NASA propozon një plan ambicioz për të… Prishur meteoritët!

Për ata që nuk e kanë parë atë, ne lëmë një fragment të filmi Armagedon. Mund të jetë një nga filmat e parë që më vjen në mendje, pas njoftimit të fundit nga NASA. Në filmin Armagedon, një meteor i madh po shkon drejt planetit tonë. Mënyra e përdorur në film për të hequr qafe atë është që të uleni në asteroid. Pastaj bëni një vrimë të madhe për të vendosur një bombë dhe për ta shpërthyer atë. Në këtë mënyrë, është e mundur të ndahet meteori në dy pjesë që, së bashku me momentin, secili kalon përmes njërës anë të planetit tonë.

Nëse arrihet plani ambicioz, do të ishte një moment historik i madh në historinë 58-vjeçare të institucionit. Menaxhimi gjithnjë e më i gjerë që speciet tona po arrijnë në mjedisin e saj është i denjë për reflektim. Në fakt, ekziston madje një shkallë për të matur nivelin e zhvillimit teknologjik për një civilizim, dhe një shtrirje që një shkencëtar i bëri atij. Por sot do të flasim për projektin e NASA-s.

Si synoni ta arrini atë?

Emri i programit që do të zhvillohet nga projekti quhet DART, i cili qëndron për “Test i ridrejtimit të dyfishtë të asteroideve”. Qëllimi është të devijojmë këto shkëmbinj të mëdhenj nga planeti ynë.

meteorit didymos

Fotografi e siguruar nga ESA e projektit

Për ta bërë këtë, ata do të lëshojnë një anije që godet asteroidin Didymos, që në greqisht do të thotë binjak. Didymos përbëhet nga dy fragmente, Didymos A, me diametër 780 metra dhe B, 160 metra. Ata do të kalojnë 11 km nga Toka në Tetor 2022 dhe më pas në 2024.

Teknika e devijimit, domethënë, devijimi i trajektores së asteroidit, do të kryhet së bashku me ekspertë nga Laboratori i Fizikës së Zbatuar në Universitetin John Hopkins në Maryland. "Do të Misioni i parë i NASA-s për të demonstruar atë që njihet si teknikë e ndikimit kinetik për të mbrojtur kundër një ndikimi të mundshëm të asteroidit në të ardhmen ”. Fjalë nga Lindley Johnson, Zyrtar i Mbrojtjes Planetare të NASA-s.

meteor i armagedonit

Anija do të nisë për të goditur me 21.600 km / orë. Ose çfarë është e njëjtë, me 6 km në sekondë, rreth 9 herë shpejtësia e një plumbi. Me këtë, efektet e ndikimit mund të analizohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.