Bujqësia konservuese, praktika më e mirë kundër ndryshimit të klimës

Bujqësia konservuese

Imazh - Interempresas.net

Bujqësia është një aktivitet shumë i domosdoshëm për secilin prej nesh. Falë saj, ne gjithmonë mund të kemi shportën e ushqimit të plotë. Sidoqoftë, është një nga ato që dërgon më shumë emisione në atmosferë. Vetëm Spanja është përgjegjëse për 15% të tyre, e cila është shumë nëse marrim parasysh se mesatarja botërore qëndron në 14%.

Temperaturat në vend do të rriten gradualisht për shkak të ndryshimit të klimës, dhe kjo do të paraqesë një sfidë në rritje për fermerët, veçanërisht ata në rajonin e Mesdheut. Erozioni, mungesa e reshjeve dhe nxehtësia e zgjatur mund t'u shkaktojë atyre shumë humbje. Për të shmangur pasojat dramatike, po zbatohen praktika të reja, të tilla si bujqësia konservuese.

Çfarë është bujqësia konservuese?

Ky lloj aktiviteti është shumë interesant, pasi është shumë i dobishëm si për vetë bujqësinë ashtu edhe për mjedisin. Prandaj është një praktikë që synon ruajtjen, përmirësimin dhe përdorimin më efikas të burimeve natyrore përmes menaxhimit të kontrolluar të tokës, ujit, agjentëve biologjikë dhe inputeve të jashtme.

Kështu, fermeri që e zbaton këtë praktikë atë që do të bëjë është gjithçka që është e mundur për tu kujdesur dhe mbrojtur tokën në të cilën punoni duke rrotulluar të korrat, duke përdorur plehra kimikë vetëm kur është rreptësisht e nevojshme, dhe duke mbuluar tokën me barëra të egra vendase ose mbetje bimore për ta mbrojtur atë nga erozioni.

Cila ka përfitime?

Me gjithë këtë, arrihen disa përfitime të rëndësishme, të cilat janë si më poshtë:

  • Reduktimi i emetimeve të dioksidit të karbonit (CO2) duke mos përdorur kaq shumë herë makineri bujqësore. Në Spanjë, 52,9 milion CO2 do të kurseheshin.
  • Erozioni i tokës shmanget me 90% sipas një studimi të kryer nga Shoqata Spanjolle e Bujqësisë për Ruajtjen e Tokave të Gjalla (AEAC.SV).
  • 20% rritje në përmirësimin e energjisë në krahasim me përpunimin konvencional, duke arritur 50% në varësi të llojit të të korrave dhe zonës.
  • Kjo i lejon kurseni deri në 24% në furnizime.

Pemë të kultivuara

Kështu, organizatat në mbrojtje të mjedisit, të tilla si Alianza por el Clima, Greenpeace, Fundación Renovables ose Amigos de la Tierra, janë angazhuar në këtë praktikë që lejon prodhimin e ushqimit në mënyrë që të kujdeset për planetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.