Aplikacionet më të mira të alarmit të shiut

alarme shiu

Të dish kur do të bjerë shi është shumë e rëndësishme për të gjithë ata që duhet të lëvizin ose të kryejnë aktivitete në rrugë. Sidomos në kohën e paqëndrueshmërisë atmosferike, kur një shi mund të bjerë brenda pak minutash, parashikimi i këtij lloji shiu do të na ndihmojë të furnizohemi mirë dhe të parashikojmë ngjarjet.

Për të njohur gjendjen e motit në çdo kohë, ka aplikacione mobile si alarme shiu që na tregojnë kur do të bjerë shi. Dëshironi të dini se cilat janë këto aplikacione dhe si funksionojnë ato?

Aplikacione celulare për shirat

Sot telefonat inteligjentë punojnë si kompjuterë të vërtetë. Një pajisje e këtyre karakteristikave, është i aftë të dërgojë një raketë në hënë e megjithatë është në dispozicion për të gjithë. Prandaj, është një mjet efektiv për të vepruar si meteorolog dhe për të qenë në gjendje të parashikoni se kur do të bjerë shi.

Më poshtë janë aplikacionet më të mira të alarmit të shiut dhe mënyra e funksionimit të tyre.

Alarm shiu

alarmi i shiut

Ky aplikacion është i llojit meteorologjik dhe ka zënë një pozicion në renditjen e aplikacioneve më të mira të meteorologjisë për Android. Na paralajmëron me një tingull të ngjashëm me atë të bërë nga shiu se jemi në një rreze të afërt ku ka reshje si të shiut ashtu edhe të borës. Kjo është e mundur falë një harte gjeografike që ndihmon për të gjetur pozicionin tonë duke përdorur sistemin GPS.

Me këtë aplikacion mund të shihni llojin e reshjeve që po afrohen me një animacion. Intensiteti i tij mund të njihet nga diferencimi i tij i ngjyrave. Ky aplikacion përdor të dhënat e siguruara nga shërbimet e motit në kohë reale për një saktësi më të madhe.

Shtë në gjendje të paralajmërojë çdo lloj reshjeje, qoftë shi, borë apo breshër. Ju mund të na njoftoni me një njoftim, një dridhje ose me zë. Të gjitha të dhënat e reshjeve mund të shihen në hartën gjeografike që ajo ofron, duke qenë në gjendje të zgjerojmë zonën në fjalë për të zgjedhur pikën e interesit që duam të dimë.

Ofshtë me rëndësi jetike instaloni aplikacionin Google Maps në mënyrë që të funksionojë si duhet. Aplikacioni sjell gjithashtu widget të ndryshëm për të vendosur dizajne dhe madhësi të ndryshme për të njohur situatën gjithmonë të azhurnuar. Falë këtyre miniaplikacioneve ne do të jemi në gjendje të njohim situatën e motit pa pasur nevojë të hapim vazhdimisht aplikacionin me konsumin e tij përkatës të baterisë.

Aplikimi është shumë i dobishëm për të gjitha llojet e aktiviteteve në natyrë dhe ju mund të programoni rrugën që do të merrni paraprakisht. Shërben gjithashtu për përdorim të përditshëm në ditët tona në ditë.

Ka dy versione, ai falas dhe ai i paguar. E para sjell reklamim. E dyta nuk sjell dhe gjithashtu ka disa veçori shtesë siç është diapazoni i zgjeruar i zbulimit.

Moti Yahoo

aplikacioni i motit yahoo

Ky aplikacion ka një dizajn shumë të shkëlqyeshëm. Aq sa fitoi një çmim në Apple. Na informon në çdo kohë për situatën e motit dhe ka fotografi të vendit të caktuar të marra nga platforma Flickr.

Mjegullim

aplikacion i mjegullt

Ky aplikacion ka një dizajn mjaft minimalist, ku mund të shihni temperaturën vetëm sapo ta hapni. Sapo të hapemi, nëse rrëshqasim gishtin poshtë, do të na informojë për temperaturën në ditët në vijim, probabilitetin që të kemi shi në zonat pranë zonës sonë, në cilën orë është agimi dhe muzgu, sasinë e rrezeve UV, etj. .

Për të punuar si duhet, duhet ta kemi aktive vendndodhjen GPS.

Moti i egër

aplikacion i motit të egër

Ky aplikacion është mjaft alternativ, pasi na tregon motin në çdo kohë nga vizatimet e kafshëve të egra, varësisht nga koha e ditës që takohemi. Nëse për shembull është natë dhe me re, kjo na tregon një dre që ha bar në një fushë dhe në sfond disa re që kalojnë mbi të.

Përveç kësaj, ajo na informon për situatën meteorologjike në ditët në vijim, temperaturën dhe probabilitetin e shiut dhe shpejtësinë e erës.

AccuWeather

akusheater

Ky aplikacion është një nga më të njohurit në Android dhe iOS. Jep informacion mbi moti deri në 15 ditë përpara. Duhet ta dini se saktësia e këtij informacioni bëhet më e pasigurt kur kalojnë tre ditë. Sistemet atmosferike nuk mund të parashikohen me shumë saktësi nga kjo kohë, pasi që shumë variabla meteorologjikë luhaten.

Kur hapim dritaren e aplikacionit mund të shohim variabla të tilla si lagështia, lindja e diellit dhe kohët e perëndimit të diellit, dukshmëria, shpejtësia dhe drejtimi i erës, presioni atmosferik, temperatura dhe ndjesia termike. Gjithashtu na lejon të njohim ndryshoret e përmendura në qytete të tjera duke përdorur motorin e kërkimit. Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të dimë në çdo kohë rrethanat e vendit ku do të udhëtojmë për t'u pajisur me çadra dhe për të shmangur lagështimin.

Me këto aplikacione ne mund të dimë kohën që na pret në çdo kohë dhe në vendet ku duam të shkojmë me kusht kudo që të shkojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.