Shkalla Kardashov. Niveli i zhvillimit teknologjik të qytetërimeve

hapësira e ardhshme e qytetit

Kohët e fundit kemi botuar të piketat e reja që NASA synon të arrijë, me synimin për të devijuar një asteroid nga rruga e tij në mënyrë që të mos godasë sipërfaqen e planetit tonë. niveli progresiv i zhvillimit teknologjik që civilizimi ynë po arrin është më se i jashtëzakonshëm. Përtej mbrojtjes së planetit tonë, dhe megjithëse ka gjëra për të bërë, teknologjia vazhdon të përparojë.

Sot do të flasim shkalla e ideuar nga astrofizikanti rus Nikolai Kardashov në 1964. Nikolai përshkroi 3 lloje civilizimesh që mund të ekzistojnë, sipas shkallës së zhvillimit që ata mund të kenë arritur. Dekada më vonë, futurologu fizikan teorik amerikan Michio Kaku, do të integronte edhe 3 civilizime të tjera. Në total, 6 llojet e qytetërimeve të ndryshme. Për të marrë një ide se ku është e jona, ju nuk duhet të demoralizoheni, por jemi ne tipin 0. Ne jemi në 0,72, dhe sipas llogaritjeve që janë marrë për të matur këto përparime, ne mund të arrijmë llojin I në rreth 100 vjet.

Ku jemi aktualisht

Qytetërimi ynë është akoma nën Tipi I. Ne jemi në gjendje të shfrytëzojmë vetëm një pjesë të energjisë në dispozicion në Tokë. Për këtë arsye, gjendja e civilizimit tonë është quajtur Tipi 0. Carl Sagan, popullarizues i shkencës i njohur gjerësisht pjesërisht për serinë e tij televizive "Kozmos", midis shumë librave të njohur, kryen llogaritjen e civilizimit tonë, duke përdorur formulën e sajuar nga Kardashov. Nga atje Zbritet 0,7 i cili llogariti, për më tepër, ripërdorimin e energjisë që është arritur që atëherë.

anije kozmike

Michio Kaku, ndërkohë, llogariti kohën e nevojshme që mund të na duhet të kalojmë në secilin lloj të civilizimit, dhe vlerësohet në rreth 100 deri në 200 vjet për të shkuar në Tipin I. Disa mijëra për të shkuar në Tipin II dhe midis 100.000 vjet në një milion për Tipin III.

Megjithëse duket se nuk është fantashkencë, janë kërkuar nga emisionet galaktike infra të kuqe, shenja të civilizimeve të tjera. Në 2015 nuk u gjetën gjurmë të asnjë civilizimi të Tipit III. Sidoqoftë, një model i çuditshëm drite që rrethonte yllin KIC 8462852 ishte goditës. Zbulimi i ngritur spekulime nëse mund të jetë një Dyson Sphere. Një megastrukturë sferike astronomike, me rreze 1 AU (distanca midis Tokës dhe Diellit).

Llojet e qytetërimeve

Megjithëse Llojet e Qytetërimit në shkallën Kardashov janë 3, ne do të ekspozojmë deri në të 6-tën.

Qytetërimi i Llojit I. Shoqëria Planetare

shoqëria e ardhshme

thirrje "Shoqëria Planetare". Ky lloj civilizimi është i aftë shfrytëzoni fuqinë e plotë të planetit tuaj. Isshtë i aftë të modifikojë klimën, duke ndryshuar rrjedhën e tërmeteve dhe vullkaneve. Mund të shfrytëzojë energjinë e të ashtuquajturës "antimateria" dhe zhvillimi i saj në energjinë e rinovueshme do të ishte shumë i përparuar dhe efikas. Mund të ndikojë në florën dhe faunën e botës sipas dëshirës. Faktori i tij eksponencial i përdorimit të energjisë u caktua në 10 trilionë krahasuar me Tipin 0.

Qytetërimi i Tipit II

10 miliardë herë më i fuqishëm se Tipi I, ajo ka aftësinë e plotë për të shfrytëzuar energjinë totale në yllin e saj mëmë. Ju keni kolonizuar planetët e tjerë në sistemin tuaj diellor. Ka aftësinë për të udhëtuar në sisteme të tjera afër tyre. Me tutje, ka aftësinë të ndërtojë edhe një Dyson Sphere (hipotetike, ajo që tregojmë për shembull në videon vijuese) që do të rrethonte tërë sistemin e tij, për të përfituar nga energjia e yllit të tij dhe për ta transferuar atë në planetin që i duhej. Nëse ylli i tyre do të shpërthente, ata përfundimisht mund ta bllokonin atë dhe të shpëtonin duke migruar nga sistemi i tyre diellor në një tjetër. Ata gjithashtu do të kishin kontroll mbi trupat dhe planetët e tjerë.

Qytetërimi i Tipit III. Shoqëria Galaktike

Ky lloj civilizimi, i quajtur edhe "Qytetërimi galaktik". Ata kanë aftësia për të shfrytëzuar energjinë e plotë të galaktikës tuaj. Ata do ta kuptonin plotësisht energjinë. Ata do të kishin pushtuar një mori sistemesh diellore dhe ata mund të lëviznin lirshëm në të gjithë galaktikën. Spekulohet se një gjysmë civilizimi biologjik dhe kibernetik u gjet disi, i ndihmuar nga robotët. Ato mund të përmbajnë supernova në mënyrë që të mos shpërthejnë. Duhej te ishte ose supozohej qe ata gjithashtu duhet të jenë në gjendje të kontrollojnë vrimat e krimbave.

Qytetërimi i tipit IV

Ky djalë duhet të jetë të aftë për të shfrytëzuar të gjithë energjinë në univers, dhe të jetë në gjendje të lëvizë lirshëm përmes saj. Spekulohet që edhe këto civilizime mund të gjejnë habitate në vrimat e zeza supermasive. Diçka që është e vështirë të imagjinohet. Ligjet fizike që ata do të dinin janë akoma të panjohura për ne. Karakterizohet sepse Mund të manipuloja hapësirën / kohën.

krimb i zi

Qytetërimi i tipit V

Duke lënë mënjanë arsyen e shëndoshë. Ky lloj civilizimi mund të shfrytëzonte energjinë e shumë universeve. Kjo tashmë është më metafizike. Mund të udhëtoja nga një univers në tjetrin, dhe dituria që ata do të kishin do të ishte aq e madhe sa është e pashmangshme të mendosh se për ne do të ishte diçka si të qenit Zot. Ata do të kishin aftësinë të manipulonin vetë strukturën e realitetit.

Qytetërimi i tipit VI

Universet paralele

Dhe përtej kontrollit të të gjitha universeve paralele dhe strukturave të tyre, ku mund të shkojë dikush? Ky lloj civilizimi do të gjente strehë përtej kohës dhe hapësirës. Ata mund të krijojnë dhe shkatërrojnë me dëshirë jo gjithësi, por shumëllojshmëri. Tooshtë shumë abstrakte se si të përkufizohen, ato do të ishin qenie të plotfuqishme dhe të gjithëpranishme.

Universi, megjithëse mund të duket ndryshe, ne sapo kemi filluar të kuptojmë vetëm një pjesë të vogël të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.