Imazhi i parë i një vrime të zezë

vrimat e zeza

Që kur astronomia filloi të studiohej deri më sot, ka pasur përparime të shumta në një nivel teknologjik dhe eksperimental. Ky progres ka arritur një pikë të tillë që ne kemi parë tashmë imazhi i parë i një vrime të zezë. Vrima e parë e zezë që është parë është një rajon i errët, i shkëputur i hapësirë-kohës. Ndodhet 55 milion vjet dritë larg planetit tonë në galaktikën Messier 87.

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me imazhin e parë të një vrime të zezë dhe karakteristikat e saj.

Imazhi i parë i një vrime të zezë

imazhi i parë i një vrime të zezë

Duhet të merret parasysh se për shkak të distancave në të cilat ndodhen këto vrima të zeza, është e vështirë të merren imazhe dhe informacione rreth tyre. Imazhi i parë i një vrime të zezë është marrë në galaktikën Messier 87 dhe mund të shihet një rajon i errët aq i rëndë sa 7.000 miliardë diell në të njëjtën kohë. Mund të thuhet se vështirësia për të qenë në gjendje të kapni imazhin e parë të një vrime të zezë është e njëjtë me kapjen e një portokalli nga sipërfaqja e Tokës në sipërfaqen e Hënës.

Pamja e imazhit të parë halogjen të zi të kujton syrin e Sauron. Falë rezultateve të marra nga ky vëzhgim, teoria e relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit mund të konfirmohet. Kjo është një arritje shumë e madhe për qenien njerëzore në të cilën Më shumë se 200 shkencëtarë nga vende të ndryshme kanë marrë pjesë. Ekzistenca e vrimave të zeza është vënë në dyshim në disa raste. Me teknologjinë e sotme të informacionit, ky nuk është më rasti. Ne mund të shohim efektet direkte dhe indirekte të vrimave të zeza në yje, galaktika dhe retë e gazit. Të gjitha këto efekte parashikohen nga teoria e relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit. Sidoqoftë, duke pasur parasysh kufizimin e teknologjisë, njëra prej tyre nuk është parë kurrë.

Ajnshtajni kishte të drejtë

imazhi i parë i një vrime të zezë

Rezultati i sukseseve të këtyre hetimeve për të qenë në gjendje të marrin imazhin e parë të një vrime të zezë nuk është vetëm për shkak të këtyre 200 shkencëtarëve, por për të gjithë periudhën e analizës dhe kombinimit të të dhënave që ka marrë disa vjet. Përveç imazhit, u prezantuan 6 artikuj shkencorë ku shpjegohej gjithçka e marrë në lidhje me universin që është gjithnjë e më e njohur për ne.

Ky imazh ka qenë aq i rëndësishëm sa është një konfirmim i asaj që ishte parashikuar në situatat e Ajnshtajnit. Fenomeni i vrimës së zezë ishte diçka që pothuajse vetë Ajnshtajni ngurronte ta pranonte. Megjithatë, sot dihet falë përparimit të shkencës se ky është një realitet. Imazhi i parë i një vrime të zezë ka filluar një epokë të re të astrofizikës në të cilën mund të provohet vlefshmëria e ekuacioneve të Ajnshtajnit në lidhje me gravitetin.

Shigjetari A * është vrima e zezë supermasive në qendër të Rrugës së Qumështit. Mund të vërehet nga teleskopët. Shkencëtarët kanë shpjeguar se informacioni nuk është zgjidhur ende për të njohur dinamikën e kësaj vrime të zezë. Mendohet se është një vrimë tepër aktive, megjithëse nevojiten më shumë vëzhgime dhe analiza për të dhënë përfundime të sakta.

Imazhi i parë i një vrime të zezë falë teknologjisë

yll para se të thyhet

Teknikat dhe teknologjia për të vëzhguar universin vazhdojnë të përmirësohen. Ju mund të merrni më shumë detaje për të kuptuar se si funksionon universi. Origjina kozmike është objektivi përfundimtar i të gjithë njohurive që dikush përpiqet të marrë në lidhje me universin. Falë teknologjisë është bërë fotografia e vrimës së parë të zezë. Të gjithë teleskopët e përdorur mblodhën valët që vinin nga vrimat e zeza që kanë një gjatësi vale prej një milimetër. Kjo gjatësi vale është ajo që mund të kalojë nëpër qendrat e galaktikave që janë plot pluhur dhe gaz.

Sfida për të qenë në gjendje për të marrë imazhin e parë të një vrime të zezë ishte e madhe duke pasur parasysh që objektet që do të vizualizohen janë jashtëzakonisht larg dhe kanë një madhësi relativisht të vogël. Thelbi i M87 ka një diametër prej 40.000 miliardë kilometra dhe ndodhet 55 vite dritë larg. Duhet të merret parasysh se ka qenë një sfidë pasi që vëzhgimet e nevojshme për përgatitjen e pajisjeve kërkojnë ndërrime pune deri në 18 orë në ditë. Gjëja më e vështirë ka qenë të analizojmë të gjithë informacionin e mbledhur.

Për të marrë një ide për sasinë e madhe të informacionit që duhej të përpunohej, u kapën 5 petabytes informacioni. Kjo mund të krahasohet me "peshën" që do të kishin të gjitha këngët MP3 të nevojshme për t'u luajtur për 8.000 vjet me radhë pa u ndalur.

Karakteristikat e vrimave të zeza

Këto vrima të zeza nuk janë asgjë më shumë sesa mbetjet e yjeve antikë që kanë pushuar së ekzistuari. Yjet zakonisht kanë një sasi të dendur materialesh dhe grimcash dhe, për këtë arsye, një sasi të madhe të forcës gravitacionale. Thjesht duhet të shihni se si Dielli është i aftë të ketë 8 planetë dhe yje të tjerë që e rrethojnë atë në një mënyrë të vazhdueshme. Falë gravitetit të Diellit është arsyeja pse Sistem diellor. Toka tërhiqet nga ajo, por nuk do të thotë që ne po i afrohemi gjithnjë e më shumë Diellit.

Shumë yje i japin fund jetës së tyre si xhuxhë të bardhë ose yje neutroni. Vrimat e zeza janë faza e fundit në evolucionin e këtyre yjeve që ishin shumë më të mëdha se Dielli. Edhe pse Dielli mendohet të jetë i madh, ai është akoma një yll mesatar (ose edhe i vogël nëse e krahasojmë me të tjerët). Kjo është mënyra se si ka yje 10 dhe 15 herë më të madh se Dielli që, kur pushojnë së ekzistuari, formojnë një vrimë të zezë.

Ndërsa këta yje gjigantë arrijnë fundin e jetës së tyre, ata shpërthejnë në një kataklizëm të stërmadh që ne e njohim si një supernova. Në këtë shpërthim, shumica e yllit shpërndahet nëpër hapësirë ​​dhe pjesët e tij do të enden nëpër hapësirë ​​për një kohë të gjatë. Jo të gjithë ylli shpërthen dhe shpërndahet. Materiali tjetër që mbetet "i ftohtë" është ai që nuk shkrihet.

Kur një yll është i ri, bashkimi bërthamor krijon energji dhe një presion të vazhdueshëm për shkak të gravitetit me pjesën e jashtme. Ky presion dhe energjia që krijon është ajo që e mban atë në ekuilibër. Graviteti krijohet nga masa e vetë yllit. Nga ana tjetër, në mbetjet inerte që mbesin pas supernovës nuk ka forcë që mund t'i rezistojë tërheqjes së gravitetit të saj, kështu që ajo që mbetet nga ylli fillon të paloset përsëri në vetvete. Kjo është ajo që gjenerojnë vrimat e zeza.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si është marrë imazhi i parë i një vrime të zezë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.