orteqet

llojet e ortekëve të borës

Me siguri ju keni dëgjuar ose parë ndonjëherë disa ortek de nieve ose shkëmbinj. Në filma ose dokumentarë të shumtë mund të shihni se si ortekët shkaktojnë shkatërrime të shumta, si dhe disa vdekje për shkak të varrosjes dhe mbytjes. Në këtë artikull, ne do të dimë në thellësi se si formohen ortekët dhe çfarë pasojash ka ajo. A ka ndonjë metodë të frenimit ose parandalimit të këtyre fenomeneve?

Nëse doni të dini më shumë rreth tij, thjesht duhet të vazhdoni ta lexoni këtë artikull, sepse ne do t'ju tregojmë gjithçka në detaje.

Përkufizimi dhe karakteristikat

ortekë të vegjël

Para se të dini se çfarë pasojash mund të ketë ose si ta ndaloni, është e rëndësishme të dini se çfarë është një ortek. Më e zakonshmja është se është një ortek dëbore. Eshte per një masë e madhe dëbore që, për shkak të akumulimit të saj, përfundon duke u shembur nëpër male. Isshtë pjerrësia së bashku me akumulimin e borës që bën që bora të precipitojë nga pesha e vet. Mos të harrojmë se graviteti vazhdimisht bën gjërat e veta dhe tërheq tërë atë dëborë në lartësitë më të ulta.

Karakteristikat kryesore të ortekëve janë rrjedha e shpejtë dhe shpejtësia me të cilën ato lëvizin. Qofshin ortekë dëbore, shkëmbinjsh, dheu, akulli, etj. Kur i referohemi një orteku shkëmbi është një grup shkëmbinjsh në një shpat që, për motit fizike ose kimike, përfundon në thyerje dhe precipitim për shkak të efektit të gravitetit.

Për shumë njerëz është një nga ngjarjet më mbresëlënëse natyrore për të parë, por në të njëjtën kohë shumë e rrezikshme. Shumë skiatorë janë në gjendje të lundrojnë në tatëpjetë me shpejtësi dhe shkathtësi të madhe. Sidoqoftë, shpejtësia me të cilën bie një ortek dëbore është shumë më e shpejtë.

Nëse masa e borës është e paqëndrueshme dhe formohet në një shpat, kur bie, shpejtësia e saj rritet ndërsa zbret në lartësi. Zhurma që ajo formon është e madhe dhe bën jehonë në pjesën tjetër të maleve. Kur përfundon të precipitojë në pjesën e poshtme ku pjerrësia është ulur, kjo shkakton një re të madhe me grimca akulli si rezultat i goditjes. Këto grimca akulli përfundojnë të shpërndara në ajër dhe shkrihen.

Shkaqet e ortekëve

ortek i madh

Orteku i borës mund të peshojë rreth një milion tonë. Imagjinoni sikur jeni duke skijuar duke shijuar qetësisht pamjet dhe adrenalinën që zbret me shpejtësi të madhe shkakton dhe zbuloni se po ndiqeni nga një milion ton dëborë. Rezultati është i tmerrshëm. Shumica e skiatorëve që goditen nga një ortek dëbore vdesin të varrosur në të.

Përveç kësaj, jo vetëm që përfundoni duke vdekur sepse jeni varrosur, por duhet të keni parasysh se milion ton janë të ngrirë dhe vuani nga hipotermia. Por çfarë është ajo që shkakton një ortek? Që të ekzistojë një ngjarje e përmasave të tilla, nevojitet një sasi e madhe e borës. Bora e mbushur në një shpat është një shkas i përsosur për një rrëshqitje të tokës.

Ata zakonisht formohen në shpatet me një kënd i pjerrësisë ndërmjet 25 dhe 60 gradë në pjerrësi. Shtë në këtë rast kur, kur bora ruhet, ajo mund të precipitojë nga graviteti. Por një përbërës tjetër është gjithashtu i nevojshëm për formimin e ortekut dhe ai është se ka pasur një stuhi dëbore që është e aftë të ruajë rreth 30 centimetra dëborë në shtresën e sipërme brenda një kohe të shkurtër. Bora duhet të ruhet për të paktën 24 orë në mënyrë që, me anë të ngjeshjes, të mund të precipitojë ndërsa peshojmë gjithnjë e më shumë.

Lidhjet midis shtresave të borës duhet të jenë të dobëta në mënyrë që ato të bëhen të paqëndrueshme. Isshtë e zakonshme që, kur bora është e mbushur me njerëz, ka një shtresë që është më e paqëndrueshme. Ndryshimi i papritur i motit në zonë është shkas për ortekët. Mund të jetë gjithashtu rënia e një peme, një tërmet i vogël ose zhurma shumë të larta si panairi ose altoparlanti.

Llojet dhe efektet e ortekëve

ortek pluhur dëbore

Kur miliona ton dëborë bien në tokë, ajo më në fund kompaktohet. Sipas llojeve të ortekut të rregulluar nga intensiteti dhe disa karakteristika të tjera, është krijuar një klasifikim për ta bërë më të lehtë njohjen dhe studimin e tyre. Ne i ndajmë ato në:

 • Ortekët e pllakës. Këto janë ato të formuara si rezultat i shtresave të dobëta të borës që gjenden në pjesën e poshtme të maleve dhe, kur thyen, një zonë e madhe e borës po rrëshqet poshtë shpatit.
 • Ortekë të lagur bore. Këto janë ato në të cilat bora po lëviz me shpejtësi më të ulët, por bora është shumë e dendur.
 • Orteku i borës pluhur. Ky lloj është ai që formon një re të madhe pluhuri dëbore që rrëshqet me shpejtësi të madhe dhe udhëton në distanca të gjata.

Ka disa efekte negative që shkaktojnë ortekët kur ndodhin në një zonë. E para dhe më e rëndësishmja është të varrosni sipërfaqe të mëdha toke në të cilat mund të bëjë njerëz, kafshë, bimë, ndërtesa, etj. Ai shkatërron një pjesë të madhe të ekosistemit në të cilin gjendet dhe, çuditërisht, mund të shkaktojë fryn një erë e fortë kur ngjesh ajrin.

Efektet më të prekshme janë pastrimi i automjeteve, shembja e pemëve dhe shkatërrimi i ndërtesave. Janë vërtet ngjarje mjaft të rrezikshme që duhen shmangur me çdo kusht.

Curiosities

bie orteku

Rreziku i ortekëve rritet kur skiatorët janë në aktivitet të plotë dhe hasin një nga këto fenomene. Kjo është shumë e vështirë për të parandaluar dhe parashikuar, kështu që nëse jeni të befasuar dhe bora po rrjedh shpejt, ju keni mbaruar. Sidoqoftë, këtu janë disa nga kuriozitetet që lidhen me këtë temë:

 • Çdo vit më shumë se 150 njerëz vdesin nga ortekët.
 • Possibleshtë e mundur të shpëtoni të prekurit nëse largoheni nga pjesa e brendshme një periudhë 15 minutëshe me 93% probabilitet marzhi suksesi.
 • Kishte më shumë ushtarë të vrarë nga ortekët sesa nga gazi helmues në Luftën e Parë Botërore.
 • Koha e vitit kur ato janë më të shpeshta është në dimër dhe pranverë.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth kësaj teme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.