SHKON satelit

SHKON satelit

Ju ndoshta keni dëgjuar për satelitët e vëzhgimit të hapësirës në televizion. Ato janë pajisje me një zhvillim shumë të lartë teknologjik dhe që janë të afta të na japin informacione të shkëlqyera në lidhje me atë që është në univers dhe çfarë po ndodh në planetin tonë. Në këtë rast, ne po flasim për satelitin SHKON. Ky satelit na ndihmon në parashikimin e motit jashtëzakonisht shumë. Dhe është se parashikimi i motit është diçka shumë komplekse. Nuk është aspak diçka që mund të intuitohet ose që me disa algoritme funksionon. Për këtë arsye, dihet që shumë herë "moti nuk arrin".

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë pse GOES është sateliti më i mirë meteorologjik që është vendosur në orbitë të të gjitha kohërave.

Nevoja për të parashikuar motin

Parashikim më i mirë i motit

Parashikimi i motit është diçka që na duhet për të kryer aktivitetet tona ose për të caktuar disa ngjarje. Në varësi të gjendjes së motit, bëhen disa ngjarje ose jo. Prandaj, njohja e parashikimit të motit është jetike. Megjithatë, Nuk është një detyrë e thjeshtë. Shtë shumë komplekse pasi që variablat atmosferikë mund të ndryshojnë vazhdimisht brenda disa orësh. Edhe pse sot ka shumë aplikacione shiu dhe ne mund ta dimë nëse nesër do të bjerë shi në lokalitetin tonë, këto të dhëna shpesh mund të dështojnë.

Dhe është se megjithëse parashikimi i motit nganjëherë dështon, është plotësisht normale. Koha dihet se ndikohet nga shumë variabla dhe elementet e motit. Në mënyrë që të monitorojmë se çfarë po ndodh në atmosferën tonë, ne kemi një florë tjetër të satelitëve të vëzhgimit meteorologjik. Këta satelitë kujdesen për energjinë të njohin sistemet atmosferike që ekzistojnë në çdo kohë dhe të jenë në gjendje të parashikojnë evolucionin e tyre.

Sateliti GOES u lëshua për të qenë në gjendje të parashikojë motin në një mënyrë më precize dhe të saktë. Jo vetëm që e ofron atë, por ofron edhe shumë më tepër.

Çfarë është SHKUARI?

SHKON kapacitetin

SHKON është shkurtesa për Sateliti mjedisor operacional gjeostacionar. Ky satelit ka supozuar një revolucion midis të gjithë satelitëve të këtij lloji. Ka satelitë të orbitës polare dhe satelitë të tjerë të orbitës gjeostacionare. Këto të fundit janë ata orbita e të cilave përkon me shpejtësinë me të cilën kemi orbitën e Tokës. Kjo do të thotë që gjithmonë na ofron të njëjtin imazh të globit. Shtë në gjendje të vazhdojë të fluturojë mbi disa pika specifike në planetin tonë. Kjo është bërë sepse qëllimi i tij kryesor është të japë variacione meteorologjike për të qenë në gjendje të parashikojë ndryshimet që do të bëhen.

Modeli GOES-R në fjalë është më revolucionari që prej asaj kohe azhurnon instrumentet dhe kapacitetin e përpunimit të të dhënave. Shtë i aftë të përpunojë informacionin në sasi dhe shpejtësi më të madhe, kështu që na ofron një shërbim me më shumë cilësi dhe saktësi. Kjo është absolutisht e domosdoshme nëse duam të marrim saktësi kur përgatisim raporte mbi parashikimin e motit pa pasur kufirin më të vogël të gabimit.

Përveç kësaj, ka një rezolucion hapësinor 4 herë më të madh se normalja dhe një mbulim pesë herë më të shpejtë. Hartifikimi në kohë reale i rrufeve është mbresëlënës. Kjo ndihmon që të ketë një rritje në parashikimin e stuhive dhe përmirëson kohën në të cilën mund të paralajmëroni për formimin e një tornado. Kjo është e përkryer për ata që studiojnë tornadot ose ata që po "gjuajnë tornadot". Nga ana tjetër, ndihmon gjithashtu në përmirësimin e parashikimit të uraganit dhe intensitetin e tij të mundshëm, kontroll më të mirë të flukseve të rrezeve X nga dielli, etj.

Cilësi më e mirë dhe më pak gabime parashikimi

Kanalet e vëzhgimit të motit

Ajo që arrihet me satelitin GOES është të kemi një cilësi më të mirë kur merren të dhëna meteorologjike dhe me një kufij më të ulët gabimi. Pyetja që shumë njerëz i bënë vetes kur e vendosin në orbitë është nëse do të kishim parashikime që dështojnë më pak se ato të mëparshmet. Me të vërtetë e shqetëson të dish se do të bjerë shi në një ditë të tillë, të anulojë planet për shkak të saj dhe së fundmi se është një ditë me diell më e mirë se kurrë. Ose krejt e kundërta, që ne dalim për të pirë dhe papritmas biem dushe i fuqishëm

Parashikimet e motit merren nga modelet që bëjnë simulime të asaj që do të ndodhë. Për të kryer këto simulime është e nevojshme të njihen vlerat e variablave meteorologjikë në atë moment dhe tendenca që ata kanë për të modifikuar këto vlera. Kjo është, nëse vlerat e temperaturës, presionit atmosferik dhe erës vazhdojnë të ndryshojnë siç po bëjnë tani, ne mund të parashikojmë formimin e shirave. Megjithatë, është e mundur që këto vlera të ndryshojnë trendin e tyre për ndonjë ndryshore tjetër. Kjo është ajo që e bën gabimin gjithmonë të pranishëm.

Që këto modele të rrjedhin më mirë dhe të sigurojnë të dhëna më të sakta, na duhen edhe më shumë të dhëna për të futur në variabla. Sa më të sakta këto të dhëna, parashikimet më të mira mund të bëjë sateliti GOES. Me instrumentet e tij, sateliti mund të shohë në kohë reale, pa dështime dhe vazhdimisht, sipërfaqen e tokës në 16 breza spektralë. Me tutje, Ai përfshin kanalet e dukshme, 4 pranë kanaleve infra të kuqe dhe 10 kanale të tjera infra të kuqe. E gjithë kjo aftësi ju jep më pak hapësirë ​​për gabime.

Vëzhgimi hapësinor

SHKON Launch Satelit

Avantazhi i këtij sateliti revolucionar është se ai nuk është vetëm i vëmendshëm ndaj Tokës dhe vëzhgimit meteorologjik. Ai gjithashtu ka misione ndërlidhëse me komunikimet e huaja. Responsibleshtë përgjegjës, për shembull, për njohjen e modeleve hapësinore të tilla si era diellore. Ai gjithashtu analizon disa përqendrime të rrezatimit që mund të dëmtojnë astronautët që kemi jashtë planetit.

Përveç vlerësimit të rreziqeve të mundshme për astronautët, ky informacion mund të përdoret për të paralajmëruar ngjarje potencialisht të rrezikshme që mund të ndodhin. Kështu, disa dëmtime në telekomunikacion mund të shmangen. Ka një magnetometër që është përgjegjës për matjen e fushës magnetike dhe dinamikën e kryer nga grimcat që ngarkohen jashtë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth satelitit GOES, më i miri që ka deri më tani


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.