Koordinoni Hartën

Kur shohim një harta e koordinatave ne duhet të dimë ta interpretojmë pasi mund të na japë shumë informacione rreth vendeve që pasqyrojnë. Kjo hartë përdor një sistem koordinatash gjeografike, i cili është një sistem që i referohet çdo pike në sipërfaqen e tokës. Për ta bërë këtë, ai përdor dy koordinata këndore, e cila është gjerësia dhe gjatësia.

Nëse doni të dini se si të interpretoni një hartë koordinuese dhe sa e rëndësishme është, ky është postimi juaj.

Çfarë është një hartë koordinuese

Koordinoni Hartën

Harta e koordinatave është ajo që përdor një sistem koordinatash gjeografike me dy koordinata këndore: gjerësia gjeografike, e cila tregon veriun, jugun e mirë dhe gjatësinë gjeografike, e cila nuk tregon lindjen ose perëndimin. Nëse duam të njohim këndet anësore të sipërfaqes së tokës në lidhje me qendrën e tokës, thjesht duhet të rreshtohemi me boshtin e saj të rrotullimit.

Për të ditur se çfarë është harta e koordinuar, duhet të njohim disa koncepte themelore. Gjëja e parë është të dimë se cilat janë paralelet. Ekuadori është një cirk imagjinar që është pingul me boshtin e rrotullimit të tokës. Prandaj, është një rreth i vetëm. Me tutje, Ajo ka karakteristikën kryesore që është në distancë të barabartë nga polet dhe është ajo që ndan planetin tonë në dy hemisferë. Në pjesën veriore kemi hemisferën veriore, e cila përbëhet nga një hemisferë që shkon nga Ekuatori në polin verior. Nga ana tjetër, ne kemi hemisferën jugore e cila është një hemisferë tjetër që shkon nga Ekuatori në polin jugor. Në polin jugor është Antarktida.

Si në veri dhe në jug të Ekuadorit ekzistojnë paralele dhe ato janë një sukses i rrathëve më të vegjël të Ekuadorit. Këto rrathë ose imagjinarë dhe ato bëhen më të vogla kur i afrohen poleve. Distanca midis secilit rreth është e njëjtë, kështu që njihet si paralele.

Paralele të veçanta në një hartë koordinuese

Koordinoni elementet e hartës

Ne do të përshkruajmë se cilat janë paralelet e veçanta në një hartë koordinuese. Kryesorja që kemi është tropiku i kancerit dhe tropiku i bricjapit. Këto dy paralele janë ato që shënojnë pikat më veriore dhe më jugore të Ekuatorit. Në këto vende është vendi ku rrezet e diellit bien vertikalisht. Kjo është, ato janë gjerësitë gjeografike më të larta dhe më të larta që dielli është i aftë të arrijë në lëvizjen e tij të dukshme vjetore.

Prandaj, ne e dimë që solstici i verës është midis 21 dhe 22 qershorit. Gjatë kësaj dite dielli duket të jetë drejtpërdrejt mbi tropikun e kancerit dhe është plotësisht pingul me sipërfaqen e tokës. Nga ana tjetër, në tropikun e Bricjapit rrezet e diellit zakonisht janë pingul me sipërfaqen e tokës gjatë solsticit të dimrit, afërsisht 23 dhjetor.

Dy paralele të tjera të rëndësishme janë Rrethi Arktik dhe Rrethi Antarktik. Këto janë ato që shënojnë pikat veriore dhe më jugore të Ekuadorit ku dielli nuk arrin të perëndojë në horizont ose drejtpërdrejt nuk duhet të ngrihet. Hereshtë këtu që kemi ditë të plota pa natë ose net të plota pa një ditë. Nga ata qarqe drejt poleve përkatëse, numri i ditëve rritet dhe zvogëlohet deri në pikën në të cilën polet ndjekin njëri-tjetrin 6 muaj errësirë ​​dhe 6 muaj të tjerë të dritës. Qarqet polare janë e njëjta distancë nga polet me tropikët e Ekuatorit.

Meridianët në një hartë koordinuese

Aspekte të tjera të rëndësishme të një harte të koordinuar janë meridianët. Meridianet janë gjysmërrethorët që kalojnë nga polet dhe janë pingul me Ekuatorin. Le të mos harrojmë se të gjithë këta elementë të një harte koordinuese janë imagjinare. Ato përdoren vetëm për të vendosur koordinatat në një pikë. Çdo meridian është i përbërë nga dy gjysmërreth, njëri përmban meridianin në fjalë dhe tjetri meridianin e kundërt. Ai lindor është i vendosur në lindje të meridianit të konsideruar dhe ai perëndimor është i vendosur në perëndim.

Meridiani 0 gradë është ai që kalon përmes Observatori i Greenwich i vendosur në Londër, kështu që njihet me emrin e meridianit të Greenwich. Ky meridian është ai që ndan tokën në dy hemisferë: hemisferën lindore ose lindore që ndodhet në lindje të meridianit në fjalë dhe hemisferën perëndimore ose lindore që ndodhet në perëndim të saj.

Gjerësia dhe gjatësia gjeografike

Këto dy elementë janë shumë të rëndësishëm në hartën e koordinatave. Çdo vend në sipërfaqen e tokës mund të referohet për kryqëzimin e një paralele dhe një meridiani. Këtu shfaqen koordinatat e gjerësisë dhe gjatësisë. Gjerësia gjeografike është ajo që siguron vendndodhjen e një vendi ose në veri ose në jug nga Ekuatori. Shprehet në matjet këndore që variojnë nga 0 gradë deri në 90 gradë. Isshtë referuar si gradë në veri dhe gradë në jug. Nëse trajtojmë një drejtëz që shkon nga një pikë në qendër të një sfere, këndi që bën kjo drejtëz me planin ekuatorial do të jetë gjerësia gjeografike e asaj pike.

Shkallët e gjerësisë zakonisht vendosen në mënyrë të barabartë. Sidoqoftë, për shkak të rrafshimit të lehtë që ka planeti në zonën e poleve, kjo bën që një shkallë e gjerësisë gjeografike të ndryshojë.

Nga ana tjetër kemi gjatësinë. Gjatësia është ajo që siguron vendndodhjen e një vendi midis drejtimit lindor ose perëndimor nga meridiani referues i njohur si meridiani i Greenwich. Isshtë shprehur nga vlerat prej 0 gradë në 180 gradë, duke iu referuar nëse është në lindje apo në perëndim. Ndërsa shkalla e gjerësisë gjeografike korrespondon me një distancë që është pothuajse identike, e njëjta gjë nuk ndodh me shkallën e gjatësisë. Kjo sepse qarqet në të cilat ne e matim këtë distancë konvergojnë drejt poleve. Në Ekuador ekziston një shkallë e gjatësisë gjeografike që është e barabartë me një distancë prej 11132 kilometrash dhe Shtë rezultat i ndarjes së perimetrit të Ekuatorit me 360 ​​gradë që ka perimetri i tokës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si interpretohet një hartë koordinuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.