Temperatura e diellit

Temperatura e diellit dhe shkëlqimi i saj

Sapo në lindjen e diellit, gjëja e parë që shohim është ylli që mbizotëron tek yni Sistem diellor. Dielli jo vetëm që ndriçon planetin tonë, por është gjithashtu shkaku i ekzistencës së dukurive dhe jetës meteorologjike në planet. Shumë njerëz kanë menduar ndonjëherë se cila është temperatura e diellit. Dhe është që dielli konsiderohet si një burim masiv i energjisë bërthamore që ndodhet në qendër të sistemit diellor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë temperatura e diellit, çfarë karakteristikash ka dhe cila është rëndësia e saj.

tipare kryesore

Ajo që ne as nuk e kemi matur nxehtësinë është një burim masiv i energjisë bërthamore që ndodhet në qendër të sistemit diellor. Konsiderohet si një yll. Temperatura e tij është aq e lartë sa do të ishte e mundur thjesht t'i afrohesh. Tashmë nga një distancë ai që është në planetin tonë nga dielli mund të na djegë lëkurën dhe të pësojë raste serioze të djegies. Rrezet e diellit depërtojnë në atmosferën tonë edhe pse ka filtra të ndryshëm që ndihmojnë në zvogëlimin e rrezatimit ultraviolet që arrin tek ne. Megjithatë, në një distancë të tillë mund të na shkaktojë dëme.

Ka njerëz që kanë vdekur nga ekspozimi i gjatë dhe i pambrojtur në diell. Prandaj, ata as nuk mendojnë të afrohen me diellin. Mund të çojë në kancer të lëkurës dhe dehidrim, ndër sëmundjet e tjera. Kjo është një nga arsyet kryesore pse planetët mund ose nuk mbajnë jetë. Në varësi të pozicionit në të cilin jemi në sistemin diellor në lidhje me yllin kryesor, ne mund të kemi një temperaturë që mbetet një mjedis i banueshëm. Kjo e bën planetin tokë të konsiderohet si një nga planetët që hyn në 'zonën e banueshme'.

Ai jo vetëm që na ngroh, lejon ekzistencën e fenomeneve meteorologjike dhe Davidin në planet, por gjithashtu na siguron vitamina. Marrja e ekspozimit në diell në sasi të vogla na siguron gjallëri të madhe për qeniet njerëzore dhe qeniet e tjera të gjalla. Temperatura e diellit varet nga shumë faktorë. Temperatura e diellit që ne perceptojmë varet shumë nga sezoni i vitit në të cilin jemi, ngrohja globale dhe aspekte të tjera të tilla si sasia e gazrave serë në atmosferë.

Sa është temperatura e diellit

Temperatura e diellit

Atmosfera jonë është ndikuar nga veprimi i qenieve njerëzore dhe emetimi i gazrave ndotës dhe ajo tashmë ka të njëjtin funksion si më parë. Meqenëse dielli është objekti më i madh qiellor në sistemin diellor, ai ka qenë gjithmonë objekt i debatit. Shkencëtarët kanë qenë në gjendje të zbulojnë temperaturën e diellit që nga shekulli i XNUMX-të. Kjo temperaturë është ajo që tregon se ku është sipërfaqja e diellit. Padyshim, brenda diellit do të ketë një temperaturë më të lartë.

Për matjen e temperaturës së diellit nëse keni përdorur shkëlqimin e tij dhe shpërndarjen në lidhje me gjatësinë e valës së spektrit të dukshëm. Temperatureshtë vlerësuar një temperaturë rreth 6000 gradë Celsius, kjo është shtresa e jashtme më e dukshme e diellit. Ngjyra e verdhë e këtij ylli gjenerohet për shkak të temperaturës së lartë. Mendohet se nëse temperatura e tij ndryshon dhe rritet do të bëhet një ngjyrë më blu. Nga ana tjetër, nëse temperatura e diellit do të binte, ajo do të bënte një ngjyrë më të kuqe.

Dielli ka disa shtresa ashtu si ka shtresat e Tokës. Fotosfera është ajo zonë që tregon njolla në sipërfaqen e saj për shkak të ekzistencës së shpërthimeve të dhunshme të energjisë. Këto shpërthime ndodhin në këtë zonë dhe janë ato që gjenerohen përmes sasisë së madhe të energjisë të mbajtur nga dielli. Kjo energji vjen nga brenda diellit. Presioni është shkaku i reaksioneve bërthamore që ndodhin brenda diellit. Këto reaksione bërthamore ndodhin falë bërthamave të hidrogjenit që po fundosen dhe po formojnë bërthama heliumi. Këtu bëhet bashkimi bërthamor.

Që të ndodhë shkrirja bërthamore, duhet të ekzistojnë molekula të lira hidrogjeni, një sasi e madhe presioni dhe një temperaturë e lartë. Kur ndodhin këto 3 variabla, ndodh bashkimi bërthamor. Këto reaksione shkaktojnë konvekcionin e një shpërthimi energjie në të gjithë sipërfaqen e diellit. Nxehtësia dhe drita dëbohen nga ky syth. Vlerësohet se për çdo sekondë ka rreth 700 milion tonë hidrogjen që shndërrohen në hirit të heliumit. Një energji e pastër prej afërsisht 5 milion tonë del nga ky proces.

Një nga mënyrat për të matur temperaturën e diellit është duke matur sasinë e rrezatimit që arrin në Tokë dhe duke përdorur distancën dhe madhësinë e diellit për ta llogaritur atë.

Rëndësia e fotosferës në temperaturën e diellit

Fotosfera është zona që është përgjegjëse për matjen e dritës së dukshme që marrim nga dielli. Areashtë zona më e dendur që ka atmosferën e saj. Edhe pse mund të shihet mjaft e zbehtë, është rajoni më i ftohtë i diellit. Kur vizualizojmë këtë shtresë mund të shohim një lloj disku si pikat e zeza që janë formuar përmes shpërthimeve të forta të energjisë. Në këto zona është formuar një fushë magnetike diellore që është përgjegjëse për kontrollimin e të gjithë aktivitetit të diellit.

Nga qendra e diellit është vendi ku nxehet nxehtësia shumë e madhe. Brendësia që është poshtë fotosferës është vendi ku prodhohen flluskat e lëndës së nxehtë që krijojnë rajone paksa me shkëlqim. Për të interpretuar të gjitha këto zona të diellit, duhet të përdoren metodat e matjes së temperaturës. Kështu e dimë që ka rajone të fotosferës ku krijohen zona më të ndritshme dhe zona të tjera më të errëta të shkaktuara nga plazma e ftohtë. Kjo plazmë gjenerohet gjithashtu nga brenda diellit.

Ashtu si planeti ynë, ka rryma konvekcioni në diell, ekziston një model i lëvizjes që do të bëjë që këto zona të njihen si granulimi diellor. Kjo grimcim diellor është përgjegjëse për shpërndarjen e të gjithë nxehtësisë.

Temperatura e brendshme e diellit është 15 milion gradë Celsius, ndërsa ajo e jashtme është 5.500 gradë celsius.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth temperaturës së diellit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.