Lumi Amazon

Gjarpëron

Një nga lumenjtë më të njohur në botë për të qenë lumi më i madh dhe lumi kryesor në Amerikën e Jugut është Lumi Amazon. Arsyeja që është lumi më i madh në botë është sepse mbart më shumë ujë sesa Nili, Yangtze dhe Misisipi së bashku. Duke qenë një lumë kaq i fuqishëm dhe me një pellg kaq të madh hidrografik, ai ushqen të gjithë rajonin dhe mijëra lloje të qenieve të gjalla, shumë prej të cilave ende nuk janë klasifikuar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe formimin e lumit Amazon.

tipare kryesore

Lumi Amazon

Shtë një lumë që ndodhet në Amerikën e Jugut dhe uji kryesor që ka është i freskët. Ai rrjedh nga Andet në Peru, ku ujërat e shkrirë ushqejnë këtë lumë një lartësi prej gati 6.000 metrash. Ky lumë shtrihet në të gjithë rajonin për në Brazil, aty ku tashmë derdhet në oqeanin atlantik. Mund të thuhet se pellgu ujëmbledhës i këtij lumi është më i madh se çdo lumë tjetër. Ka dimensione prej 7 milion kilometra katrorë. Kjo është, pellgu hidrografik i lumit Amazon mbulon 40% të të gjithë territorit të Amerikës së Jugut.

Gjatë gjithë udhëtimit të tij ai kalon nëpër pjesë të Brazilit, Bolivisë, Kolumbisë, Ekuadorit, Guajanës, Venezuelës, Perusë dhe Surinamit. Të gjitha këto vende përfitojnë nga uji i lumit Amazon në një mënyrë apo në një tjetër. E tillë është rëndësia e këtij lumi që, rreth tij, e gjithë xhungla të shtrihet njihet në të gjithë botën si mushkëria e planetit.

Estimatedshtë vlerësuar se sasia mesatare e ujit që derdhet në Atlantik është rreth 209.000 metra kub në sekondë e ujit, e cila arrin në rreth 6591 kilometra kub në vit. Kjo sasi uji ndihmon dhe ka ndihmuar popujt autoktonë gjatë gjithë historisë për të krijuar popullata përreth lumenjve. Siç dihet, në kohërat antike ishte i nevojshëm një rrjedhë e qëndrueshme uji për të përgatitur dhe vendosur një popullsi të tërë rreth tij. Nëse uji nuk do të kishte zhvillim të njerëzimit.

Thellësia e lumit ndryshon në disa zona. Pjesët më të ulëta janë regjistruar në një thellësi prej 20 metrash, ndërsa zonat më të thella arrijnë 90-100 metra. Gjerësia do të jepte gjithashtu përgjatë rrugës së saj. Ka vende, veçanërisht në fillim, që kanë gjerësi afërsisht 1.6 kilometra. Sidoqoftë, gjerësia maksimale e regjistruar është 10 kilometra. Duhet të theksohet se gjatë sezonit të lagësht rrjedha e lumit rritet në mënyrë eksponenciale dhe bën që gjerësia që mund të arrijë të arrijë deri në 50 kilometra.

Për të qenë në gjendje të strehoni një sasi të tillë uji, është e nevojshme të keni shumë degë. Dhe është se lumi Amazon ka 1100 degë përgjatë gjatësisë së tij më shumë se 6.400 kilometra. Disa nga degët kryesore që janë lumenjtë që sigurojnë më shumë ujë janë lumenjtë Napo, Pastaza, Caquetá, Chambira, Tapajós, Nanay dhe Huallaga. Dega më e gjatë e Amazonës është lumi Madeira.

Edhe pse është lumi më i madh në botë, ai vazhdon të luftojë për vendin e parë me lumin Nil në një çështje të gjatësisë. Origjina e këtij lumi ende nuk është plotësisht e qartë, kështu që ende besohet se lumi Nil është më i gjati në botë.

Formimi i lumit Amazon

Flora e Amazonës

I gjithë sistemi lumor i këtij lumi përbëhet nga lumi i përmendur dhe të gjitha degët e tij. Degët i referohen degëve që sigurojnë një rrjedhje uji në lumin kryesor. Ky lumë nuk po lëviz në një vijë të drejtë por përkundraziAjo formon një figurë gjarpëruese nga Andet Peruane në veri dhe më pas në lindje. Lakimi i këtyre figurave gjarpëruese njihet si gjarpërues. Këto gjarpërime janë të pasura me lëndë organike, pasi ka shumë sedimente që do të godasin dhe do t'i japin formim një lehtësimi të ri.

Këto gjarpërime me kalimin e kohës gërryjnë të gjithë terrenin përreth. Në një mënyrë të tillë që, me kalimin e viteve dhe viteve të erozionit të përfundojë dhe modifikojë të gjithë terrenin dhe, për këtë arsye, të ndikojë edhe në ekosistemet. Dhe është se, në varësi të reshjeve vjetore të shiut dhe regjimit dhe intensitetit të shiut Ne mund të shohim se fuqia transformuese e lumit Amazon është mjaft e rëndësishme.

Sistemi bashkohet nga Lumi Orinoco dhe vazhdon të rrjedhë derisa të formohet një delta të gjerë deri në 320 kilometra. Mund të thuhet se në të vërtetë nuk ka një delta vetë, por që janë rrymat e Oqeanit Atlantik dhe forca e baticave ato që nuk lejojnë që ato të depozitohen në sedimente. Një nga aspektet kryesore të këtij lumi është se, përgjatë rrjedhës së tij, ai ka pragje të shpejta dhe ujëvara që e bëjnë të vështirë lundrimin. Kjo është për shkak të faktit se përfshirja e rrjedhave të reja nga degët shkakton zona të rrymave vertiginoze.

Ka studime të shumta gjeologjike që sugjerojnë se lumi Amazon ka origjinën gjatë periudhës së Miocenit. Kjo ndodhi afërsisht 12 milion vjet më parë. Ajo lindi kryesisht si një lumë transkontinental në një kohë kur Amerika e Jugut dhe Afrika e sotme ishin të bashkuar në një superkontinent të vetëm të njohur si Gondwana. Mendohet se për shkak të pjerrësisë, lumi Amazon rrodhi nga lindja në perëndim dhe jo siç bëjnë sot.

Lartësia e tokës dhe formimi i Andeve u zhvilluan në fund të periudha kretace. Kjo ndodhi si pasojë e një përplasjeje të pllakave tektonike të njohura si pllaka Nazca dhe Amerika e Jugut. Kjo përplasje pllakash bëri që i gjithë uji të kthehej në një det të brendshëm dhe se, pak nga pak, po merrte karakteristika moçalore. Ishte atëherë kur, 11 milion vjet më parë, uji mund të derdhej drejt tokave më të ulëta për shkak të bllokimit që ekzistonte nga një rrjedhë uji e shkaktuar nga Andet dhe më në fund duke u zbrazur në oqean.

Forma aktuale e lumit Amazon daton në rreth 2.4 milion vjet më parë. Kjo e bën atë një nga lumenjtë më të rinj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.