Epoka e akullit

Epoka e Akullnajave

Në fund Kenozoik gjatë periudhës së Kretaceut kishte një shtrirje masive që përfshinte të gjithë dinosaurët dhe shumicën dërrmuese të specieve të gjalla. Teoria më e pranuar është ajo e rënies së një meteorit të madh në zonën e Amerikës Qendrore. Duke ndjekur sasi të mëdha pluhuri në ajër, ato parandaluan që rrezet e diellit të arrinin në sipërfaqe, duke i bërë bimët të paafta për të fotosintezuar dhe duke ndikuar rëndë në zinxhirin ushqimor. Whenshtë kur 35% e të gjithë jetës në Tokë vdiq, duke i lënë vendin Epoka e akullit.

A doni të dini gjithçka për atë që ka ndodhur në epokën e akullit? Po i afrohemi një epoke tjetër akulli? Në këtë postim mund të mësoni gjithçka.

Zhdukja e florës dhe faunës

Ngritja e akullit në epokën e akullit

Zhdukja e zvarranikëve të mëdhenj i dha vendin epokës së njohur të akullit. Gjatë kësaj epoke, gjitarët përfituan nga boshllëku i lënë nga dinosaurët për t'u shumuar dhe përhapur. Përveç kësaj, falë kryqëzimeve gjenetike, lindën specie të reja dhe kështu gjitarët u larmishëm. Në fund, zgjerimi i tyre ishte i tillë që ata imponuan dominimin e tyre te pjesa tjetër e kurrizorëve. Nga 10 familjet që ekzistonin në fillim të kësaj epoke akulli, ato u bënë gati 80 në Eocene në vetëm 10 milion vjet evolucion.

Shikoni koha gjeologjike nëse nuk pozicionoheni mirë në shkallën e kohës

Shumë prej familjeve moderne të gjitarëve datojnë në Oligocen, domethënë rreth 35 milion vjet më parë. Ishte atëherë në Miocen (midis 24 dhe 5 milion vjet më parë) kur larmia më e madhe e specieve u regjistrua gjatë epokës së akullit.

Në kundërshtim me besimin popullor, epoka e akullit nuk do të thotë që i gjithë planeti është i mbuluar me akull, por këto zënë një përqindje më të lartë se normalja.

Në këtë periudhë të fundit u shfaq Hominoidea e parë dhe më primitive, të tilla si Prokonsulli, Dryopithecus dhe Ramapithecus. Duke filluar nga Mioceni, numri i gjitarëve filloi të bjerë dhe, si pasojë e ndryshimeve të thella klimatike që ndodhën gjatë Pliocenit, rreth 2 milion vjet më parë, shumë specie u zhdukën.

Thenshtë atëherë kur epoka e akullit ishte gati të fillonte brenda Pleistocenit, ku primatët po përparonin dhe njëri prej tyre do të impononte mbretërimin e tij: gjinia Homo.

Karakteristikat e një epoke akulli

Akullnajat globale

Një epokë akulli përcaktohet si një periudhë kohe e karakterizuar nga prania e përhershme e një mbulesë të gjerë akulli. Ky akull shtrihet në të paktën një nga polet. Toka dihet se ka kaluar 90% të kohës së saj gjatë milion vitet e fundit në 1% të temperaturave më të ftohta. Këto temperatura janë më të ulta që nga 500 milion vitet e fundit. Me fjalë të tjera, Toka është bllokuar në një gjendje jashtëzakonisht të ftohtë. Kjo periudhë njihet si Epoka e Akullt Kuaternar.

Katër epokat e fundit të akullit kanë ndodhur në intervale prej 150 milion vjet. Prandaj, shkencëtarët mendojnë se ato janë për shkak të ndryshimeve në orbitën e Tokës ose ndryshimeve në aktivitetin diellor. Shkencëtarët e tjerë preferojnë një shpjegim tokësor. Për shembull, shfaqja e një epoke akullnaje aludon në shpërndarjen e kontinenteve ose përqendrimin e gazeve serë.

Sipas përkufizimit të akullnajës, është një periudhë që karakterizohet nga ekzistenca e akullit në pole. Sipas këtij rregulli prej tre, tani jemi zhytur në një epokë akulli, pasi kapakët polarë zënë pothuajse 10% të të gjithë sipërfaqes së tokës.

Akullnajat kuptohet si një periudhë e epokave të akullit në të cilën temperatura është shumë e ulët globalisht. Shkopinjtë e akullit, si pasojë, shtrihen drejt gjerësive gjeografike më të ulëta dhe dominojnë kontinentet. Shkallët e akullit janë gjetur në gjerësitë gjeografike të ekuatorit. Epoka e fundit e akullit ndodhi rreth 11 mijë vjet më parë.

A jemi afër një epoke të re akulli?

Hemisfera Veriore në epokën e ardhshme të akullit

Këtë vit dimri në jugperëndim të Gadishullit Iberik ka zgjatur më shumë se zakonisht. Pranvera ka qenë më e freskët duke arritur 2 gradë nën mesataren e 20 viteve të fundit.  Muaji qershor ishte gjithashtu jonormalisht i ftohtë me temperatura 4 gradë më të ulëta se normalja.

Ndryshimet klimatike kanë ndodhur gjithmonë në planet dhe jo për shkak të shfaqjes së njeriut dhe revolucionit industrial. Janë këto ndryshime ato që kanë bërë që flora dhe fauna e Tokës të ndryshojnë dhe ka pasur periudha akullnajore dhe ndër-akullnajore.

Ka shumë faktorë që ndërhyjnë në klimën e planetit. Prandaj, megjithëse shkencëtarët theksojnë se ngrohja është përgjegjësi ekskluzive e gazrave serë (lidhje), kjo nuk varet vetëm nga ajo. Përqendrimi i tyre vazhdon të rritet me kalimin e viteve, por temperatura nuk është rritur në një mënyrë korrelative. Ka verëra më të nxehta edhe pse jo radhazi.

E gjithë kjo e bën komunitetin shkencor të mendojë se, megjithëse po shkaktojmë ngrohje globale të antropizuar me një shpejtësi më të shpejtë sesa bën natyra, ne nuk do të jemi në gjendje të ndalojmë fundin e periudhës ndër-akullnajore dhe ardhjen e një epoke të re të akullit.

Çfarë ndodhi në epokën e fundit të akullit?

Epoka e fundit e akullit

Aktualisht jemi në një periudhë ndër akullnajore brenda akullnajave Kuaternare. Zona e zënë nga kapakët polarë arrin 10% të të gjithë sipërfaqes së tokës. Provat na tregojnë se brenda kësaj periudhe kuaternare, ka pasur disa epoka të akullit.

Kur popullata i referohet "Epokës së akullit" i referohet periudhës së fundit akullnajore të kësaj periudhe kuaternare. Kuaternari filloi 21000 vjet më parë dhe përfundoi rreth 11500 vjet më parë. Ndodhi njëkohësisht në të dy hemisferat. Zgjatjet më të mëdha të akullit u arritën në hemisferën veriore. Në Evropë, akulli përparoi, duke mbuluar të gjithë Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Poloninë. E gjithë Amerika e Veriut u varros nën akull.

Pas ngrirjes, niveli i detit ra 120 metra. Hapësira të mëdha të detit sot ishin për atë epokë në tokë. Sot, është llogaritur që nëse akullnajat e mbetura do të shkriheshin, niveli i detit do të ngrihej midis 60 dhe 70 metra.

Çfarë mendoni për ardhjen e një epoke të re të akullit? Na tregoni në komente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alfredo Rivero dijo

  Unë jam një person i cili në vitet 1980 vlerësoi jo vetëm që një Epokë e re e Akullnajës ishte e afërt, por ishte e mundur që ne tashmë po jetonim atë epokë pa e kuptuar. Trendet e temperaturave, cikli natyror që Toka duhet të ndjekë dhe madje edhe vetë ngrohja e planetit ishin indikacionet që ndikuan më shumë në këndvështrimin tim. Lidhur me treguesit më të diskutueshëm ose ngrohjen e planetit, duhet të merret në konsideratë kërkimi i kryer në Antarktidë që arriti në përfundimin se ngrohja globale ose planeti gjithmonë i paraprinte një epoke akulli.

  Siç e theksoni, Epoka e Akullit është një fenomen i pakthyeshëm dhe i pandalshëm:

  "E gjithë kjo e bën komunitetin shkencor të mendojë se, megjithëse po shkaktojmë ngrohje globale të antropizuar me një shpejtësi më të shpejtë sesa bën natyra, ne nuk do të jemi në gjendje të ndalojmë fundin e periudhës ndër-akullnajore dhe ardhjen e një epoke të re të akullit."

 2.   Jose dijo

  Inxhinieri Lee carroll, në leksionet e tij duke kanalizuar energjinë e Kryon, na fton të përgatitemi për akullnajën që tashmë kemi filluar në këtë vit 2019.
  Provat janë, siç theksoni ju, në regjistrat e ajrit të bllokuar në cilindrat e akullit në Antarktidë dhe në unazat e pemëve. Na fton të zhvillojmë vetë-mjaftueshmëri të energjisë në nivelin lokal, të komunitetit dhe të banimit. Sepse «rrjeti elektrik nuk është i përgatitur për t'i bërë ballë një epoke akulli. Mund të dështojë. Dhe do të dështojë »