Fall

vjeshtë

El vjeshtë Shtë një nga stinët e vitit që u jep njerëzve më shumë ndjenja sesa një vullkan, duke qenë se ka ndryshime të shumta mjedisore dhe fenologjike. Sot do të flasim për cilat janë karakteristikat kryesore të vjeshtës, sezonin e vitit që po na vjen tani. Ajo dallohet për të patur një periudhë të shkurtër ditësh, rënien tipike të gjetheve nga pemët gjetherënëse, kthimin e të ftohtit dhe rënien e temperaturave.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat kryesore të vjeshtës.

Vjeshta në secilën pjesë të botës

karakteristikat e vjeshtës

Vjeshta është një nga 4 stinët e vitit dhe zhvillohet midis verës dhe dimrit. Shtë sikur të ishin disa muaj tranzicion në të cilin kohëzgjatja e ditëve zvogëlohet, temperaturat po ulen, disa sjellje të qenieve të gjalla modifikohen, etj. Nëse mund ta përcaktojmë vjeshtën në një mënyrë koncize, mund ta themi atë është një kohë ndryshimi. Këto ndryshime mjedisore evokojnë ndjenja të ndryshme tek njerëzit siç janë ndjenja e kalimit të kohës dhe nostalgjia. Fakti që kemi ardhur edhe nga një periudhë ku zakonisht ka pushime, udhëtime, më pak përgjegjësi, etj. Mund të na ndihmojë të ndihemi sikur po kthehemi në muajt e detyrimit më të madh.

Me ardhjen e vitit të ri shkollor dhe premtimet për të studiuar çdo ditë, për të ushtruar më shumë ose për të filluar një punë të re gjithashtu ngjallin ndjenja më të mëdha. Në hemisferën veriore sezoni i vjeshtës fillon në fund të shtatorit dhe përfundon në fund të dhjetorit., duke e lënë dimrin të kalojë me hyrjen e Krishtlindjes. Sezoni fillon me ekuinoksin vjeshtor dhe mbaron me Solsticin e Dimrit.

Nga ana tjetër, nëse shkojmë në hemisferën jugore, shohim që vjeshta zhvillohet nga java e fundit e marsit deri në javën e fundit të qershorit. Në pjesën tjetër të botës, nëse shkojmë në Azinë Lindore, ky sezon i vitit fillon në javën e dytë të gushtit dhe përfundon gjatë javës së parë të nëntorit. Në varësi të zonës ku jemi, ka disa tradita dhe festa që festohen gjatë kësaj faze.

Shtë një sezon ku temperaturat bien dhe ka një kohëzgjatje të shkurtër krahasuar me pjesën tjetër të stinëve.

Karakteristikat e vjeshtës

stinët e vitit

Ne do të analizojmë cilat janë karakteristikat kryesore të vjeshtës dhe sa të rëndësishme janë ato.

Orët e dritës dhe temperaturës

Nëse analizojmë ditën e parë të vjeshtës, e dimë që ajo fillon në ekuinoksin e saj. Ekuinoksi vjeshtor karakterizohet kryesisht nga numri i njëjtë i orëve të dritës në ditë si natën. Mund të themi se ka 12 orë dritë dhe 12 orë errësirë. Kjo ndodh për shkak të diellit që është në një linjë me qendrën e planetit Tokë. Nga kjo ditë në të cilën ekuinoksi përfundon, është një periudhë në të cilën ditët shkurtohen dhe netët zgjaten. Kjo është, ka gjithnjë e më shumë orë errësirë ​​dhe më pak orë dritë.

Për shkak të kësaj dhe ndryshimit të shkallës së pjerrësisë së rrezeve të diellit në sipërfaqen e tokës, temperaturat bien ndjeshëm. Pasditet e vjeshtës janë zakonisht shumë të famshëm pasi mbërrijnë të shoqëruara nga disa monedha më të freskëta. Mësuar të vijë nga vera ku është një temperaturë shumë e këndshme edhe natën, ajo tashmë fillon të ftohet në vjeshtë.

Gjethet që bien dhe ngjyrat e kuqe

Shtë një nga karakteristikat që zbukuron më shumë këtë periudhë të vitit. Pemët gjetherënëse dobësohen me klorofil të zvogëluar derisa ato fillon të bëhet e verdhë dhe kafe. Këto gjethe fillojnë të bien dhe të mbulojnë këmbën e pemëve për t'u bërë energjia që rrënjët do të konsumojnë për të ruajtur veten në muajt e dimrit. Këto gjethe që bien në tokë bëhen ato që njihen si pjellë dhe degradohen duke formuar lëndë organike që shërben si lëndë ushqyese.

Ne e dimë që gjatë dimrit ka një sasi më të ulët të lëndëve ushqyese, kështu që pema do të ketë nevojë për të gjithë lëndët ushqyese që mundet. Për sa i përket ngjyrave, ne shohim se si paleta e ngjyrave e ofruar nga vjeshta është shumë e veçantë. Ka ngjyra që variojnë nga okër, e verdhë, e kuqe, kafe dhe vjollcë. Kjo përzierje ngjyrash arrin të shkrihet me peisazhet e pjesës më të madhe të botës. Dhe është që gjethet e pemëve fillojnë të kenë hije midis të verdhës dhe portokallit me pigmentimin e tyre unik.

Të korrat dhe festimet në vjeshtë

gjethet e rëna

Në këtë periudhë të vitit kemi stinën natyrale të shegës dhe rrushit. Alsoshtë gjithashtu koha më e mirë për disa fruta të tilla si portokalli, ju shihni, mollë, mandarina, avokado, grejpfrut dhe disa arra. Nëse shkojmë në fushën e perimeve, në vjeshtë rriten shumë angjinare, lulelakër, kunguj, kunguj të njomë, patëllxhan dhe lakër. Të gjitha këto kultura gjenden në pjesën më të madhe të vitit, por natyrshëm në këtë kohë kur rritet më mirë. Kur flasim për një mënyrë natyrale, nënkuptojmë mos përdorimin e ndonjë lloji të plehrave ose kushteve të favorshme mjedisore siç janë serrat.

Një nga kulturat më të famshme për këtë periudhë të vitit janë misri dhe luledielli. Nëse shkojmë në seksionin e festimeve, shohim se është një kohë që festohet në muaj të ndryshëm të vitit, sipas vendndodhjes së vendit. Për shembull, një nga festat më e njohur është ajo e kinezëve që festojnë Festivalin e Hënës. Në këtë ngjarje ata janë mirënjohës për korrjen e suksesshme që kanë pasur në verë. Ka edhe një ditë tjetër në lidhje me të korrat dhe është Falënderimet. Shtë një festë që zhvillohet majin e fundit të nëntorit dhe vlerësohet e mira e çdo viti, shoqëruar me një banket në të cilin protagonist është gjeldeti i mbushur.

Një tjetër nga festimet që po përhapen gjithnjë e më shumë në të gjithë botën dhe që zhvillohet në vjeshtë është Halloween. Zhvillohet më 31 tetor dhe ka të bëjë me kulturën kelte. Në këtë festë, personi vishet dhe fëmijët shëtisin nëpër shtëpi duke kërkuar ëmbëlsira dhe duke bërë shaka.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për karakteristikat kryesore të vjeshtës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.