Të rritesh në shkretëtirë? Nuk është një ide e çmendur, është diçka që tashmë po bëhet

flaka e devesë

Një tokë e thatë, me pak reshje, e thatë ... Nuk është diçka që zakonisht shoqërohet me bimësi, duke folur më pak për konreot. Por po, është një praktikë e vërtetë, e cila po bëhet, dhe më e zakonshme se sa mund të duket apriori. Kultivimi në shkretëtira gjithnjë e më shumë po paraqitet si një alternativë për të furnizuar një popullsi që jeton në tokë të shkretë. Dhe përveç kësaj, ajo po bëhet me energji të rinovueshme, kështu që efekti i ndotjes zvogëlohet në minimum.

nga Përfitoni nga lagështia, transporti i ujit dhe madje edhe nga uji i detit. Një nga më të fundit është gjetur në Katar, quhet "Projekti i Pyjeve Sahara".

Projekti i Pyllit Sahara

Ky projekt kryesisht sillet rreth përfitimit të një prej burimeve më të bollshme në Katar, nxehtësisë. Objektet kanë me një termocentral të përqendruar. Me këtë ata arrijnë hapin e parë, shndërroni nxehtësinë në avull. Pastaj, përmes turbinave dhe gjeneratorëve, shndërrohet në energji elektrike. Kështu që, uji i detit mund të pompohet dhe të përdoret për të ftohur serat.

me uji i freskët, i cili rezulton nga mbeturinat e serave, ripërdoret për ujitje të bimëve që janë jashtë. Mbrojtjet që mbillen strategjikisht jashtë gjithashtu ndihmojnë në filtrimin e ujit të tepërt, duke krijuar kështu ambient të lagësht dhe të freskët të nevojshëm për bimët me ndihmën e erës.

Ishte aq ambicioze dhe e pazakontë, saqë shumica e pjesëmarrësve të projektit ishin midis entuziazmit dhe skepticizmit nëse ata përfundimisht do të arrinin qëllimet e tyre. Ai e filloi këtë projekt disa vjet më parë, dhe sot është zbatuar mirë dhe po punon si duhet.

Një ëndërr e arritur

Doha, Katar, West Bay

Doha, Katar, West Bay

Neil Crumpton, i cili është Presidenti dhe CEO i Planet Hydrogen, siguroi se ky projekt ka potencialin për të ndryshuar gjërat. «Problemet më të rëndësishme sot janë ndryshimi i klimës dhe burimet ujore në të gjithë botën Këto teknologji të thjeshta mund të adresojnë të dy problemet. Nuk mund të mos mendoj se ky është një vizion dhe jo një mirazh.

Duhet shtuar gjithashtu se Katari, me fuqinë e tij të madhe ekonomike, po arrin të transformohet në një mënyrë që nuk është parë më parë. Nga ana tjetër, ekspertë të tjerë nuk janë plotësisht të sigurt nëse kjo është me të vërtetë mënyra e duhur për të bërë gjërat. Vetëm financimi i objekteve kushtoi 5 milion dollarë. Patrick González, ekolog i cili ka punuar me Universitetin e Kalifornisë në Berkeley, ishte disi i ashpër në lidhje me të. «Me të njëjtin kapital, ju mund të rivendosni ekosistemet dhe duke ndihmuar njerëzit në mënyrë më efektive përmes menaxhimit të burimeve natyrore nga komuniteti. '

Kooperativa Sekem

Fushat e bujqësisë sekem

Fushat e bujqësisë bashkëpunuese Sekem

40 vjet më parë, Ibrahim Abouleish, themeloi një kooperativë egjiptiane në jug të Kajro, Sekem. Ibrahimi, i cili mban Çmimin Alternativ Nobel në 2003, donte të ishte përpara kohës së tij. Ai vetë siguroi që biznesi ishte ngritur si "Modeli i shekullit XNUMX në të cilin suksesi i biznesit dhe zhvillimi social dhe kulturor i shoqërisë integrohen përmes një ekonomie dashurie." I tillë ishte suksesi që, për krahasim, kur filloi Projekti Sahara, Sekem kishte tashmë shtatë kompani dhe një staf prej 2.000 punëtorësh.

Sekem sot prodhon ushqim organik, ata gjithashtu prodhojnë produkte shëndetësore dhe tekstile. Midis të gjitha ndërmarrjeve nën premisën ekologjike dhe cilësore të produkteve të tyre, gjejmë disa që duket se veçohen nga bujqësia e pastër. Atos, ky është emri i atij që i kushtohet prodhimit të ilaçeve për shëndetin dhe unë përfshij produkte kundër kancerit. Sekem përveç që ka Akademinë e vet për punëtorët, nisi një universitet publik. Një shembull i shkëlqyer i ëndrrës që Ibrahimi po ndiqte.

Ne gjithashtu mund të gjejmë më shumë shembuj në vende të tjera, të tilla si Libia, ose disa që janë duke u bërë më udhëheqëse në sektor, të tilla si Izraeli. Por a e dini gjithashtu se kundër ndryshimit të klimës, ekzistojnë teknika të tjera bujqësore, të tilla si, Bujqësia Konservuese?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.