Horizonti i ngjarjes

vrimë e zezë

Kur flasim për fotografinë e parë të një vrime të zezë të bërë, një term i njohur si horizonti i ngjarjes. Shadowshtë hija e fundit përpara një të zeze të thellë që është në gjendje të gëlltisë gjithë dritën që të mos e lërë të dalë përsëri. Shumë njerëz pyesin veten se çfarë do të thotë kjo.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe rëndësinë e horizontit të ngjarjes.

Cili është horizonti i ngjarjes

vrima e zezë foto e vërtetë

Duhet theksuar mirë se vrimat e zeza janë të afta të kapin brenda vetes të gjithë materien dhe hapësirën-kohë. Jo vetëm që mund të kapë dritë, por është një qendër me një gravitet të tillë që mund të përkeqësojë gjithçka që kemi përmendur. Vrimat në vetvete ato janë plotësisht të zeza dhe nuk kanë asnjë tipar. Deri tani ata kanë qenë në gjendje të mos jenë në shtëpi për shkak të efekteve të mëdha që shkaktojnë rreth tyre. Ata gjithashtu kanë qenë të njohur për energjinë e madhe që japin.

Kjo është arsyeja pse hera e parë që një vrimë e zezë është kontaktuar është falë përdorimit të rrjetit të radioskopit. Këto radioskopë mund të matin rrezatimin nga hapësira. Ai nuk na tregon për universin siç do të tregonte një teleskop. Për të zbuluar në mënyrë specifike dy vrima të zeza, janë përdorur fluoroskopë. Njëri prej tyre është vrima e zezë supermasive në qendër të galaktikës sonë. Të tjerat janë bërthama e galaktikës M87.

Falë programeve aktuale kompjuterike, ne mund të përkthejmë të dhënat e siguruara nga radio teleskopët në imazhe. Becauseshtë për shkak të kësaj që u bë fotografia e parë e një vrime të zezë.

Pikë pa kthim

horizonti i ngjarjes

Mbani në mend se nuk mund të shihni asgjë në një vrimë të zezë. Ne mund të shohim vetëm gjurmën e energjisë së çliruar nga gazi që rrotullohet në mjedisin e tij. Tha gazi është super i nxehtë dhe lëshon shumë rrezatim. Rrezatimi mund të kalojë nëpër retë e pluhurit përreth të gjitha vrimave të zeza. Hija që mund të shihet na jep disa informacione se si hapësira-koha përkulet në mjedisin e afërt të vrimës së zezë.

Në fund të fundit kjo pjesë është horizonti i ngjarjes. Duhet të theksohet përsëri se nuk mund të prisni të shihni ndonjë dritë ose një brez që mund të tregohet. Dhe është se ky horizont i ngjarjes është një kufi imagjinar. Nëse do të mund ta kalonim horizontin e ngjarjes, nuk do të vërenim asnjë lloj ndryshimi. Kjo sepse nuk është një sipërfaqe natyrore, por pikërisht pika e vrimës pa kthim. Kjo pikë do të thotë se, prej andej, ekziston vetëm një mundësi: që ne të vazhdojmë të biem në vrimë pa mundësinë e kthimit prapa.

Forca e madhe e gravitetit që kanë vrimat e zeza tërheq gjithçka që është brenda tyre. E tillë është sasia e masës dhe dendësisë që ajo ka që ato të ushtrojnë një presion të madh.

Shpjegimi teorik i horizontit të ngjarjes

horizonti i ngjarjes së vrimës së zezë

Ne do të japim një shpjegim disi më teorik për të provuar të vizualizojmë karakteristikat dhe thelbin e horizontit të ngjarjes. Mbani në mend se horizonti i ngjarjes së një vrime të zezë është i lidhur me shpejtësinë e ikjes së objektit. Bëhet fjalë për shpejtësinë që një person hipotetik do të shkojë në vrimën e zezë. Kjo shpejtësi do të duhet të kapërcejë tërheqjen gravitacionale të vrimës së zezë. Sa më shumë që dikush i afrohet vrimës së zezë, aq më e madhe do të jetë nevoja e shpejtësisë që të mund të shpëtojnë nga forca masive e gravitetit.

Horizonti i ngjarjes mund të thuhet se është pragu rreth vrimës së zezë ku shpejtësia e ikjes tejkalon shpejtësinë e dritës. Deri më sot nuk kemi gjetur asgjë që ka një shpejtësi më të madhe se shpejtësia e dritës. Kjo shihet në teorinë speciale të relativitetit të Einstein. Meqenëse në teori nuk ka asgjë që mund të udhëtojë me një shpejtësi më të lartë, kjo do të thotë që horizonti i ngjarjes i një vrime të zezë është në thelb pika ku asgjë dhe askush nuk mund të kthehet. Emri i referohet pamundësisë për të dëshmuar ndonjë ngjarje që ndodh brenda këtij kufiri, horizonti përtej të cilit nuk mund të shihet.

Le të supozojmë se ekziston një udhëtar hipotetik që tejkalon horizontin e ngjarjes. Nga këtu, teoria thotë se e gjithë masa e objektit ajo është shembur në një hapësirë ​​pafundësisht të dendur. Kjo do të thotë që pëlhura e hapësirës dhe kohës siç e dimë është shtrembëruar plotësisht. Dhe është se është lakuar në një shkallë të pafund. Brenda kësaj vrime të zezë, përtej horizontit të ngjarjes, ligjet e fizikës që ne i dimë sipas teorisë së Ajnshtajnit nuk ekzistojnë.

Zbulim total

Shkencëtarët kanë qenë në gjendje të fotografojnë diçka që nuk mendohej se mund dhe nuk ekziston. Deri vonë, vrimat e zeza mendohej se nuk ishin asgjë tjetër veçse teorike që shërbenin për të shpjeguar modele të caktuara në univers. Sidoqoftë, falë teknologjisë aktuale, ne mund të kemi fotografinë e parë të një vrime të zezë.

Shtë një fakt që për botën e shkencës ka nënkuptuar një përparim të madh. Mbani në mend se shumë libra shkollorë që lidhen me universin do të duhet të rishkruhen. Sasia e madhe e informacionit që kemi aktualisht në lidhje me të kaluarën, do të thotë që ne duhet të azhurnohemi vazhdimisht.

Vrima e zezë në galaktikën tonë dihet se është e aftë të thithë gjithçka që pret. As drita nuk mund të kthehet nga horizonti i ngjarjes. Absolutisht gjithçka që kryqëzohet në këtë Horizonti përfundon duke deformuar siç ndodh me hapësirë-kohën. Curshtë kurioze që ka një vend në universin e njohur ku ligjet e fizikës siç e dimë nuk mund të zbatohen, pasi ato nuk ekzistojnë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth horizontit të ngjarjes dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.