Ora e diellit

Ora e diellit

Me siguri ju keni parë ndonjëherë një orë diellore dhe ju nuk dini vërtet se si ta përdorni. Isshtë një lloj instrumenti që u krijua për të matur kalimin e kohës përmes lëvizjes së diellit. Paraqitja grafike e këtij lloji të orës do të bëhet nga hija e prodhuar nga një stiletë e njohur me emrin e stilit ose gnomon. Për të ditur se si po kalon koha gjatë gjithë ditës, prezantimi bëhet në një tryezë në të cilën regjistrohen shenja të ndryshme. Hija e stiletit mban emrin e diellit dhe mblidhet në sipërfaqen që është përgjithësisht e sheshtë ose cilindrike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe historinë e origjinës së diellit.

Historia e diellit

Ky lloj i orës njihet gjithashtu me emrin e thirrësit diellor. Nuk ishin grekët ata që filluan ta trajtojnë këtë temë, megjithëse normalisht ky lloj instrumenti është ideuar prej tyre. Në këtë rast, gjejmë egjiptianët të cilët, përsëri në shekullin e XNUMX-të para Krishtit, kishin filluar tashmë të ndanin natën dhe ditën në pjesë të barabarta. Ndarja e ditës dhe natës në pjesë të barabarta filloi të kryhej përmes shfaqjes së yjeve të caktuara. Kjo është mënyra se si ata ishin në gjendje të mendonin dhe të hartonin mënyra të ndryshme për të njohur kalimin e kohës.

Problemi me këtë formë është se nuk ishte i lëvizshëm. Disa studime pasqyrojnë se piramidat e Egjiptit ishin orientuar tashmë në një mënyrë të caktuar për të qenë në gjendje të dinin kalimin e kohës. Për më tepër, obelisqet e dizajnuara gjatë kësaj kohe gjithashtu përmbushën këtë ide të matjes diellore. Më vonë, shekuj më vonë, në kohën Greke dhe Romake, ka shumë dokumente që zbulojnë provat e prodhimit të diellit.

Si funksionon

Dielli i diellit bazohet kryesisht në hijen që majë shkruese hedh në sipërfaqe. Meqenëse dielli ka një orientim të ndryshëm ndërsa toka ushtron lëvizjen e saj rrotulluese, orët e ndryshme të ditës mund të kapen në një sipërfaqe dhe majë shkruese do të projektojë një hije në përputhje me kohën e ditës në të cilën ndodhemi.

Duhet të mendoni për lëvizjen e dukshme të diellit në çdo ditë të caktuar. Dielli lind në lindje, kalon në jug në mesditë dhe perëndon në perëndim. Mesdita konsiderohet në orën 12 të mëngjesit. Lëvizja e supozuar e diellit gjatë gjithë kësaj periudhe është një lëvizje e vazhdueshme. Zhduket në perëndim dhe udhëton përsëri në lindje, por siç bën kështu, është natë për ne. Në këtë mënyrë ne e shohim atë e gjithë rruga e diellit ka një kënd prej 360 gradë në rreth 24 orë. Shpejtësia me të cilën po lëviz në mënyrë të qëndrueshme është 15 gradë seksuale minimale në orë.

Pasi ta dimë këtë, duhet të mendojmë se dielli bën lëvizjen e dukshme duke u kthyer rreth boshtit të tokës. Nëse duam të dimë se sa është ora sipas lëvizjes së diellit, duhet të kemi një paraqitje sa më besnike ndaj lëvizjes rrotulluese të tokës. Stili i diellit tonë duhet të përputhet me animin e boshtit të tokës. Kjo do të thotë që prirja që duhet të ketë ky stil në lidhje me vertikalin e vendit ku jemi duhet të jetë i barabartë me gjerësinë në të cilën ndodhemi.

Si të bëni një orë diellore

Ne do të flasim për udhëzimet e nevojshme për të qenë në gjendje të bëjmë një orë diellore sa më të thjeshtë që të jetë e mundur. Në këtë rast, bërja e orës diellore fillon me vendosjen e majë shkruese ose stilit të drejtimit të boshtit të tokës. Kjo është, përafërsisht dNe duhet ta vendosim stilin në drejtimin veri-jug. Për të siguruar që ky stil është i vendosur në pozicionin e duhur, ne duhet të sigurojmë gjerësinë gjeografike të vendit ku jemi. Gjerësia gjeografike e zonës ku jetojmë mund të mësohet nga a harta e koordinatave.

Pasi të kemi vendosur majë shkruese, tashmë kemi përcaktuar gjerësinë gjeografike. Falë kësaj gjerësie gjejmë prirjen me të cilën duhet të vendosim majë shkruese. Tani thjesht duhet të vizatojmë një kuadrant ku pasqyrohet hija dhe të shënojmë orët e ditës. Në kuadrant ose bord do të vendosim në një mënyrë ose në një tjetër llojin e diellit që duam të ndërtojmë. Këtu ju duhet t'i jepni dorë imagjinatës. Secili lloj i orës së diellit do të ketë një dizajn të ndryshëm në përputhje me shijet tona.

Llojet e diellit

Ne do të analizojmë se cilat janë llojet e ndryshme të diellit që ekzistojnë. Këto lloje do të ndryshojnë bazuar në orientimin e kuadrantit tuaj. Ne kemi llojet e mëposhtme:

  • Dritat e diellit ekuatoriale: janë ato që kanë kuadrantin të vendosur në një plan paralel me ekuatorin tokësor. Këtu kemi pjerrësinë e stilit të përcaktuar mirë dhe është mjaft e lehtë të vendosësh këtë plan. Thjesht duhet të dimë se ato kanë një pjerrësi prej 90 gradë në horizontale.
  • Janë orë horizontale: janë ato orë që kanë një rrotullues të vendosur pingul me vertikalin e vendit. Ato janë të lehta për tu ndërtuar dhe interpretuar pasi që shënimi shtrihet në veri dhe kuadrati nuk do të shënohet gjatë gjithë orëve të ditës.
  • Diellet vertikale: ato janë një lloj modeli në të cilin stili është i orientuar në drejtimin veri-jug. Dial tregon orët e ditës dhe dial është vertikale. Mbani në mend se ne mund ta orientojmë kuadrantin në veri ose në jug, në lindje ose perëndim.
  • Llojet e tjera të diellitEkzistojnë lloje të tjerë të diellit që janë më pak të zakonshëm, por mund të jenë po aq efektivë. Këtu gjejmë orën e pastorit që është portative, vertikale dhe e vogël. Këto orë e marrin këtë emër pasi ishte përdorur nga barinjtë për të ditur kohën e ditës kur do të merrnin bagëtitë për të kullotur. Një lloj tjetër i diellit është ora diptik. Kjo orë dallon për të pasur dy kuadrate të ndara në një vertikale dhe tjetrën horizontale. Këto dy kuadrantë janë të lidhur së bashku me një bosht. Në këtë rast, ne zbulojmë se stili është një fije që lihet e menduar kur vendosim të dy kuadratet pingul. Normalisht ata kanë nevojë për një busull që të jenë në gjendje të shënojnë mirë orët.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth orës së diellit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.