Misionet Apollo

Hëna dhe sipërfaqja e saj

Nëse ka diçka për të menduar nëse qenia njerëzore është kurioze apo jo, ajo ka arritur në hënë ose, të paktën, duke lënë planetin tonë dhe duke qëndruar për një kohë në hapësirën e jashtme. Nxjerrja e informacionit nga jashtë bëhet e rëndësishme për njerëzimin në lidhje me funksionimin e planetit tonë dhe Sistem diellor dhe i gjithë universi. Për këtë qëllim, në fund të korrikut 1960, NASA njoftoi se Programi Apollo ishte nisur. Misionet Apollo Ata kanë qenë të njohur mirë në të gjithë botën dhe më parë, ka pasur një dëshirë më të madhe për njohuri në lidhje me universin nga popullata.

Në këtë artikull do të përmbledhim karakteristikat e misioneve Apollo dhe rëndësinë që ata kanë pasur për zbulimin e shkencës.

Programi Apollo

Në fillim të krijimit të Programit Apollo, u mendua vetëm se do të ishte një lloj udhëtimi për të gjetur vendin më të mirë për t'u ulur në hënë. Diçka kaq e rëndësishme, por në të njëjtën kohë, e rrezikshme nuk duhet të merret lehtë. Kjo do të thotë, po flisnim për njeriun që shkelte në një terren tjetër që nuk ishte planeti ynë, por ylli ynë, hëna. Për këtë arritje ne duhet të ishim të përgatitur për të gjetur vendin e duhur në mënyrë që të mos shkaktonte probleme.

E gjithë kjo ishte një qasje fillestare. Sidoqoftë, më vonë kishte presione të shumta në garën hapësinore dhe padurim që njeriu të shkelte në Hënë sa më shpejt të ishte e mundur. Kjo çoi në faktin se misionet Apollo nuk kishin për qëllim të siguronin një vend ideal për ulje, por projekti përfundimtar që njeriu të shkelë në hënë për herë të parë.

Në ato momente, presidenti i Shteteve të Bashkuara ishte John F. Kennedy, lufta e ftohtë po përkeqësohej për shkak të BRSS. Ky president ishte ai që i njoftoi të gjithë botës se njeriu do të arrinte hënën para fundit të viteve 60 dhe do të kthehej shëndoshë e mirë. Kjo bëri që misionet e Apollonit të kishin interes në të gjithë botën dhe çdo lajm ndiqej me entuziazëm.

Apollo 11, misioni më i njohur

Ulje ne Hene

Kush nuk e ka dëgjuar ndonjëherë misionin mitik Apollo 11? Ishte në lidhje me misionin që më në fund e çoi njeriun në hënë (edhe pse kjo vihet shumë në dyshim sot se ishte një montazh i plotë). Ai u zhvillua në 20 korrik 1969, me Richard Nixon si president. Misioni Apollo 11 ishte ai që mund të ulej në Hënë me dy astronautë në bord, Neil Armstrong dhe Edwin Buzz Aldrin. Partneri tjetër i tij duhej të qëndronte në anije duke mbajtur një orbitë rreth Tokës.

Njeriu i parë që shkel në Hënë dhe i cili, për këtë arsye, mori të gjitha meritat dhe popullaritetin e tij, ishte Neil Armstrong. Prandaj, me siguri nuk keni dëgjuar kurrë për partnerin e tij. Më shumë se 500 milion njerëz ishin në gjendje të shihnin ardhjen e njeriut në hënë në televizionet e tyre.

Programi Apollo jo vetëm që kishte këtë mision, por kishte disa prej tyre në të cilët nuk kishte asnjë ekuipazh. Këto misione ishin më shumë për të provuar gabimet ose aksidentet e mundshme që mund të ndodhnin pasi të ishin në hapësirën e jashtme. Ajo gjithashtu kishte 12 misione me njerëz. Nga 12 misione të përfunduara, 3 do të orbitonin Tokën, dy do të orbitonin hënën, një mision u ndërpre, 3 misione të tjera u anuluan për arsye ekonomike dhe 6 prej tyre ishin në gjendje të ulen në hënë. Prandaj, 12 kanë qenë astronautët që kanë qenë në gjendje të ecin në satelitin tonë, hënë. Këta 12 astronautë janë: Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Conrad Charles, Alan Bean, Alan Shepard, Edgar Mitchell, David Scott, James Irwin, John Young, Charles Duke, Cernan Gene dhe Harrison Schmitt.

Interesi për misionet Apollo

toka nga hëna

Siç kemi përmendur më parë, vëmendja e publikut për njohjen dhe eksplorimin e universit ishte në rënie. Sot jo aq shumë njerëz kanë pritje në lidhje me takimin ose zbulimin e planetëve të rinj, galaktikave të reja, etj. Asgjë nuk habit më. E njëjta gjë po ndodhte me misionet Apollo. Ai dukej se kishte humbur interesin për publikun kur misioni Apollo 13 ishte në gjendje të rifitonte vëmendjen e botës. Ishte fluturimi i shtatë i NASA-s në hapësirë ​​dhe i treti për në tokë.

Anija, drejtohet nga James Novell, John L. "Jack" Swigert dhe Fred W. Haise. ishte i njohur për "Hjuston, kemi një problem". Doli në 11 Prill 1970 dhe filloi me shpërthimin e një rezervuari oksigjeni. Ky ishte vetëm i pari nga shumë problemet që kishte misioni. Padyshim, me kaq shumë probleme, misioni Apollo 13 nuk arriti në hënë. Ai duhej të luftonte me energjinë e kufizuar që kishin, një humbje të nxehtësisë në kabinë, me pak ujë të pijshëm dhe me nevojën urgjente për të riparuar sistemet që nxirrnin CO2 nga mjedisi i anijes.

Më në fund, pavarësisht nga të gjitha problemet, Apollo 13 ishte në gjendje të ulej përsëri në Tokë pa ndonjë problem serioz dhe Hollywood përfitoi nga kjo histori për të bërë të vetën në një nga filmat më të famshëm të atyre kohërave.

Fundi i misioneve Apollo

Misionet e Apollonit që arritën në hënë

Ky program zgjati deri në dhjetor 1972, kur u ndërpre. Kostoja e investimeve në këtë program synimi për të shkelur në hënë ishte rreth 20.443.600.000 dollarë. Përkundër investimeve të mëdha që u bënë si në personel ashtu edhe në teknologji për tu zhvilluar, përvoja e fituar nga hëna nuk ka shërbyer aq sa më shumë misione të shkojnë në hënë. "Udhëtimi për në hënë është i shtrenjtë dhe jo shumë fitimprurës".

Jo vetëm që ishte Apollo 13 i përplasur programi i vetëm që pati dështime. Apollo 1 ishte i pari nga misionet Apollo që drejtohej. Një zjarr i shkaktuar në një nga provat e mëparshme shkaktoi vdekjen e të gjithë ekuipazhit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth misioneve Apollo dhe rëndësisë së tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.