Biografia e Hypatia

Biografia e Hypatia

Sot do të flasim për një matematikan dhe filozof grek, i cili ishte një nga gratë e para që u njoh në botë. Eshte per Hypatia. Ajo ishte vajza e një profesori matematikan i Muzeut të Aleksandrisë i njohur si Theon. Muzeu i Aleksandrisë mund të themelohet nga Ptolemeu I, Mbreti i Egjiptit. Në këtë kohë, shumë njerëz ishin të etur të mësonin për shkencën dhe filozofinë. Prandaj, një lëvizje revolucionare u shfaq për këto çështje.

Në këtë artikull ne do të flasim për biografinë e Hypatia, një nga gratë e para matematikore në botë.

Biografia e Hypatia

Kjo filozof dhe matematikan jetoi dhe punoi me babanë e saj në përgatitjen e teksteve të ndryshme për studentët. Ai ishte mjaft i interesuar për instrumentet që u përdorën në kërkimet astronomike. Jo vetëm që ai kishte një pasion për matematikën dhe filozofinë, por ai gjithashtu kishte një tërheqje të caktuar për studimin e lëvizjeve të trupave qiellorë. Ky interes ishte në një masë të tillë që hartoi disa tabela ku mund të përshkruheshin të gjitha lëvizjet e njohura deri më tani të trupave qiellorë.

Edhe pse ishte i dashur me astronomi, ai kryesisht iu përkushtua mësimit të matematikës. Ai kishte disa dishepuj dhe mësimet e tij ishin nxitës të racionalitetit. Siç e dimë, përdorimi i racionalitetit është një variabël thelbësor për shkencën. Fakti që kjo grua kishte aftësi të mëdha për t'i mësuar dishepujt e saj rreth matematikës bëri që të lindte zili dhe urrejtje ndaj saj.

Një nga keqbërësit kryesorë të Hypatia ishte peshkopi Shën Kirili i Aleksandrisë. Jo vetëm që ai ishte një keqësues i shfrytëzimeve të Hypatia-s, por kështu ishin të gjithë pasuesit e krishterë. Ajo u akuzua nga ky Peshkop për ndikimin që kishte në mendjen e guvernatorit të atij qyteti. Nga sa shihet ky guvernator kishte qenë i motivuar të përndjekte të krishterët. Hypatia e Aleksandrisë u vra në një trazirë popullore. Me sa duket një grup keqbërësish sulmuan karrocën ku ajo po udhëtonte, e torturuan dhe e dogjën.

Fatkeqësisht, të gjitha veprat e tij u zhdukën së bashku me të gjithë bibliotekën e Aleksandrisë. Janë kryer studime të fundit që kanë hedhur dyshime mbi motivimet fetare. Kjo do të thotë, këto studime po kundërshtojnë që Hypatia nuk ishte kundër krishterimit. Ajo kishte dishepuj që unë i mësova në matematikë me të dhe ata i përkisnin të gjitha llojeve të feve. Ajo që këto studime përpiqen të demonstrojnë është se vdekja është maskuar në akumulimin e tensioneve politike që në atë kohë ekzistonin në Aleksandri për shkak të rënies së Perandorisë Romake.

Familja Hypatia

Të krishterë vrasës

Hypatia lindi në Aleksandri, kryeqyteti i dioqezës romake të Egjiptit. Dihen shumë informacione për babanë, por vështirë se ndonjë gjë për nënën. Babai i tij ishte një filozof dhe matematikan dhe ishte i përkushtuar për të dhënë mësim në Muzeun e Aleksandrisë. Më shumë se 100 mësues që jetuan atje morën pjesë në këtë muze dhe shumë më tepër që erdhën si mysafirë për të mbajtur fjalime.

Siç kuptohet nga studimet dhe të dhënat që janë bërë në këtë kohë, Theon donte që vajza e tij të bëhej një qenie njerëzore e përsosur. Prandaj, ai bëri gjithçka që ishte e mundur për të siguruar që vajza e tij të merrte një arsim të plotë shkencor. Hypatia, gjatë gjithë jetës së saj, udhëtoi në Athinë dhe Itali për të marrë disa kurse në filozofi. Ajo jetoi tërë fëmijërinë e saj e rrethuar nga një mjedis akademik dhe i kulturuar. Përveç matematikës dhe filozofisë, astronomia mbolli gjithashtu pasion në Hypatia. Kjo sepse ai kishte interes të kërkonte të panjohurën.

Fizikisht Hypatia Ajo kishte një bukuri të madhe dhe gjithashtu kujdesej për trupin e saj. Jo vetëm që ai kalonte orë dhe orë të ditës duke studiuar dhe mësuar, por ai gjithashtu mbante një rutinë të përditshme fizike që e mbante atë dhe e lejonte atë të kishte një trup të shëndetshëm dhe një mendje aktive. Ai kishte cilësi të jashtëzakonshme fizike dhe intelektuale. Sidoqoftë, ai nuk pranoi të martohej në mënyrë që t'i jepej plotësisht shkencës. Nëse ai do të ishte martuar, ai mund të mos e kishte gjithë përkushtimin që i ishte dashur shkencës.

Bëmat

Aleksandria Shkencëtar

Për 20 vjet ai i është përkushtuar mësimit të gjithë kësaj njohurie në Muzeun e Aleksandrisë. Ajo ishte një grua me një karakter të veçantë kushtuar mendimit dhe mësimdhënies. Falë saj ata ishin në gjendje të hynin në një shkollë të tërë aristokratësh që mbanin poste të larta. Ai shkroi libra mbi astronominë, gjeometrinë, algjebrën dhe përmirësoi dizajnin e astrolabe primitiv.

Duke pasur parasysh kureshtjen e tij për astronominë, ai arriti të hartonte trupat qiellorë, duke ardhur për të bërë një planferë të plotë. Asnjë nga veprat e Hypatia-s nuk është ruajtur, por ato njihen falë dishepujve të tij më të rëndësishëm, të tillë si Sinesio nga Kirenea dhe Hesychius i Aleksandrisë. Gjatë mësimit të tij të filozofisë ai u përqendrua në veprat e Platonit dhe Aristotelit. Shtëpia e Hypatia gradualisht u bë një zonë ku njerëzit vinin për të mësuar rreth filozofisë.

Orestes mori këshilla të ndryshme nga Hypatia për politikën. Ajo u bë një grua popullore për të qenë këshilltare në magjistraturat më të larta të Aleksandrisë. Dhe është se magjistratët erdhën të konsultohen për çështjet e çështjeve të qytetit.

Besnikëria e tij ndaj paganizmit në një kohë kur krishterimi ishte në rritje ishte fillimi i arsyeve pse ai vdiq nga duart e të krishterëve të lartësuar. Vrasja e saj ndodhi në një revoltë të krishterë mbi paganizmin kur ajo ishte vetëm 45 vjeç.. Vdekja e tij shkaktoi një trazirë të madhe sepse vrasja e një gruaje që spikati për shfrytëzimet e saj në botën e shkencës dhe filozofisë ishte një krim i turpshëm për të krishterët.

Siç mund ta shihni, fetë kanë shkaktuar vdekje të shumta të intelektualëve gjatë gjithë historisë. Fatkeqësisht, veprimet dhe veprimet e Hypatia-s nuk janë ruajtur. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth një prej grave më të rëndësishme në botën e shkencës dhe matematikës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.