Paleoklimatologji

paleoklimatologji

Një nga degët e gjeologjisë është paleoklimatologji. Ai përfshin studimin e kores së tokës, peizazheve, të dhënave fosile, shpërndarjen e izotopeve të ndryshme në oqeane dhe pjesë të tjera të mjedisit fizik që janë të lidhura në mënyrë që të përcaktohet historia e ndryshimeve klimatike në planet. Shumica e këtyre studimeve përfshijnë hetime historike me synimin për të qenë në gjendje të mësojnë të gjitha efektet që kanë aktivitetet njerëzore në klimë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, funksionimin dhe rëndësinë e paleoklimatologjisë.

tipare kryesore

Kur flasim për studimin e kores së tokës, po u referohemi ndryshimeve në përbërjen dhe strukturën e saj. Fakti që kontinentet lëvizin çdo vit e bën klimatologjinë e një zone ndryshe nga vendi i dytë. Shumica e studimeve në paleoklimatologji i referohen prania e qenieve njerëzore dhe aktivitetet ekonomike dhe si ato ndikojnë në klimën e planetit. Shembujt më të fundit të studimeve në paleoklimatologjinë kanë të bëjnë me ndryshimin e klimës.

Siç e dimë, ka pasur ndryshime të ndryshme klimatike që nga formimi i planetit tonë e deri më sot. Çdo ndryshim i klimës është shkaktuar nga ndryshime të ndryshme në përbërjen e atmosferës. Sidoqoftë, të gjitha këto ndryshime klimatike kanë ndodhur me një ritëm natyror që ka lejuar speciet e ndryshme të florës dhe faunës të shpërndarë në të gjithë botën të krijojnë mekanizma përshtatjeje në mënyrë që të mbijetojnë përballë skenarëve të rinj. Ndryshimi aktual i klimës që ndodh në këtë shekull po ndodh me një shpejtësi të përshpejtuar që nuk lejon qeniet e gjalla të përshtaten me të. Me tutje, ne duhet të shtojmë ndikimet në mjedis të gjeneruara nga aktivitetet njerëzore.

Shkatërrimi i ekosistemeve dhe habitateve natyrore të specieve është një nga shkaqet më të rëndësishme për zhdukjen e biodiversitetit. Mekanizmat themelorë që shkaktojnë ndryshime dhe ndryshime në klimë mund të jenë nga Domethënie kontinentale në ciklet rrotulluese dhe orbitale të Tokës. Mund të thuhet se paleoklimatologjia studion klimën e së kaluarës nga treguesit natyrorë gjeologjikë. Sapo të merrni të dhëna për klimën e së kaluarës, ju përpiqeni të zbuloni se si temperaturat dhe variablat e tjerë atmosferikë kanë evoluar gjatë periudhave historike të tokës.

Objektivi i paleoklimatologjisë

studimi i paleoklimatologjisë

Të gjitha hetimet që janë zhvilluar në studimin e klimës së së kaluarës, mund të pohojnë se klima e planetit nuk ka qenë kurrë e qëndrueshme. Dhe është se në të gjitha shkallët e kohës ajo ka ndryshuar dhe vazhdon ta bëjë sot dhe do ta bëjë atë në të ardhmen. Klima ndryshon jo vetëm nga veprimi i njeriut por edhe natyrshëm. Të gjitha këto ndryshime e bëjnë të domosdoshme të dimë rëndësinë e asaj se cilat janë prirjet natyrore të ndryshimit të klimës. Në këtë mënyrë, shkencëtarët mund të vlerësojnë objektivisht ndikimin e vërtetë të veprimeve të njeriut në kushtet e sotme të mjedisit.

Falë studimit të ndikimeve mjedisore të aktiviteteve njerëzore në klimë, mund të zhvillohen modele të ndryshme parashikuese për klimën e së ardhmes. Në fakt, ligji që përfshin të gjitha veprimet në lidhje me ndryshimin aktual të klimës janë përgatitur mbi një bazë shkencore nga studimi i klimës dhe ndryshimi i saj.

Gjatë dekadave të fundit, janë shfaqur teori të ndryshme që përpiqen të shpjegojnë origjinën e ndryshimeve të ndryshme klimatike që ka pësuar planeti Tokë. Shumica e ndryshimeve klimatike kanë ndodhur ngadalë, ndërsa të tjerët kanë qenë të papritura. Thisshtë kjo teori që i bën shumë shkencëtarë të dyshojnë se ndryshimi aktual i klimës nuk po drejtohet nga aktivitetet njerëzore. Një hipotezë e bazuar në njohuritë astronomike shoqëron luhatjet në klimë me ndryshimet në orbitën e Tokës.

Ka teori të tjera që lidhin ndryshimet në mot me ndryshimet në aktivitetin e diellit. Ekzistojnë gjithashtu disa prova më të fundit që lidhin ndikimet e meteoritit, aktivitetin vullkanik dhe ndryshimet në përbërjen e atmosferës me ndryshimet globale në të kaluarën.

Rindërtimi i paleoklimatologjisë

dioksid karboni global

Në mënyrë që të kemi një ide globale të klimës gjatë gjithë historisë, nevojitet një rindërtim paleoklima. Ky rindërtim paraqet disa sfida të konsiderueshme. Kjo do të thotë, nuk ekzistojnë të dhëna klimatike instrumentale përtej 150 viteve të fundit meqenëse nuk kishte instrumente matëse për temperaturën dhe variablat e tjerë atmosferikë. Kjo i bën rindërtimet sasiore jashtëzakonisht të vështira për t'u bërë. Shpesh, bëhen gabime të ndryshme për të matur temperaturat e kaluara. Për këtë arsye, është e nevojshme të njihen të gjitha kushtet mjedisore të së kaluarës për të krijuar modele disi më të sakta.

Vështirësia e rindërtimit paleoklimatik qëndron në faktin se nuk dihet me siguri se cilat ishin kushtet e temperaturës në sedimentet detare, sipërfaqja e detit, sa e thellë ishte, veprimtaria e algave, etj. Një nga mënyrat për të përcaktuar temperaturën e detit në të kaluarën është me anë të indeksit UK/37. Ky indeks konsiston në analizën e sedimenteve detare të disa përbërjeve organike që prodhohen nga algat fotosintetike njëqelizore. Këto alga ndodhen në zonën fotike të detit. Kjo zonë është ajo ku rrezet e diellit bien në një mënyrë të tillë që lejon fotosintezën për algat. Vështirësia e përdorimit të këtij indeksi është se nuk dihet sa thellë ishin oqeanet në atë kohë, çfarë stine e vitit mund të matet, gjerësitë gjeografike të ndryshme, etj.

Shpesh ka pasur ndryshime mjedisore që krijojnë mjedise që nuk janë analoge me ato aktuale. Të gjitha këto ndryshime janë njohur falë shënimeve gjeologjike. Përdorimi i këtyre modeleve i ka lejuar paleoklimatologjisë të bëjë përparime të mëdha në kuptimin tonë të sistemit global të klimës. Nuk ka dyshim se ne jemi zhytur në ndryshimin e klimës pasi të dhënat e së kaluarës na tregojnë se si temperatura e detit ashtu edhe bimësia, përbërja e atmosferës ose rrymat oqeanike kanë ndryshuar periodikisht në cikle prej dhjetëra mijëra vjetësh.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth paleoklimatologjisë dhe rëndësisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.