Gjithçka rreth Mimas, sateliti i Saturnit

satelit i saturnit

Mimas, një nga hënat e Saturnit, përmban kraterin Herschel, i cili është ndër më të mëdhenjtë në sistemin diellor për nga madhësia. Kjo shenjë dalluese, së bashku me nuancën e saj gri, krijon një ngjashmëri të habitshme me Yllin e Vdekjes, stacionin legjendar hapësinor nga saga e Star Wars. Shumë njerëz nuk dinë pothuajse asgjë për Mimas, një nga satelitët e Saturnit.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Mimas, karakteristikat e tij dhe zbulimet e reja.

Karakteristikat e Mimas

satelit mimas

Mimas është një nga satelitët më të njohurit që rrotullohen rreth planetit Saturn në sistemin tonë diellor. Ajo u zbulua në 1789 nga astronomi William Herschel. Me një diametër prej përafërsisht 396 kilometra, Mimas është relativisht i vogël në krahasim me satelitët e tjerë Saturnian, por veçantia e tij qëndron në mahnitjen e tij. ngjashëm me "Yllin e Vdekjes" nga saga e filmit Star Wars.

Kjo ngjashmëri është për shkak të kraterit të tij më të spikatur, Herschel, i cili zë pothuajse një të tretën e diametrit të satelitit dhe i jep atij një pamje pothuajse sferike. Ky krater, me një diametër prej rreth 130 kilometrash dhe një thellësi rreth 10 kilometra, është rezultat i një ndikimi katastrofik në të kaluarën e largët të Mimas.

Përveç kraterit të tij të veçantë, Mimas përmban një sipërfaqe të mbuluar kryesisht nga akull uji dhe shkëmbinj, me disa zona që tregojnë terren malor dhe karakteristika të tjera gjeologjike intriguese. Shkencëtarët kanë vëzhguar prova të thyerjeve dhe çarjeve në sipërfaqen e saj, duke sugjeruar procese gjeologjike aktive në historinë e saj të kaluar.

Përtej pamjes së tij fizike, Mimas ngjall gjithashtu interesin e studiuesve për shkak të orbitës së tij ekscentrike dhe rezonancës së tij orbitale me satelitët e tjerë Saturnian. Këto karakteristika të komplikuara orbitale kanë çuar në teori që Mimas mund të ketë përjetuar ndërveprime të rëndësishme gravitacionale në të kaluarën, të cilat mund të shpjegojnë pamjen e tij aktuale dhe sjelljen orbitale.

Eksplorimi i Mimas është kryer kryesisht nga sonda hapësinore, si misioni Cassini-Huygens i NASA-s dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës. Këto misione kanë ofruar imazhe të detajuara dhe të dhëna shkencore që i kanë lejuar studiuesit të kuptojnë më mirë këtë satelit intrigues dhe rolin e tij në sistemin e Saturnit.

Zbulime të reja

njeri pac

Një zbulim i kohëve të fundit nga një ekip astronomësh ka zbuluar një komponent thelbësor për ruajtjen e jetës: ujin. Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar një oqean të fshehur nën sipërfaqen e akullt të Mimas, një hënë e madhe që rrotullohet rreth Saturnit. Ky oqean, e cila përfaqëson 50% të vëllimit të Hënës, përmban një sasi të konsiderueshme uji.

Sipas autorëve të zbulimit, oqeani do të konsiderohej relativisht i ri, pasi u formua afërsisht midis 5 dhe 15 milion vjet më parë. Në shumë raste, sonda Cassini u fut në afërsi të kësaj hëne, duke mbledhur të dhëna të vlefshme dhe duke kapur imazhe, duke përfshirë një që tregonte se Mimas kishte një ngjashmëri të qartë me Pac-Man. Informacioni i mbledhur nga sonda e NASA-s luajti një rol vendimtar në zbulimin e fundit.

Studiuesit që analizuan të dhënat e sondës vunë re një lidhje midis lëvizjeve të vëzhguara të kërcimit dhe orbitës së satelitit. Hulumtimi i tyre u përqendrua në eksplorimin e çdo korrelacioni të mundshëm midis orbitës së satelitit dhe lëvizjes së objekteve brenda divizionit Cassini, një rajon i unazave të Saturnit.

Nëpërmjet simulimeve, studiuesit zbuluan një lëvizje të pazakontë të ekspozuar nga Mimas. Ky vëzhgim i shtyu ata të shqyrtojnë dy shpjegime të mundshme: prania e një oqeani të gjerë nën sipërfaqen e akullt ose gjasat që Mimas të kishte një bërthamë shkëmbore të zgjatur.

Mosha relativisht e re e oqeanit dhe trashësia e konsiderueshme e shtresës së akullit, e cila mat nga 20 deri në 30 kilometra, ishin faktorët që penguan sondën Cassini të kryente një analizë të thellë të detit të brendshëm të fshehur në Enceladus. Megjithatë, sonda dëshmoi shfaqjen e dukshme të ujit nga sipërfaqja e hënës, që i ngjan gejzerëve.

Binjakët Mimas dhe Enceladus

përkëdheli

Një zbulim befasues zbulon ekzistencën e binjakëve midis hënave të Mimas dhe Enceladus, duke i bërë ata një çift vëllezërish qiellorë. Nën pamjet e jashtme të tyre të akullta fshihen rezerva të konsiderueshme uji të lëngshëm. Për sa i përket madhësisë, dy hënat janë jashtëzakonisht të ngjashme: Enceladus ka një diametër pak më të madh, afërsisht 500 km.

Megjithatë, dinamika gjeologjike e këtyre dy hënave do të ndryshonte. Enceladus, me bërthamën e tij shkëmbore, Do të prodhonte energji termike që do të shkaktonte shkrirjen e akullit të brendshëm. Ky fenomen është rezultat i forcës baticore të shkaktuar nga ndryshimi në intensitetin gravitacional midis zonave më afër Saturnit dhe atyre më të largëta, të ngjashme me efektin e baticave.

Gjenerimi i kësaj energjie në Mimas do t'i atribuohej lëvizjes valore të ujit, e cila është gjithashtu përgjegjëse për orbitën e tij unike. Gjetjet e këtij studimi u raportuan së fundmi në një artikull të botuar në revistën prestigjioze Nature.

A mund të ketë jetë në Mimas?

Ndjekja e jetës është në qendër të vëmendjes. Zbulimi i këtij zbulimi drejton vëmendjen e atyre që kërkojnë jetë brenda sistemit tonë diellor te Mimas. Edhe nëse ekzistenca e jetës siç e dimë duket e pamundur, ky trup i madh uji u ofron astrobiologëve mundësinë për të kuptuar më mirë karakteristikat e oqeaneve të hershme që ato mund të kenë ekzistuar në hëna të tjera të akullta gjatë fazave të tyre fillestare të formimit.

Në një deklaratë për shtyp, Nick Cooper, bashkëautor i studimit të botuar së fundmi në Nature, theksoi se Mimas, me oqeanin e tij të lëngshëm të sapoformuar, paraqet një mundësi të jashtëzakonshme për studiuesit që hetojnë origjinën e jetës.

Siç mund ta shihni, gjithnjë e më shumë gjëra mund të zbulohen rreth universit tonë falë përparimeve në shkencë dhe teknologjisë së përparuar të vëzhgimit. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për satelitin Mimas dhe të gjitha zbulimet që janë bërë kohët e fundit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.