Diferenca midis goditjes nga dielli dhe goditjes së nxehtësisë, si të mbrohemi nga ato

bëj banja dielli

Ditë si sot në të cilat zgjohemi me shumë komunitete autonome me sinjalizime për temperatura të larta, janë pikërisht atëherë kur trupi ynë është më i prekshëm nga nxehtësia. Ka shumë këshilla dhe këshilla për të zbutur efektet që ajo ka. Hidrohemi, mos ekspozohemi në orët qendrore për të ushtruar ose punuar, etj.

E vërteta është se nxehtësia, megjithëse në mënyrë të drejtpërdrejtë, nuk e bën gjithmonë në të njëjtën mënyrë, nuk është e njëanshme. Për këtë arsye, ne do të shohim se çfarë ndryshimi ka midis goditjes së nxehtësisë dhe goditjes së nxehtësisë. Të dy ata janë çrregullime akute dhe të rrezikshme në të cilën sistemi i rregullimit të nxehtësisë së trupit nuk funksionon.

Goditje e nxehtësisë

Goditja e nxehtësisë ndodh kur trupi është në një temperaturë të lartë për një kohë të gjatë. Ajo që ndodh në këtë rast është që trupi nuk është në gjendje të humbasë nxehtësinë siç duhet, dhe nuk është në gjendje të rivendosë temperaturën e tij normale. Lodhja e nxehtësisë është një çrregullim i lehtë dhe mund të shoqërohet me ngërçe të nxehtësisë. Për shembull, spazma të menjëhershme, të dhimbshme të muskujve në duar ose këmbë dhe herë pas here në bark.

Personi që ka nxehtësi

Të jesh në gjendje të flasësh për goditje të nxehtësisë, temperatura e trupit të personit duhet të jetë në 40ºC ose më shumë për shkak të nxehtësisë mjedisore dhe termoregulimit të dobët ose në rastet më të këqija, inekzistente. Shtë e rëndësishme të mos ngatërrohet me ethe, sepse në këtë pikë nuk është trupi që po rrit temperaturën e tij për të luftuar një infeksion. Thjesht nuk mund ta shkarkoni.

Insolacioni

Goditje nga nxehtësia ose goditje nga dielli, e cila ngatërrohet lehtësisht me goditje nga nxehtësia, Vjen nga ekspozimi i zgjatur në diell. Mund të paraprihet nga goditja e nxehtësisë, e cila shkaktohet nga humbja e tepërt e lëngjeve dhe kripërave minerale përmes djersës. Kjo shkakton një dobësi të fortë në trup. Kjo është kur goditja e nxehtësisë kthehet në goditje të nxehtësisë, kur trupi nuk është më në gjendje të mbajë një temperaturë normale.

Shkaqet e goditjes së nxehtësisë ose goditjes së nxehtësisë

pi plazh uji

Ekspozimi i zgjatur në ambiente me temperaturë të lartë. Në këtë rast, ne po flasim për goditjen e nxehtësisë së zakonshme, e cila nuk është e shkaktuar nga përpjekja fizike. Temperaturat e larta të vazhdueshme së bashku me mjediset e lagështa, favorizojnë shfaqjen e tij. Zakonisht ndodh në periudha të gjata kohore, nga dy ose tre ditë.

Për shkak të përpjekjeve dhe aktivitetit fizik në temperatura të larta. Në një ambient të ngrohtë, ku ushtrohen aktivitete fizike ose punë, është kur kemi këtë lloj çrregullimi për shkak të detyrimit shumë të trupit. Përveç kësaj, nëse njerëzit nuk janë mësuar me temperatura të larta, ka më shumë të ngjarë që ata të vuajnë nga efektet e tij.

Shumë shkaqe të tjera gjithashtu duhet të merren parasysh. A veshje jo të frymëmarrjes që parandalon avullimin e djersës në mënyrë që trupi të ftohet. Ai konsumi i pijeve alkoolike që ndikojnë në një disregullim termik të trupit duke e parandaluar atë që të funksionojë si duhet. DHE nga dehidrimi, duke mos u hidratuar mjaftueshëm për shkak të humbjes së lëngjeve përmes djersës. Për të gjithë në përgjithësi, por veçanërisht për atletët, pika e hidratimit është e një rëndësie jetike. Kur humbni lëngje me një ritëm shumë të shpejtë, është e rëndësishme të pini para se të ndjeheni të etur, dhe kjo është derisa trupi të thithë lëngje, duhet të parashikohet një afat kohor.

Faktorët riesgo

biçikletë çiklizmit

Edhe pse është diçka që mund të ndodhë në çdo moshë, fëmijët, foshnjat dhe të moshuarit janë më të prekshmit. Nën 4 vjeç ose mbi 65 vjeç ata zakonisht marrin më shumë kohë për tu përshtatur me temperaturën.

Atletët që merren me sport gjatë orëve të pikutntas, si vrapimi ose çiklizmi. Në këto raste, për të parandaluar që të mos ndodhë, siç kemi komentuar, hidratimi është shumë i rëndësishëm.

Në periudha të zgjatura kohore në temperatura të larta, mungon kondicionimi i ajrit. Ekspozimet e papritura në diell si kur shkojmë në plazh.

Sëmundjet kronike, të tilla si pulmonare, kardiake ose mbipesha, të kesh stile jetese ose të kesh qenë viktimë e një goditje të nxehtësisë në të kaluarën, numri i vuajtjeve rritet një.

Dhe për të përfunduar, është e rëndësishme të theksohet disa ilaçeShtë e rëndësishme të shihni fletëpalosjen ose të pyesni farmacistin. Ka disa që shkaktojnë shtrëngimin e enëve të gjakut. Ato që rregullojnë presionin e gjakut duke bllokuar adrenalinën. Diuretikët që lëshojnë natrium dhe ujë në trup. Dhe disa që zvogëlojnë simptomat psikiatrike, të tilla si ilaqet kundër depresionit ose antipsikotikët.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.