Sa satelitë ka Saturni?

sa satelitë ka Saturni

Saturni ka shumë, shumë hëna, dhe ato vijnë në shumë varietete. Në madhësi, ne kemi hëna që variojnë nga vetëm dhjetëra metra deri në Titanin gjigant, i cili përbën 96% të të gjithë materies që rrotullohet rreth Tokës. shumë njerëz pyesin veten sa satelitë ka Saturni.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se kur Saturni ka satelitë, karakteristikat e secilit prej tyre dhe si janë zbuluar ata falë teknologjisë së shkencës.

karakteristikat e planetit

sa satelitë ka planeti Saturn

Le të kujtojmë se Saturni është planeti i gjashtë më i afërt me diellin në sistemin diellor, ai ndodhet midis Jupiterit dhe Uranit. Është planeti i dytë më i madh në sistemin diellor. Ka një diametër prej 120.536 kilometrash në ekuator.

Përsa i përket formës, ajo është disi e shtypur nga shtyllat. Ky copëtim është për shkak të shpejtësisë së tij mjaft të shpejtë të rrotullimit. Unaza është e dukshme nga Toka. Është planeti me më shumë asteroidë që rrotullohen rreth tij. Duke pasur parasysh përbërjen e tij të gaztë dhe bollëkun e tij të heliumit dhe hidrogjenit, ai klasifikohet si një gjigant gazi. Për kuriozitet, emri i saj rrjedh nga perëndia romake Saturn.

Një planet ka asteroidë që rrotullohen rreth tij përmes efekteve të gravitetit. Sa më i madh të jetë një planet, aq më shumë tërheq gravitacionale dhe aq më shumë asteroidë që rrotullohen rreth tij mund të strehojë. Planeti ynë ka një satelit të vetëm që rrotullohet rreth nesh, por gjithashtu ka mijëra fragmente shkëmbore të tërhequr nga fusha jonë gravitacionale.

Sa satelitë ka Saturni?

hënat e saturnit

Hënat e Saturnit ndahen në grupe të ndryshme në bazë të mënyrës se si rrotullohen rreth planetit (distanca që udhëtojnë, drejtimi, prirja, etj.). Ka më shumë se 150 hëna të vogla të zhytura në unazat e saj. (të quajtur circummollites), së bashku me kokrrat e shkëmbinjve dhe pluhurit që i formojnë ato, ndërsa hënat e tjera orbitojnë jashtë tyre dhe në distanca të ndryshme.

Përcaktimi i saktë se sa satelitë ka aktualisht Saturni është i ndërlikuar. Vlerësohet të ketë më shumë se 200 hëna, megjithatë 83 prej tyre në fakt mund t'i konsiderojmë si hëna, sepse ato kanë orbita të njohura dhe ndodhen jashtë unazave. Nga këto 83, vetëm 13 kanë diametër më të madh (më shumë se 50 kilometra).

Më shumë hëna mund të zbulohen me kalimin e viteve. Një nga zbulimet e fundit të vitit 2019 ishte shtimi i të paktën 20 satelitëve në atë listë. Shumë nga hënat e Saturnit paraqesin peizazhe krejt të ndryshme nga ajo që kemi këtu në Tokë, megjithëse disa mund të mbështesin një formë jete. Më poshtë do t'ju çojmë pak më thellë në disa nga më të dukshmet.

titan

Titani është një hënë e madhe, e akullt, sipërfaqja e së cilës fshihet nga një atmosferë e trashë dhe e artë.. Është shumë më e madhe se hëna apo edhe Merkuri. Është hëna e dytë më e madhe në sistemin diellor pas një prej hënave të Jupiterit, të quajtur Ganymede.

Përveç madhësisë së tij, dallohet edhe për faktin se është trupi i vetëm qiellor (përveç Tokës) që ka sasi të konsiderueshme të lëngut të përhershëm në sipërfaqen e tij. Titani ka lumenj, liqene, oqeane dhe re nga të cilat metani dhe etani precipitojnë, duke formuar një cikël të ngjashëm me atë të ujit në Tokë.

Në oqeanet më të mëdhenj, mund të ketë forma jete që përdorin elementë kimikë të ndryshëm nga ato me të cilat jemi mësuar. Së dyti, Nën guaskën e madhe të akullt të Titanit, ne gjetëm një oqean kryesisht ujor që mund të mbështeste gjithashtu forma mikroskopike të jetës të ngjashme me ato në Tokë.

Enceladus

Tipari më dallues i Enceladus është se ne mund të gjejmë kolona të mëdha uji të kripur që burojnë nga brendësia e oqeanit nëntokësor nën guaskën e tij të akullt nëpër çarje.

Këto shtëllunga lënë pas një gjurmë grimcash të akullta që arritën të arrinin në orbitë, duke formuar një nga unazat e Saturnit. Pjesa tjetër bie përsëri në sipërfaqe si borë., duke bërë të mundur që kjo hënë të ketë sipërfaqen (albedo) më të bardhë, më reflektuese ose më të shndritshme në të gjithë sistemin diellor.

Nga mostrat e këtyre shtëllungave, mund të konkludohet se, përveç pranisë së elementeve kimike të nevojshme për jetën, mund të ketë vrima hidrotermale të ngjashme me ato në fund të oqeanit në Tokë, të cilat gjithashtu nxjerrin ujë të nxehtë. Prandaj, Enceladus ka shumë të ngjarë të mbështesë jetën.

Rhea, Dione dhe Thetis

hënat që rrotullohen rreth Saturnit

Rhea, Dione dhe Tethys janë shumë të ngjashme në përbërje dhe pamje: ato janë të vogla, të ftohta (deri në -220ºC në zonat me hije) dhe pa ajër (përveç Rhea), me trupa që duken si topa bore të pista.

Këto tre hëna motra rrotullohen me të njëjtën shpejtësi si Saturni dhe i tregojnë gjithmonë Saturnit të njëjtën fytyrë. Ato janë gjithashtu shumë të ndritshme edhe pse jo aq sa Enceladus. Ata besohet se janë bërë kryesisht nga akulli i ujit.

Siç e përmendëm më parë, Rhea nuk është pa ajër: ajo ka një atmosferë shumë të brishtë rreth saj, plot me molekula oksigjen dhe dioksid karboni (CO2). Rhea është gjithashtu hëna e dytë më e madhe e Saturnit.

Iapetus

Iapetus renditet i treti midis hënave të Saturnit. Ndahet në dy hemisfera të dallueshme: një e ndritshme dhe një e errët, është një nga misteret më të mëdha të sistemit diellor. Shquhet gjithashtu për "kreshtën ekuatoriale" të saj, e përbërë nga male 10 km të larta që rrethojnë ekuatorin.

Mimas

Sipërfaqja e Mimas është e mbuluar me kratere të mëdha me ndikim. Më e madhja, me diametër 130 kilometra, zë pothuajse një të tretën e një fytyre të Hënës, duke i dhënë asaj një pamje shumë të ngjashme me Yllin e Vdekjes nga Star Wars. Gjithashtu ka gjithmonë të njëjtën fytyrë si Saturni dhe është shumë i vogël. (198 km në diametër). Është më afër Enceladit se sa Enceladusit.

Fibi

Ndryshe nga shumica e hënave të Saturnit, Phoebe është një hënë mjaft e zbehtë që daton në sistemin e hershëm diellor. Është një nga hënat më të largëta të Saturnit, rreth 13 milionë kilometra nga Saturni, pothuajse katër herë më larg se fqinji i tij më i afërt, Iapetus.

Ai rrotullohet rreth Saturnit në drejtim të kundërt me shumicën e hënave të tjera (dhe përgjithësisht me trupat e tjerë në sistemin diellor). Prandaj, orbita e saj thuhet se është retrograde.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se sa satelitë ka Saturni dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.