Llojet e galaktikave

llojet e galaktikave

Universi që ne njohim ka dimensione të mëdha dhe nuk është vetëm galaktika në të cilën jetojmë. Ka galaktika të shumta dhe jo të gjitha janë njësoj. Ka galaktika të formave dhe madhësive të ndryshme, nga gjigandët te xhuxhat. Edwin Hubble bëri një klasifikim të galaktikave në 1936 për të qenë në gjendje të ndante se cilat janë të ndryshme llojet e galaktikave sipas formave dhe pamjes vizuale të tyre. I gjithë ky klasifikim është zgjeruar me kalimin e kohës, por deri më sot është ende i vlefshëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për llojet e ndryshme të galaktikave që ekzistojnë dhe cilat janë karakteristikat e tyre kryesore.

Klasifikimi i llojeve të ndryshme të galaktikave

klasifikimi i galaktikave

Galaktikat klasifikohen në lloje të ndryshme. Ne mund të shohim llojet kryesore të galaktikave si eliptike, thjerrëzore, spirale dhe të parregullta. Meqenëse Edwin Hubble mendoi se kishte një evolucion dhe zhvillim në galaktikat nga krahët eliptikë lentetikë dhe nga këto në spirale, ai bëri atë që njihet si sekuenca Hubble. Meqenëse galaktikat e tipit të parregullt nuk përshtaten me pjesën tjetër, ato nuk hyjnë në asnjë lloj sekuence.

Ne e dimë që një galaktikë është një entitet ose objekt i përbërë i përbërë nga një numër i madh yjesh dhe lëndë ndëryjore që mbahen së bashku njëri-tjetrin me veprimin e tyre të gravitetit. Duke pasur veprimin e vet të gravitetit në përbërësit që përbëjnë galaktikën, ato mbeten të izoluara nga hapësira. Ka rreth 100.000 miliard galaktika në universin e njohur. Sidoqoftë, me siguri ky numër rritet me kalimin e kohës falë përparimit të teknologjisë. I gjithë ky numër i galaktikave normalisht janë grupuar në grupe.

Ne e dimë se rruga e Qumështit është shtëpia jonë dhe 200 miliardë yje të tjerë dhe është ai që i jep emrin galaktikës.

Llojet e galaktikave

estrellas

Ne do të klasifikojmë llojet e ndryshme të galaktikave që ekzistojnë dhe të emërtojmë karakteristikat e tyre kryesore.

Galaktikat eliptike

Ajo ka formë si elips dhe mund të ketë një ekscentricitet më të madh ose më të vogël. Zakonisht janë galaktika që Ata janë emëruar me shkronjën E e ndjekur nga një numër që shkon midis 0 dhe 7. Numri paraqitet për të qenë në gjendje të tregojë mëlçinë e çuditshme të galaktikës. Këto lloj galaktikash ndahen në 8 lloje të ndryshme të emërtuar nga E0 deri në E7. Mund të thuhet se e para është praktikisht sferike dhe nuk ka ekscentricitet, ndërsa e dyta ka një ekscentricitet të lartë dhe një pamje më të zgjatur.

Galaktikat eliptike kanë shumë pak gaz dhe pluhur dhe praktikisht nuk kanë çështje ndëryjore. Me pak yje të rinj, shumica e këtyre yjeve janë të moshuar. Pothuajse shumica e tyre rrotullohen rreth bërthamës në një mënyrë të çrregullt dhe të rastësishme. Mund të gjejmë një larmi të madhe madhësish nga gjigandi te xhuxhi. Galaktikat më të mëdha janë eliptike që kur, kur galaktikat çelin, ato janë bashkuar duke formuar galaktika të mëdha eliptike.

Galaktikat thjerrëzore

llojet e galaktikave dhe klasifikimi

Vetëm një lloj galaktikash që klasifikohen midis eliptikëve dhe spiraleve. Ata janë të dominuar nga një bërthamë pothuajse sferike e përbërë nga yje të vjetër, siç është rasti me eliptikët. Ata gjithashtu kanë një disk me yje dhe gaz rreth tyre ashtu si spiralet. Por nuk ka krahë spirale. Nuk ka shumë më ndëryjore dhe vështirë se ndonjë formacion të ri yjesh.

Galaktikat thjerrëzore mund të kenë një bërthamë pak a shumë sferike ose një / ose brez qendror të yjeve. Kur kemi një lloj galaktike thjerrëzore të ndaluar quhet SO dhe kur ato janë të galaktikave lentikale të ndaluara quhen SOB.

Galaktikat spirale

Këto lloj galaktikash formohen nga një shi yjesh të vjetra. Kjo bërthamë ka një disk rrotullues me yje dhe shumë material ndëryjor që po rrotullohet rreth kësaj bërthame të yjeve të vjetër. Disku rrotullues i yjeve dihet se përbëhet nga krahët spiralë që shtrihen nga bërthama qendrore. Në këto krahë kemi të dy yje të rinj, yje më të drejtpërdrejtë të sekuencës kryesore. Këto krahë janë ato që e bëjnë këtë lloj galaktike të quhet spirale.

Krahët spiralë kanë një formim të vazhdueshëm të yjeve. Nëse analizojmë diskun mund të zbulojmë se ekziston një aureolë me grupe globulare dhe yje të shpërndara të llojeve të ndryshme. Midis tyre gjejmë yje të vjetër. Kjo lloj galaktike është përcaktuar me një shkronjë S e ndjekur nga një letër tjetër e vogël që mund të jetë a, b, c ose d. Kjo ndryshon në varësi të madhësisë dhe pamjes së bërthamës dhe krahëve. Nëse marrim një galaktikë Sa do të shohim se ata kanë një bërthamë të madhe në madhësi në lidhje me krahët. Këto krahë do ta gjejnë bërthamën më të ngushtë pasi janë edhe më të vogla.

Nga ana tjetër, ne kemi galaktikat Sd që kanë një bërthamë më të vogël, por me krahë të mëdhenj që janë më të shpërndarë. Në shumë lloje të galaktikave spirale mund të shohim në të dy anët e bërthamës një shirit të drejtë nga del krahët spiralë. Kjo lloj galaktike, si ajo e mëparshme, njihet si galaktika spirale të ndaluara. Ata zakonisht nuk thonë asgjë me SB dhe letrën ashtu si ajo e mëparshme. Ky kombinim i shkronjave ka të njëjtin kuptim si spiralet pa barrë.

Galaktikat e parregullta

Siç kemi përmendur më parë, galaktikat e parregullta nuk kanë ndonjë strukturë ose simetri të caktuar. Prandaj, është më e komplikuar ta prezantosh atë në çdo lloj sekuence galaktike. Ata nuk kanë formë eliptike dhe as për të zgjatur përshtatjen time në sekuencën Hubble. Ato janë galaktika më të vogla me shumë gaz dhe pluhur ndëryjor.

Nomenklatura e tyre përcaktohet me Irr dhe ato klasifikohen në dy lloje. Lloji Irr I ose Magellanic dhe Irr II. Të parat janë më shpesh të gjeturat dhe përbëhen nga yje të vjetër me një shkëlqim shumë të ulët. Këto galaktika nuk kanë bërthamë. Këta të fundit janë më aktivë dhe përbëhen nga yje të rinj. Ata zakonisht formohen nga bashkëveprimi midis forcës së gravitetit të galaktikave më të afërta. Mund të ndodhë gjithashtu që ato të vijnë nga përplasja e dy galaktikave.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth llojeve të galaktikave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.