Galaktikat e parregullta

Ne e dimë që ka të ndryshme llojet e galaktikave sipas formimit dhe morfologjisë së tyre. Përbërja e secilës prej galaktikave është e ndryshme dhe kjo e bën atë të ketë karakteristika unike. Sot do të flasim galaktikat e parregullta. Shtë një bashkim yjesh, planetësh, gazi, pluhuri dhe lënde që mbahen së bashku nga forca e gravitetit, por që vizualisht nuk kanë një lloj organizimi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, formimin dhe evolucionin e galaktikave të parregullta.

tipare kryesore

popullatat yjore

Galaktikat e parregullta dihen se janë ato që nuk kanë një organizim vizual. LStudimet vlerësojnë se afërsisht 15% e galaktikave janë të parregullta. Ndryshe nga galaktikat si Rruga e Qumështit dhe Andromeda që kanë një bërthamë, një disk dhe disa krahë spirale të përcaktuar mirë, ka galaktika që nuk kanë asnjë lloj simetrie apo strukture. Disa prej tyre kanë hekura ose krahë fillestarë. Por nuk është një morfologji e caktuar.

Mungesa e organizimit që ekzistojnë galaktikat e parregullta i atribuohet disa shkaqeve. Një nga më të prekurit për të shpjeguar formimin e këtij lloji të galaktikave është se ka pasur një shpërthim kolosal. Shpërthimi kolosal ndodhi në bërthamën e galaktikës dhe shkaktoi copëtimi shpërndarja e pothuajse të gjithë përmbajtjes pa humbur të gjithë kohezionin. Në galaktikat e parregullta mund të gjesh një deformim për shkak të gravitetit të ushtruar nga disa galaktika të tjera fqinje që është më e madhe.

Ne e dimë që galaktika jonë, duke pasur një formë spirale dhe duke qenë e madhe, ka shtrembëruar dy galaktika dhe nana që njihen si retë Magellanic. Hasshtë sugjeruar që këto dy galaktika të vogla po bashkohen me tonat. Në një të ardhme të largët është e mundur që e gjithë kjo çështje që ato përmbajnë të bëhet pjesë e Rrugës së Qumështit.

Ekziston një tjetër galaktikë e parregullt, e njohur mirë për të qenë shumë e ndritshme. Bëhet fjalë për galaktikën e puros. Isshtë një lloj galaktike që është shumë e pasur me lëndë ndëryjore dhe në brendësi të saj yjet po formohen me një shpejtësi të përshpejtuar. Kur janë të rinj, yjet janë blu dhe shumë të ndritshëm, gjë që shpjegon shkëlqimin e jashtëzakonshëm të kësaj galaktike të tipit jo të rregullt.

Format dhe përshkrimi i galaktikave të parregullta

formë e parregullt

Një nga karakteristikat me të cilat galaktikat e parregullta ndryshojnë nga pjesa tjetër është nga shkëlqimi i tyre. Dhe është që kjo shkëlqim vjen nga energjia për sekondë që galaktika lëshon në të gjitha frekuencat dhe është proporcionale me numrin e yjeve që ka. Galaktikat e parregullta zakonisht kanë një numër të madh të yjeve që i bëjnë ato shumë të ndritshme.

Ngjyra e galaktikave lidhet me popullatën yjore. Ekzistojnë dy lloje të popullatave yjore. Yjet që i përkasin popullatave yjore Unë jam ata që janë të rinj dhe elementë më të rëndë si heliumi mbizotërojnë. Nga ana tjetër, në popullsinë II ka disa elemente të metalizmit të ulët dhe konsiderohen të jenë yje më të vjetër.

Në sekuencën e kuqe të yjeve shohim që shfaqen galaktika me pak ose aspak gjenezë yjore. Ky lloj i kategorisë së galaktikave përfshin pothuajse të gjitha galaktikat eliptike. Nga ana tjetër, në zonën më të kaltër janë galaktikat që kanë një normë të lartë të formimit të yjeve. Midis këtyre galaktikave që janë plot me formim të ri të yjeve, ne gjejmë galaktikën e lartpërmendur të puros.

Zona më e gjelbër është një rajon në tranzicion ku takohen galaktikat që kanë të dy popullatat e reja dhe të vjetra yjore. Mund të themi se Rruga e Qumështit dhe Andromeda janë shembuj të këto galaktika që përmbajnë nga dy popullatat yjore. Këto lloj galaktikash të parregullta janë mjaft interesante për tu njohur sepse ato janë më të kaltrat nga të gjitha. Megjithëse nuk kanë një formë të shquar, ata mund të thonë se kanë një qendër. Dhe është që në qendër të këtyre galaktikave janë nivelet më të larta të lindjeve yjore. Më normale është se galaktikat e parregullta konsiderohen si më të rejat.

Llojet e galaktikave të parregullta

karakteristikat e galaktikave të parregullta

Edwin Hubble ishte një astronom i cili ishte përgjegjës për klasifikimin e galaktikave të ndryshme sipas formës së tyre të dukshme. Pasi analizoi shumë pllaka fotografike me galaktikat, ai ishte në gjendje të përcaktojë modelet themelore dhe llojet e ndryshme të galaktikave. Ne kemi galaktika eliptike, thjerrëzore, spirale të ndaluara, spirale dhe të çrregullta. Ato të parregullta janë ato që nuk kanë asnjë lloj forme të dukshme. Shumica e galaktikave që ekzistojnë në univers janë të tipit eliptik ose spiral.

Ndërsa galaktikat janë mësuar, klasifikimi është zgjeruar për të qenë në gjendje të klasifikojë të gjitha këto kategori që nuk plotësojnë një formë specifike. Këtu gjejmë galaktikat e parregullta të tipit I dhe II. Megjithëse me disa kufizime, skema e Edwin Hubble ndihmon shumë në përcaktimin e karakteristikave dhe vetive të këtyre galaktikave të parregullta. Ne do të përshkruajmë cilat janë karakteristikat e secilit lloj:

  • Galaktikat e parregullta të tipit I: janë ato në të cilat shfaqet sekuenca origjinale e Hubble, të tilla si galaktikat e tipit re Magellanic. Mund të konsiderohet se ato janë një përzierje midis galaktikave spirale që nuk e kanë zhvilluar plotësisht strukturën ose që kanë një strukturë rudimentare.
  • Galaktikat e parregullta të tipit II: janë ato që përbëhen nga yje shumë të vjetër dhe të kuq. Normalisht, këta yje kanë tendencë të kenë më pak ndriçim dhe ato janë galaktika pasi materia tashmë është difuze dhe ato nuk kanë asnjë formë.

Shohim shembullin e reve të Magelanit. Ata janë dy galaktika të parregullta. Reja e madhe Magellanike është 180.000 vite dritë larg, ndërsa e vogla është 210.000 vite dritë larg. Ata janë një nga pak galaktikat, pranë Andromedës, që mund të shihen pa nevojën e një teleskopi ose teknologjie shumë të përparuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth galaktikave të parregullta dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.