç e dimë, duke pasur parasysh ndryshimet në temperaturë si të ujit dhe masave të ajrit, lëvizje të caktuara të erërave ndodhin përmes presionit atmosferik. Dhe është që erërat qarkullojnë nga atje ku ka presion më të madh atmosferik deri atje ku ka më pak presion atmosferik.

Të gjitha këto lëvizje të masave të ujit në temperatura të ndryshme janë ato që kanë ndërhyrja në modelet e shiut dhe stuhisë.

Karakteristikat e Oqeanit Atlantik

Pinguinë

Nëse analizojmë të gjitha dimensionet e këtij oqeani, shohim se ai ka një thellësi mesatare midis 4.000 dhe 5.000 metra dhe mbulon plotësisht 17.968 kilometra të vijës bregdetare të Antarktikut. Në zonat më afër kontinentit Antarktik gjejmë a Platforma kontinentale e cila është rreth 260 kilometra e gjerë mesatarisht dhe një maksimum prej 2.600 kilometrash. Në të gjithë këtë zonë ne gjejmë një pasuri të madhe të biodiversitetit dhe burimeve natyrore.

Temperatura e këtij oqeani është normalisht midis 10 dhe -2 gradë. Përkundër asaj që dikush mund të mendojë për temperaturat e ulëta të këtij oqeani, ai kurrë nuk ngrin plotësisht. Kontrasti i akullit në klimën e zonës Antarktik do të thotë që ky oqean nuk ka erëra ose valë shumë të forta pasi që këto temperatura janë në kontrast midis tyre. Ne mund të gjejmë gjatë kohës së dimrit nga 65 gradë gjerësi në jug nga zona e Paqësorit 55 gradë gjerësi në jug në zonën e Oqeanit Atlantik se si ky oqean ngrin.

Dimri është koha kur ujërat e brigjeve të Antarktikut ngrijnë plotësisht përveç në disa zona. Kripësia e kripës që përmban uji është më e ulët ndërsa afrohemi në veri pranë Konvergjencës Antarktike. Në këto vende ujërat e ftohtë priren të zhyten nën ujërat që janë më pak të ftohtë që vijnë nga konvergjenca e përmendur. Dhe është se ujërat me një temperaturë më të ulët janë më të rënda dhe priren të zbresin në thellësi. Në të kundërt, ata me temperatura më të larta kanë tendencë të ngrihen në sipërfaqe. Kjo lëvizje e ujërave shkakton rryma oqeanike.

Në këtë oqean gjejmë një depozitë të madhe karboni që përmban rreth 50 herë më shumë se ajo që është në atmosferë.

Rëndësia ekonomike e oqeanit Antarktik

Mbrojtja e oqeanit Antarktik

Siç pritej, qeniet njerëzore përfitojnë nga të gjitha burimet natyrore dhe biodiversiteti që ekzistojnë në këtë vend. Produktiviteti nuk është shumë i lartë për shkak të niveleve të ulëta të hekurit dhe rrezeve të diellit. Sasia e ulët e rrezatimit diellor nuk është vetëm për shkak të prirjes me të cilën arrijnë rrezet e diellit kur ndodhet në polin jugor, por gjithashtu ka të bëjë me sasinë e madhe të vranësirave që ekziston në këtë kontinent. Edhe kështu, ai është një oqean me një përmbajtje të lartë të lëndëve ushqyese dhe nyjave të manganit, si dhe depozita të mundshme të naftës dhe gazit natyror.

Siç e kemi përmendur më parë, ai është një vend me shumëllojshmëri të madhe që strehon më shumë se 10.000 specie që janë përshtatur në mënyrë të përsosur për këto kushte. Midis kësaj faune gjejmë pinguinë, balena, foka, kallamar, krillë Antarktik dhe një larmi të madhe peshqish.

Peshkimi në këto vende është mjaft i frytshëm. Midis ekzemplarëve që janë peshkuar më shumë kemi hake dhe krill. Ka dy porte detare në këtë territor: Mcmurdo dhe Palmer. Këto porte detare janë instaluar në disa pika ankorimi në det të hapur. Kjo sepse jo të gjithë ujërat e Oqeanit Antarktik janë të lundrueshëm për shkak të pranisë së blloqeve të akullit. Anijet duhet të jenë shumë të kujdesshme në lidhje me goditjen nga peshkimi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Oqeanit Antarktik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.