Albert Einstein

Albert Einstein

Në 1879, një nga shkencëtarët më të mirë në botë lindi në Ulm. Eshte per Albert Einstein. Në shekullin e shtatëmbëdhjetë Isaac Newton kishte shpjeguar ligjet që rregullojnë lëvizjen e trupave dhe yjeve. Kjo ndihmoi për të unifikuar fizikën tokësore dhe fizikën qiellore. Në këtë mënyrë ishte e mundur të njihnim një pjesë të madhe të të gjithë mekanikës deri në botën bashkëkohore. Në fund të shekullit të XNUMX-të kishte mjaft fenomene në fizikë që nuk mund të shpjegoheshin nga mësimet e Njutonit. Prandaj, Albert Ajnshtajnit iu desh të kapërcente të gjitha mangësitë e fizikës ka krijuar një paradigmë të re: teoria e relativitetit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe veprimet e Albert Ajnshtajnit dhe rëndësinë e teorisë së relativitetit si një pikënisje për fizikën moderne.

Biografia e Albert Ajnshtajnit

Modeli shpjegues i Albert Ajnshtajnit u hoq nga çdo sens i shëndoshë. Kjo do të thotë, kjo teori shënoi dhe shënoi fillimin e divorcit midis njerëzve të zakonshëm dhe një shkence që është gjithnjë e më e specializuar dhe e pakuptueshme. Sidoqoftë, qoftë gjatë jetës së këtij fizikani apo më pas, janë konfirmuar shumë aspekte të relativitetit që ishin të habitshme dhe të pakuptueshme në atë kohë. Kjo është një nga arsyet pse Albert Einstein është një nga shkencëtarët më të famshëm dhe të admiruar në të gjithë historinë e shkencës.

Ajo që bie më shumë në sy për zbulimin e këtij shkencëtari është se të gjitha idetë e tij që mezi u kuptuan ishin të gjitha të vërteta. Njëri prej tyre është për shembull që masa e një trupi rritet me shpejtësi. Sidoqoftë, ky personazh i famshëm ishte një student i keq në rininë e tij. Si fëmijë ai ishte një fëmijë i qetë dhe i zhytur në vetvete dhe kishte një zhvillim intelektual mjaft të ngadaltë. Kur ishte më i madh, vetë Ajnshtajni ia atribuoi gjithë këtë ngadalësi krijimit të tij të teorisë së relativitetit. Kjo është, sipas tij, shumica e njerëzve fillojnë të marrin në konsideratë problemet e hapësirës dhe kohës kur janë të rinj. Për shkak të zhvillimit të ngadaltë të tij, ai nuk filloi të bënte një pyetje në lidhje me hapësirën-kohë derisa të ishte më i madh. Këto pyetje ishin origjina e teorisë së relativitetit.

Tashmë në 1894 e gjithë familja e tij kishte vështirësi financiare që i bëri ata të transferohen në Milano. Ajnshtajni mbeti në Mynih për të qenë në gjendje të mbaronte studimet e mesme. Ai kishte disa fëmijë me emrin Hans Albert dhe Eduard, të lindur respektivisht në 1904 dhe 1910. Më vonë Ajnshtajni u divorcua nga partneri i tij dhe u martua përsëri me kushërirën e tij Elsa.

Teoria e relativitetit

Publike 5 punë në 1905. Njëri prej tyre shërbeu për të marrë një doktoraturë nga Universiteti i Cyrihut dhe 4 të tjerët do të përfundonin duke imponuar një ndryshim rrënjësor në imazhin që shkenca ofron për universin. Dhe është se këto punë ofruan një shpjegim teorik në aspektin statistikor të lëvizjes Brownian. Ata gjithashtu dhanë një interpretim mbi efektin fotoelektrik. Për këtë, ajo u bazua në hipotezën se drita përbëhet nga kuanta individuale. Në fizikën e mëvonshme këto kua quheshin fotone.

Dy punimet e mbetura ishin ato që hodhën themelet e teorisë së relativitetit. Në këtë teori, përcaktohet ekuivalenca midis energjisë së një sasie të caktuar të materies dhe masës së saj. Ky është ekuacioni i famshëm E = mc². Meqenëse puna dhe kërkimet e tyre kishin një përpjekje të madhe pas saj, kjo bëri që ata të vendoseshin në mesin e fizikanëve më të shquar në të gjithë Evropën. Më vonë është kur njohja e vërtetë publike arrin Albert Einstein dhe kjo është Ai u dha Çmimin Nobel në Fizikë, të cilin e mori në vitin 1921.

Teoria e relativitetit përpiqet të shpjegojë disa anomali në konceptin e lëvizjes relative. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, evolucioni i kësaj teorie është bërë baza e shkencave fizike. Ai është bërë gjithashtu referenca kryesore që ndihmon në demonstrimin e unitetit thelbësor të materies dhe energjisë, hapësirës dhe kohës, dhe ekuivalencën midis forcave të gravitetit dhe efekteve të nxitimit në një sistem.

Kjo teori kishte dy formulime të ndryshme. E para ishte e njohur si teori e veçantë e relativitetit dhe merret me të gjitha ato sisteme që lëvizin relativisht me njëri-tjetrin me një shpejtësi konstante. Tjetra quhej teoria e relativitetit të përgjithshëm dhe është përgjegjëse për shpjegimin e tyre sisteme që lëvizin me një shpejtësi të ndryshueshme. Atshtë në këtë shpejtësi të ndryshueshme ku futet nxitimi.

Teoria unifikuese e Albert Ajnshtajnit

Albert Einstein fizikanti më i mirë

Dihet mirë se në fizikë nevojiten ligje që mund të unifikojnë të gjitha shpjegimet e të dy sistemeve me një lëvizje të qëndrueshme që tani është e paqëndrueshme. Për këtë arsye, e gjithë veprimtaria e Albert Ajnshtajnit u përqendrua në përsosjen e teorisë së përgjithshme të relativitetit. Postulati kryesor i kësaj teorie ishte se graviteti nuk është një forcë por një fushë që krijohet nga prania e një mase në vazhdimësinë hapësirë-kohë.

Më vonë në 1919 fama e tij ndërkombëtare u rrit, duke bërë që ai të shumëfishonte konferencat e tij të informimit nëpër botë. Imazhi i tij si një nga udhëtarët e klasës së tretë të hekurudhës gjithashtu u bë i njohur. Ai ishte i famshëm për të shkuar kudo me një kuti violine nën krah. Dhe puna është se një nga hobet e tij ishte të luante violinë.

Të gjitha përpjekjet e Albert Ajnshtajnit për dekadën e ardhshme u përqendruan në gjetjen e një lidhjeje matematikore midis elektromagnetizmit dhe tërheqjes gravitacionale. Qëllimi kryesor i Ajnshtajnit ishte zbuloni ligjet e zakonshme që duheshin marrë për sjelljen e të gjitha objekteve në univers. Dhe është se ai mendoi se ekzistonte një ligj që thoshte sjelljen e të gjitha objekteve, qofshin ato fizikë tokësore apo fizikë qiellore. Të gjitha këto sjellje duhej të grupoheshin në një teori të vetme të unifikuar të fushës.

Ky shkencëtar dikur pohoi se politika kishte një vlerë kaluese, ndërsa një ekuacion ishte i vlefshëm për tërë përjetësinë. Ky ishte rezultat i problemit që ai kishte kur iu desh të largohej nga Gjermania për në Shtetet e Bashkuara për shkak të ngritjes së Hitlerit në pushtet në 1933. Tashmë në vitet e fundit të jetës së tij hidhërimi për të mos dështuar në formulën që i zbuloi njerëzimit sekreti i sjelljes së objekteve ia përkeqësoi shëndetin.

Pasi shpërthimet e Nagasaki dhe Hiroshima përfunduan Luftën e Dytë Botërore, Ajnshtajni bashkoi të gjithë shkencëtarët për të parandaluar përdorimin e ardhshëm të bombës dhe propozoi formimin e një qeverie botërore nga Kombet e Bashkuara.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Albert Einstein.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.