Hënat e Marsit

Hënat e Marsit

Planeti ynë ka vetëm një satelit të njohur si Hëna. Satelitët shpesh quhen hënë, duke iu referuar tonave. Ai planeti Mars Ka dy hënë të vegjël që kanë një pamje të ngjashme me patatet dhe u zbuluan në shekullin e XNUMX-të. Ata janë aq të vegjël sa nuk përbëjnë një të katërtën e Hënës. Ekziston një mundësi që në disa miliona vjet ato mund të mos ekzistojnë më.

Në këtë artikull ne do të zbulojmë për ju disa nga sekretet më shqetësuese të hënat e Marsit.

Karakteristikat e hënave të Marsit

Origjina e Phobos dhe Deimos

Hënat e Marsit janë vetëm dy. Emrat e tyre janë Phobos dhe Deimos. Ata janë dy satelitë natyralë me formë të parregullt që rrotullohen rreth këtij planeti. Ato janë shumë të vogla nëse e krahasojmë me satelitin e planetit tonë, Hënën. Ne do të analizojmë secilin satelit individualisht për të kuptuar më mirë karakteristikat e tij:

Fobos

Ky satelit ka diametër vetëm rreth 27 km. Ai rrotullohet rreth planetit në një distancë prej rreth 6.000 kilometrash. Në vetëm 7 orë e gjysmë është në gjendje ta kthejë plotësisht planetin. Ka një numër të madh krateresh midis të cilëve shquhet Stickney. Ky krater mban mbiemrin e gruas së zbuluesit. Krateri është bërë kaq i famshëm sepse ka dimensione prej 10 km në diametër. Sipërfaqja është plot me shumë brazda të thella midis 20 dhe 40 metrash. Këto brazda nuk i kalojnë 250 metra të gjerë.

Sipërfaqja e Phobos është përmbytur me pluhur, duke arritur gati një metër të lartë. Kjo mendohet të jetë për shkak të ndikimeve të vazhdueshme që pësuan Phobos nga meteoritët më të vegjël.

Deimos

Le të përshkruajmë satelitin tjetër të Marsit. Ky satelit është edhe më i vogël se Phobos. Ka vetëm 12 kilometra në diametër. Ashtu si Phobos, ai gjithashtu ka një sipërfaqe të pabarabartë. Meqenëse ka pak masë, graviteti nuk ka qenë në gjendje të rrumbullakosë sipërfaqen. Prandaj, thuhet se ato kanë formë si patate.

Orbiton shumë më larg se Phobos. Në një distancë prej rreth 23.500 kilometra nga qendra e Marsit. Ndryshe nga sateliti tjetër, i duhet Deimos për të shkuar rreth Mars rreth 30 orë. Nuk ka kratere kaq të gjerë, por janë më të vegjël. Diametri rreth 2,3 km. Duke pasur shumë nga këto, kjo e bën atë të duket e qetë herë pas here.

Dy hënat e Marsit tregojnë gjithmonë të njëjtën fytyrë, siç ndodh me satelitin tonë. Kjo është për shkak të forcave të baticës që e ankorojnë atë.

Hënat e Marsit nga planeti

Hënat e marsit nga planeti

Phobos orbiton Marsin me një shpejtësi shumë të shpejtë. Kjo është për shkak të afërsisë së saj. Isshtë një nga arsyet pse është në gjendje të shkojë rreth planetit në një kohë kaq të shkurtër. Nga sipërfaqja e Marsit është sikur të vinte nga Perëndimi në Lindje. Ndryshe nga ajo që ndodh me Deimos, e cila mund të shihet nga Marsi sikur të ishte një yll për shkak të madhësisë dhe distancës së tij. Mund të shihet se vjen nga Lindja për të shkuar në Perëndim. Phobos mund të shihet në një ditë në Mars rreth 3 herë. Nga ana tjetër, Deimos do të shihej vetëm çdo ditë, për shkak të kohës që duhet për të udhëtuar orbitën e Marsit.

Në fillim të shekullit XVII, Johannes kepler mund të parashikonte nëse Jupiteri do të kishte 4 hënë dhe Toka vetëm një, se në Mars do të kishte dy orbitë, pasi me siguri do të duhej të kishte dy hënë. Ky supozim ishte i saktë siç mund ta shohim sot. Problemi me atë teori është se Jupiteri nuk kishte 4 hënë, por shumë më tepër. Zbulimet u deshën shumë kohë për të ndodhur, për shkak të madhësive të vogla krahasuar me hënat e tjera të planetëve të tjerë.

Nga 18 gusht 1877, astronomi Asaph Hall, nën presionin e gruas së tij Angeline Stickney, ishte në gjendje të zbulonte dy satelitët në Observatorin Detar të Uashingtonit. Sot mund të shihet me një teleskop amator të vogël si 20 cm ose më shumë. Ditën e zbulimit të saj kishte të bënte me një teleskop me hapje 66 cm.

Origjina e hënave të Marsit

Kuriozitetet e hënave të Marsit

Për të shpjeguar origjinën e mundshme të hënave të Marsit, ka disa teori. Njëri prej tyre është ai që sugjeron se ata mund të vijnë nga rripi Asteroid që orbiton midis Marsit dhe Jupiterit. Kjo teori mund të lehtësojë shpjegimin pse ato kanë këtë formë të parregullt.

Ka edhe teori të tjera që rrisin mundësinë që këta satelitë natyralë të kenë një prejardhje të njëjtë siç ndodhi me Hënën. Kjo është, ka qenë një kohë kur ata ishin pjesë e Marsit dhe që për shkak të ndikimeve të meteorit ata u shkëputën nga planeti për të qëndruar rreth tij.

Curiosities

Orbitat e hënave të Marsit

Ne do të rendisim disa nga kuriozitetet më të rëndësishme që hënat e Marsit kanë:

  • Phobos ndahet nga Marsi 9.380 kilometra nga qendra. Me çdo shekull që kalon, ajo afrohet 9 metra më afër sipërfaqes. Kjo është për shkak të veprimit të gravitetit. Kjo do të thotë që, brenda 40 milion viteve, Phobos përfundon duke u përplasur me Marsin.
  • Ndryshe nga çfarë ndodh me Hënën, këto satelitë nuk pasqyrojnë rrezet e diellit për shkak të madhësisë së tyre. Kjo do të thotë që në muzg, gjithçka është në errësirë ​​dhe planeti nuk ka asnjë lloj ndriçimi.
  • Hëna Deimos po largohet gjithnjë e më shumë nga planeti Mars. Çdo herë ajo ka një rrugë më të gjatë dhe duhet më shumë kohë për të përfunduar një revolucion të plotë. Për disa miliona vjet, Deimos nuk do të jetë më pjesë e sistemit marsian. Kjo do ta bëjë atë një asteroid që shkon derisa të rrotullohet rreth një planeti tjetër ose të bredh nëpër univers. Këto ngjarje do të tregonin fundin e hënave të Marsit.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë për hënat e Marsit dhe kuriozitetet e tyre. Siç mund ta shihni, asgjë nuk është përgjithmonë, dhe megjithëse shkalla kohore e universit nuk ka asnjë lidhje me shkallën njerëzore, ka gjithashtu një alfa dhe një omega.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.