Solstici i dimrit

Solsticin e Dimrit

Planeti Tokë sillet rreth yllit tonë, Diellit. Përgjatë trajektores së tij ai kalon në distanca të ndryshme në lidhje me të. Kur arrin solsticin e dimrit Pajtohet se është dita më e shkurtër dhe nata më e gjatë në hemisferën veriore dhe anasjelltas në hemisferën jugore. Kjo ditë është zakonisht 21 Dhjetor.

Solstici i dimrit është një ngjarje kryesore që shënon një ndryshim në ciklet natyrore dhe astronomike. Që nga solstici i dimrit, në hemisferën veriore netët fillojnë të shkurtohen gradualisht deri në solsticin e verës në qershor.

Çfarë ndodh në solsticin e dimrit?

Planeti Tokë arrin një pikë në rrugën e saj ku rrezet e Diellit godasin sipërfaqen në të njëjtën mënyrë më të zhdrejtë Kjo ndodh sepse Toka është më e prirur dhe rrezet e Diellit vështirë se arrijnë pingul. Kjo shkakton më pak orë rrezesh dielli, duke e bërë atë ditën më të shkurtër të vitit.

Ekziston një ide e keqe në shoqëri në përgjithësi për dimrin dhe verën sipas distancës nga Toka në Diell. Kuptohet që në verë është më e nxehtë sepse Toka është më afër Diellit dhe në dimër është më e ftohtë sepse ne gjej më larg. Shtegu i Tokës rreth Diellit i njohur si përkthim ka një formë eliptike. Në ekuinoksat e pranverës dhe dimrit, Toka dhe dielli janë në të njëjtën distancë dhe në të njëjtën prirje. Sidoqoftë, në kundërshtim me atë që kuptohet gjerësisht, në dimër Toka është më afër Diellit dhe më larg gjatë verës. Si mund të jetë atëherë që ne jemi më të ftohtë në dimër?

Më shumë sesa pozicioni i Tokës në lidhje me Diellin, ajo që ndikon në temperaturat e planetit është animin me të cilën rrezet e diellit godasin sipërfaqen. Në dimër, në solstic, Toka është më afër Diellit, por animi i saj është më e larta në Hemisferën Veriore. Kjo është arsyeja pse kur rrezet arrijnë në sipërfaqen e tokës shumë të prirur, dita është më e shkurtër dhe ato janë gjithashtu më të dobëta, kështu që nuk e ngrohin aq shumë ajrin dhe është më i ftohtë. Në hemisferën jugore ndodh e kundërta. Rrufeja godet sipërfaqen e tokës në një mënyrë më pingule dhe të drejtpërdrejtë në mënyrë që për ta, vera të fillojë në 21 dhjetor. Kjo situatë e Tokës në lidhje me Diellin quhet Perihelion.

Perihelion dhe aphelion. Orbita e tokës.

Perihelion dhe aphelion. Orbita e tokës.

Nga ana tjetër, në verë, Toka është më e largëta nga Dielli në të gjithë trajektoren e saj. Sidoqoftë, prirja në hemisferën veriore bën që rrezet e Diellit të bien më pingul me hemisferën veriore dhe për këtë arsye është më e ngrohtë dhe ditët janë më të gjata. Kjo situatë e Tokës në lidhje me Diellin quhet Afeli.

Solstici i dimrit dhe kultura

Gjatë gjithë historisë, njerëzit kanë festuar solsticin e dimrit. Për disa kultura, fillimi i vitit është 21 Dhjetori, që përkon me fillimin e dimrit. Disa fise indo-evropiane gjithashtu kishin festa dhe rituale duke festuar këtë ditë. Romakët festuan saturnalitë, për nder të zotit homonim, dhe në ditët në vijim ata bënë homazhe Mitra, për nder të hyjnisë së dritës të trashëguar nga Persianët.

Për traditat e vjetra, solstici i dimrit përfaqëson triumfin e dritës kundër errësirës. Curshtë kurioze që ky është rasti kur ka më pak orë drite në dimër. Sidoqoftë, kjo është kështu sepse që nga solstici i dimrit, netët do të bëhen gjithnjë e më të shkurtra dhe, për këtë arsye, dita do pushtojë natën.

Solstici dimëror Stonehenge

Solstici i dimrit krijon gjithashtu shumë festa dhe rite pagane. 21 Dhjetori u festua në Stonehenge meqenëse Dielli i solsticit të dimrit rreshtohet me shkëmbinjtë më të rëndësishëm të këtij monumenti. Sot në Guatemalë, solstici dimëror ende festohet përmes ritualit të "Vallja e fletushkave". Kjo vallëzim përbëhet nga disa njerëz që kthehen dhe vallëzojnë rreth një kunji.

Rrethi i Goseck

Ky rreth është i vendosur në Gjermani në Saksoninë-Anhalt. Përbëhet nga një seri unazash koncentrike që janë gozhduar në tokë. Isshtë vlerësuar, sipas arkeologëve dhe historianëve përreth tij 7.000 vjet të vjetra dhe se ishte një skenë e ritualeve fetare dhe sakrificave. Kur e zbuluan, ata kuptuan se kishte dy dyer në rrethin e jashtëm që ishin në përputhje me solsticin e dimrit. Kjo është arsyeja pse kjo sugjeron që ndërtimi i tij është për shkak të një lloji haraçi për këtë datë të vitit.

Stonehenge, Britani e Madhe

Siç kemi përmendur më parë, në Stonehenge edhe solstici dimëror u festua falë faktit se rrezet e diellit përputhen me altarin qendror dhe gurin e flijimit. Ky monument ka rreth 5.000 vjet të vjetra dhe është e njohur në pjesën më të madhe të botës, duke qenë një skenë e rëndësishme e ritualeve dhe vëzhgimeve astronomike për qindra vjet.

Newgrange, Irlandë

Isshtë ndërtuar një tumë Vjet 5.000 parë e mbuluar me bar dhe e veshur me tunele dhe kanale në veri-lindje të Irlandës. Vetëm në ditën e solsticit të dimrit Dielli hyn në të gjitha dhomat kryesore, gjë që, sipas disa ekspertëve, tregon se struktura është ndërtuar për të përkujtuar këtë datë.

Tulum, Meksikë

Në bregun lindor të Meksikës, në Gadishullin Jukatan, Tulum është një qytet antik me mure që i përkiste Majave. Një nga ndërtesat e ndërtuara atje ka një vrimë në majë që shkakton një efekt flakërimi kur dita e solsticit të dimrit dhe verës rreshtohet me të. Kjo ndërtesë mbeti e paprekur derisa popullsia e Majave ra me ardhjen e Spanjollëve.

Pse ndryshon data e solsticit dimëror nga viti në vit?

Dita që fillon dimri mund të ndodhë në data të ndryshme, por gjithmonë rreth të njëjtave ditë. Katër datat në të cilat mund të ndodhë është midis 20 dhe 23 dhjetor, të dyja përfshirëse. Kjo është për shkak të mënyrës në të cilën rendi i viteve përshtatet sipas kalendarit që kemi. Në varësi të faktit nëse viti është një vit i brishtë apo jo dhe varet nga kohëzgjatja e secilës orbitë të Tokës rreth Diellit. Kur Toka bën një revolucion të saktë rreth Diellit njihet si një vit tropik.

Gjatë gjithë shekullit tonë XNUMX, dimri do të fillojë në ditë nga 20 deri më 22 dhjetor.

Solstici dimëror dhe ndryshimi i klimës

Ndryshimet natyrore të orbitës së Tokës, përfshirë ato që lidhen me të precesion, rishpërndani, për periudha të zgjatura kohore, rrezatimin diellor incidental në sipërfaqen e tokës.

Precesioni ose rrotullimi i tokës është lëvizja e sipërme që bën boshti i Tokës. Boshti përshkruan një rreth imagjinar në hapësirë ​​dhe gjurmon një revolucion çdo 22.000 vjet. Ç'lidhje ka kjo me ngrohjen globale dhe ndryshimin e klimës?

Precesioni i Tokës

Precesioni i Tokës. Burimi :: http://www.teinteresasaber.com/2011/04/cuales-son-los-movimientos-de-la-tierra.html

Gjatë miliona viteve të kaluara, këto ndryshime delikate në boshtin e Tokës kanë shkaktuar ulje të konsiderueshme dhe rritje të përqendrimeve atmosferike të metan dhe dioksid karboni. Dihet që përqendrimet e gazeve serrë i përgjigjen kryesisht ndryshimeve gjatë verës së hemisferës boreale, domethënë kohës së vitit kur poli i veriut tregon Diellin.

Nxehtësia verore në hemisferën veriore arrin maksimumin e saj një herë në 22.000 vjet, kur vera veriore përkon me kalimin e Tokës nga pika më afër Diellit dhe hemisfera veriore merr rrezatimin diellor më intensiv.

Përkundrazi, nxehtësia e verës arrin minimumi i saj 11.000 vjet më vonë, pasi boshti i tokës të jetë kthyer në drejtim të kundërt. Hemisfera veriore do të ketë rrezatimin diellor minimal të verës, sepse Toka është në pozitë më larg nga dielli.

Përqendrimet e metanit dhe dioksidit të karbonit u rritën dhe ranë në harmoni me ndryshimet në rrezatimin diellor incident në planetin Tokë gjatë gjithë kohës 250.000 vitet e fundit

Solstici dimëror dhe rrezet e diellit

Në solsticin e dimrit rrezet e diellit godasin më pak.

Çdo 11.000 vjet ka një solstic dimëror që është më të ngrohtë pasi rrezatimi diellor incident në hemisferën veriore është më i madh dhe, përkundrazi, ka një solstic tjetër dimëror kur përfundon xhiron e precesionit, e cila është më ftohtë meqenëse rrezet e Diellit mbërrijnë më të prirura. Thuhet se përqendrimet e gazeve serë po rriten natyrshëm sepse po i afrohemi kohës së precesionit në të cilin planeti merr më shumë rrezatim diellor, por ne e dimë shumë mirë, që natyrshëm, nuk do të rritet aq shumë. Për shkak të aktiviteteve njerëzore globale temperaturat mesatare po rriten në mënyrë kaq drastike.

Me gjithë këtë ju mund të dini pak më shumë për solsticin e dimrit dhe rëndësinë e tij në kulturat e botës dhe gjatë gjithë historisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.