Astrolabe

astrolabe

Ka shumë instrumente që janë zhvilluar gjatë gjithë historisë për të mësuar më shumë, për të rritur vëzhgimin dhe hulumtimin dhe, në fund të fundit, për të përmirësuar njohuritë mbi një temë. Duke menduar përsëri në antikitet, duhet të shihni se më parë nuk kishte aq shumë lehtësira për të krijuar një instrument si tani, kështu që është mjaft e një krijimi për t'i krijuar ato. Për vëzhgimin e qiellit dhe të tij yjësitë, ishte e nevojshme të shpiket një instrument që do të ndihmonte në kërkimin e tyre. Për këtë astrolabe.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është astrolabi, si përdoret dhe cilat lloje ekzistojnë.

Çfarë është astrolabi

Çfarë është astrolabi

Për të marrë një ide se çfarë teknologjie ishte më parë dhe tani, thjesht duhet të mendoni se ndoshta mijëra dhe mijëra njerëz po jetonin kur u shpik astrolabi, por nuk dinin as për ekzistencën e saj. Kjo pasi mediat nuk ishin aq të zhvilluara më parë sesa sot.

Astrolabi është një gjetës yjesh për të rritur kërkimin për yjësitë në qiell. Me kalimin e civilizimeve, gjithnjë e më shumë interesohej për njohuritë rreth yjeve dhe kuptimet e tyre.

Astrolabat klasike janë ndërtuar me bronz dhe kishin diametër vetëm 15 deri në 20 cm. Megjithëse kishte mjaft lloje astrolabe, disa më të mëdhenj dhe disa më të vegjël, të gjithë ata mbanin karakteristika të ngjashme.

Trupi i astrolabit ka një mater i cili është një disk me vrima në qendër. Falë një unaze mund të shihni shkallët e gjerësisë. Në pjesën qendrore kemi daullen e veshit, të gdhendur me rrathë që tregojnë lartësinë mbidetare. Ata gjithashtu kanë rrjetin, i cili është një disk i prerë që përdoret për të vëzhguar daullen e veshit nën të. Në këshilla mund të shihni numrin e yjeve të përfaqësuar. Mbi merimangën kemi indeksin që tregon yllin që po shikojmë. Alidade është për të parë se sa larg është ylli që është gjetur.

Funksionimi i tij ka qenë vërtet kompleks për shumë përdorues. Vetëm për ta trajtuar atë, duheshin manuale me qindra faqe. Qëllimi është vetëm pikas yllin dhe di pozicionin e tij. Ajo ka shërbyer gjithashtu si një instrument lundrimi për të marrë informacion në lidhje me kohën dhe gjerësinë në të cilën ishin marinarët.

operacion

operacion

Astrolabi punon duke qenë një projeksion i një sfere qiellore që ka një perimetër të graduar. Ka një gjilpërë që rrotullohet rreth një kryqëzimi ku rregulloni yllin në fjalë. Qëllimi i astrolabit është të jetë në gjendje të masë lartësinë këndore në të cilën ylli është mbi objektet në horizont. Normalisht, për të përdorur këtë instrument ne përqendrohemi tek ylli përmes kashtës dhe një person tjetër është ai që lexon numrin e vargut në shkallën në të cilën është graduar. Kjo do të thotë që një person i vetëm nuk mund të përdorë këtë lloj instrumenti, pasi që kur të heqim kokën për të parë shenjën, do të lëvizim nga vendi ku shohim yllin.

Një tjetër funksion që ka kjo pajisje është për të matur gjerësinë gjeografike. Për ta bërë këtë, ne duhet të njohim një nga yjet në qiell dhe deklinimin e tij. Ne e marrim këtë deklinim përmes tabelave. Do të na duhet një busull dhe astrolabi. Për të matur gjerësinë gjeografike ne përdorim një formulë matematikore që do të ndryshojë nëse jemi në hemisferën veriore ose në hemisferën jugore. Nëse jemi në hemisferën veriore do të duhet të shtojmë vetëm lartësinë mesatare të yllit dhe deklinimin dhe do të zbresim 90 gradë. Nëse jemi në hemisferën jugore, ne do të shtojmë vetëm lartësinë mesatare të yllit dhe deklinimin e tij pa zbritur asgjë.

Llojet e astrolabit

Siç e kemi përmendur më parë, këto instrumente janë krijuar në lloje të ndryshme, varësisht nga kush i ka përdorur ato. Ato gjithashtu u modifikuan pasi u përshtatën situatave të secilit moment. Zbulimi i tij lejoi vazhdimisht teknikat dhe materialet e reja dolën për të përmirësuar vëzhgimin dhe, nga ana tjetër, instrumente të tjerë më të evoluar sesa të parët u krijuan.

Ne do të analizojmë se si llojet kryesore të astrolabit janë njësoj dhe si ndryshojnë ato. Këto kishin lloje të ndryshme prodhimi dhe materialesh. Sidoqoftë, do të shihni se të gjithë ata kanë një ndikim të madh në teknologjinë që ne përdorim sot dhe se si ajo lehtësoi studimin e yjeve.

Astrolab planisferik

Astrolab planisferik

Ky model është krijuar në mënyrë që të jetë në gjendje të analizojë yjet në një gjerësi të vetme. Kjo do të thotë, di të gjithë yjet që janë në një gjerësi gjeografike të caktuar. Për ta përdorur atë, të dhënat dhe rrafshet e ndryshme të instrumentit janë rregulluar për të qenë në gjendje të gjejnë yjet. Nëse keni dashur të kryeni një lloj tjetër vëzhgimi, duhet të rregulloni të gjitha të dhënat përsëri dhe të filloni nga e para.

Ishte instrumenti më i thjeshtë për t’u përdorur por ai me më shumë kufizime, pasi mund të njihnit vetëm yjet e një gjerësie të vetme. Me kalimin e kohës ata lëshuan modele të tjera më të sofistikuara që përmirësuan lehtësinë e punës.

Astrolab universal

Astrolab universal

Ky model evoluoi në lidhje me modelin e mëparshëm. Ai gjithashtu shërbeu për të njohur të gjithë informacionin e të gjitha gjerësive në të njëjtën kohë. Kjo përmirësoi shumë cilësinë e vëzhgimit dhe të informacionit të marrë përmes tij. Deviceshtë pajisja më komplekse për t'u përdorur dhe shumë shkencëtarëve iu desh shumë kohë për të mësuar se si t'i përdorin ato. Sapo funksionimi i tij të kontrollohet, ai mund të japë informacion të madh.

Astrolab marinar

Astrolab marinar

Ky instrument nuk u përdor vetëm për të parë atë që ishte në qiell, por edhe për të orientuar marinarët në det të hapur. Duke parë që ky mjet kishte potencial të madh për të udhëhequr anijet përmes detit, u zhvillua një version më i përshtatur për detin. Ishte mjaft e dobishme të diheshin pozicionet dhe gjerësia gjeografike në të cilën ishin. Shtë sikur të ishte një sistem navigimi por shumë primitiv.

Problemi i vetëm që paraqiti ishte se ishte e vështirë për tu trajtuar dhe kërkonte mësim të gjatë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth astrolabit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.