Çfarë është një galaktikë

grupe yjesh

Në univers ka mijëra grumbullime yjesh që kanë forma të ndryshme dhe strehojnë të gjitha llojet e trupave qiellorë. Bëhet fjalë për galaktikat. Kur u pyetën për çfarë është një galaktikë, Mund të themi se ato janë struktura të mëdha të universit ku yjet, planetët, retë e gazit, pluhuri kozmik, mjegullnajat dhe materiale të tjera grupohen së bashku ose mbyllen nga veprimi i tërheqjes së gravitetit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është galaktika, cilat janë karakteristikat dhe llojet e saj që ekzistojnë.

Çfarë është një galaktikë

formimi i galaktikave

Shtë një grup ose një grumbullim i madh yjesh ku ka të gjitha llojet e trupave qiellorë të tillë si planetë, mjegullnaja, pluhur kozmik dhe materiale të tjera. Karakteristika kryesore që galaktikat kanë tërheqjen e gravitetit që i mban të gjitha këto materiale së bashku. Njerëzit kanë qenë në gjendje të shohin galaktikat gjatë gjithë historisë sonë si copa të përhapura në qiellin e natës. Falë zhvillimit të teknologjisë që kemi dhe kemi më shumë informacion rreth tyre.

Sistemi ynë diellor ku ndodhen dielli dhe të gjithë planetët është pjesë e një galaktike të njohur si Rruga e Qumështit. Në kohët e lashta askush nuk e dinte se për çfarë kishte lidhje kjo shirit i bardhë që kalonte qiellin dhe kjo është arsyeja pse ata e quanin atë si rrugë e qumështit. Në fakt, emrat e galaktikës dhe Rrugës së Qumështit vijnë nga e njëjta origjinë. Grekët besuan se yjet ishin pika qumështi të spërkatura nga perëndesha Hera ndërsa ushqehej Hercules.

rruga e Qumështit mund të gjejmë formimin e disa yjeve dhe pluhurit ndëryjor. Më të dukshmet janë mjegullnajat dhe tufat e yjeve. Me sa duket, ato ekzistojnë edhe në galaktikat e tjera. Galaktikat klasifikohen sipas madhësisë dhe formës së tyre. Ato variojnë nga yje xhuxh me "vetëm" dhjetëra miliona yje në yje gjigantë që përmbajnë miliarda yje. Për sa i përket formës, ato mund të jenë eliptike, spirale (si Rruga e Qumështit), thjerrëzore ose të parregullta.

Në universin e vëzhgueshëm, ka të paktën 2 trilion galaktika, shumica e të cilave kanë diametra midis 100 dhe 100.000 parsekëve. Shumë prej tyre janë grumbulluar në grupe galaktikash dhe këto janë në super grupe.

tipare kryesore

çfarë është një galaktikë dhe karakteristikat

Është vlerësuar se deri në 90% të masës së secilës galaktikë është e ndryshme nga lënda e zakonshme; ekziston por nuk mund të zbulohet, megjithëse ndikimi i saj mund të jetë. Quhet lëndë e errët sepse nuk lëshon dritë. Aktualisht, është vetëm një koncept teorik i përdorur për të shpjeguar sjelljen e galaktikave.

Ndonjëherë një galaktikë zmadhon një galaktikë tjetër dhe ato përfundimisht përplasen, por ato janë aq të mëdha dhe të fryra sa që pothuajse nuk ka përplasje midis objekteve që i formuan ato. Ose, përkundrazi, mund të ndodhë katastrofë. Në çdo rast, për shkak se graviteti bën që materia të kondensohet, bashkimi zakonisht çon në lindjen e yjeve të rinj.

Galaktikat ekzistonin në univers shumë kohë përpara formimit të sistemit diellor. Ky është një sistem i përbërë nga shumë elementë, si p.sh. yjet, asteroidet, kuazaret, vrimat e zeza, planetët, pluhuri kozmik dhe galaktikat.

Llojet e galaktikave

çfarë është një galaktikë

Ka disa mënyra për të klasifikuar galaktikat, por më e zakonshmja është sipas formës së tyre.

 • Galaktikat eliptike: janë ata që kanë një pamje eliptike për shkak të ngushtësisë që kanë përgjatë një boshti. Ato përbëhen nga yjet më të vjetër që gjenden zakonisht në grupe galaktikash. Nga ato që dihen deri më tani, galaktikat më të mëdha janë eliptike. Ka edhe ato me një madhësi më të vogël.
 • Galaktikat spirale: janë ato që kanë një formë spirale. Ai përmban një lloj disku që ishte i rrafshuar dhe ka krahë rreth tij që i jep formën e tij karakteristike. Në pjesën e mesme përqendrohet një sasi e madhe e energjisë dhe ato zakonisht përbëhen nga një vrimë e zezë brenda. Të gjitha materialet si yjet, planetët dhe pluhuri rrotullohen rreth qendrës. Ata me krahë shumë të gjatë marrin një formë më të zgjatur që duket më shumë si një shtangë se sa një rreth. Në qendër të këtyre galaktikave është vendi ku mendohet të lindin yje.
 • Galaktikat e parregullta: ata nuk kanë një morfologji të qartë, por kanë tendencë të kenë yje të rinj që nuk janë lokalizuar ende.
 • Galaktikat thjerrëzore: ato kanë një formë që është midis galaktikave spirale dhe eliptike. Mund të thuhet se ata janë disqe pa krahë që kanë një sasi më të vogël të materialit ndëryjor, megjithëse disa mund të paraqesin një sasi të caktuar.
 • Veçori: ashtu si sugjeron emri, ka disa që kanë forma të çuditshme dhe të pazakonta. Ato janë mjaft të rralla për nga përbërja dhe madhësia.

Origjina dhe evolucioni

Origjina e galaktikave është ende temë e debatit të pafund. Sipas teorisë me të njëjtin emër, astronomët besojnë se ata filluan të formoheshin menjëherë pas vitit Big Bang shpërthejnë. Ishte shpërthimi kozmik që dha lindjen e universit. Në fazën pas shpërthimit, retë e gazit u bashkuan dhe u ngjeshën nën veprimin e gravitetit, duke formuar pjesën e parë të galaktikës.

Yjet mund të mblidhen në grupe globulare për t'i hapur rrugë galaktikës, ose ndoshta formohet së pari galaktika dhe pastaj yjet e përmbajtura bashkohen. Këto galaktika të reja janë më të vogla se tani dhe më afër njëra-tjetrës, por ndërsa përplasen me njëra-tjetrën dhe bëhen pjesë e universit që zgjerohet, ato rriten dhe ndryshojnë formën.

Shumica e teleskopëve modernë kanë qenë në gjendje të zbulojnë galaktikat shumë të vjetra, të cilat filluan menjëherë pas Big Bengut. Rruga e Qumështit përbëhet nga gaz, pluhur dhe të paktën 100 miliardë yje. Whereshtë vendi ku ndodhet planeti ynë dhe është formuar si një spirale e ndaluar. Isshtë i përbërë nga gaz, pluhur dhe të paktën 100 miliardë yje. Për shkak të një reje të trashë pluhuri dhe gazi që e bën të pamundur të shihet qartë, qendra e saj është pothuajse e padallueshme. Sidoqoftë, shkencëtarët besojnë se ajo përmban një vrimë të zezë supermasive, ose në mënyrë të ngjashme, një vrimë të zezë me një masë prej mijëra ose miliona masave diellore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është galaktika dhe cilat janë karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.