Rrafshi Abisal

Kur flasim për fundin e oqeanit dhe strukturën e përgjithshme të oqeaneve, ne flasim për fushë humnerë. Njerëzit shpesh e ngatërrojnë këtë term me Platforma kontinentale, por ka ndryshime të shumëfishta. Rrafshi i humnerës është ai që ne e quajmë pjesa e një kontinenti që zhytet në oqean dhe formon një sipërfaqe me një prirje të rrafshët. Zakonisht ka një thellësi midis 2.000 dhe 6.000 metra nën nivelin e detit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, rëndësinë, florën dhe faunën e fushës së humnerës.

tipare kryesore

Shtë një pjesë e sipërfaqes kontinentale që identifikohet shumë lehtë pasi profili i saj është pothuajse plotësisht horizontale. Ka ndryshime të mëdha morfologjike me terrenin ujor që e rrethon atë. Zakonisht ka pika të pjerrëta si shpatet kontinentale para se të arrijnë në fushat e humnerës. Pasi të kemi kaluar këtë morfologji gjejmë edhe pika të reja të papritura. Këto rënie janë llogoret e oqeanit dhe humnerat e humnerës.

Ka shkencëtarë që vlerësojnë se të gjitha këto shpate të buta të oqeaneve ato mund të formojnë 40% të shtratit të oqeanit. Falë këtyre terreneve kaq të sheshta dhe të thella, mund të gjenden depozitat më të mëdha të sedimenteve në të gjithë planetin. Karakteristika kryesore mund të thuhet se terreni i tij është pothuajse plotësisht i rrafshët. Ata kanë një prirje të vogël, por është praktikisht i padukshëm për shkak të zgjerimeve të mëdha në të cilat zhvillohet.

Në të gjithë fushat e humnerës, depozitohen sasi të ndryshme të sedimenteve që shkaktohen nga procese natyrore jashtë kontinentit. Këto procese të shkaktuara kryesisht nga agjentët gjeologjikë vetëm faktorë të jashtëm që bëjnë që sedimentet të depozitohen në det. Sedimentet udhëtojnë nëpër rrymat dhe vendosen në thellësi të ndryshme, duke mbuluar boshllëqet. Falë kësaj, formohen fusha që ata regjistrojnë deri në 800 metra lëndë të sedimentuar.

Drita e diellit zakonisht nuk arrin në këto thellësi, kështu që temperatura është jashtëzakonisht e ulët. Ka zona ku temperatura pothuajse arrin pikën e ngrirjes. Me këto kushte ekstreme mjedisore zhvillohet një florë dhe faunë specifike. Shtë gabim të mendosh se jeta nuk zhvillohet në këtë rajon. Të gjitha gjallesat përfundojnë duke iu përshtatur kushteve ekzistuese të mjedisit.

Vendndodhja dhe elementet e fushës së humnerës

Shumica e këtyre fushave janë të përqendruara në Oqeanin Atlantik. Ka disa fusha në Oqeanin Indian por ato zënë më pak zonë. Elementet kryesore që fushat humnerë kanë janë si më poshtë:

 • Kodrat vullkanike: këto janë elemente që janë formuar falë akumulimit të materialit. Ky material vjen nga shpërthimet vullkanike nën det. Materiali grumbullohet pas ngjarjeve të shpërthimeve të ndryshme, duke krijuar një kreshtë të vogël me buzë dhe mure anësore të përcaktuara mirë.
 • Ishujt vullkanikë: Isshtë një formë tjetër lehtësimi që këto fusha ekzistojnë dhe ato janë kodra vullkanike që, për shkak të aktivitetit të tyre të vazhdueshëm dhe të bollshëm, kanë dalë në sipërfaqe. Ndonjëherë ato madje ngrihen disa qindra metra mbi nivelin e detit.
 • Hapësira hidrotermale: Këto janë zona me formacione të çuditshme në të cilat burojnë ujëra me temperaturë shumë të lartë. Megjithëse mjedisi i menjëhershëm i këtyre shfryrjeve është rreth 2 gradë, afër ngrirjes, uji me temperatura ndërmjet 60 dhe 500 gradë mund të dalë nga këto shfryrje. Duhet të merret parasysh se në këto thellësi ku gjenden fushat humnerë ka një presion të madh dhe uji është i aftë të ruajë gjendjen e tij të lëngshme pavarësisht temperaturës së tij të lartë. Ky është i njohur si një lëng superkritik. Kombinimi i presionit dhe përqendrimit të kripës do të thotë që uji mund të ndryshojë vetitë e tij fizike dhe është vazhdimisht në intervalin ndërmjet lëngut dhe gazit.
 • Filtrimi i ftohtë: Edhe pse nuk është një element fizik si i tillë, është një fenomen që ndodh vetëm në këto fusha. Isshtë një lloj lagune ku përqendrohen një sasi e madhe e hidrokarbureve, sulfurit të hidrogjenit dhe metanit. Këto gazra notojnë në thellësi. Mund të thuash se është sikur të ishte një pikë vaji në një gotë ujë, të ishte një shkallë e madhe. Me kalimin e kohës këto përqendrime dekantohen dhe degradohen derisa të zhduken.
 • Guyot: është një tjetër formacion origjina e të cilit është vullkanik. Shtë një strukturë shkëmbore me formë tubi dhe ndonjëherë arrin të dalë në sipërfaqe. Sidoqoftë, maja e saj është pothuajse e rrafshuar, gjë që tregon se mund të ishte gërryer nga veprimi i erës.

Flora dhe fauna e fushës së humnerës

Rrafshi Abisal

Kur këto fusha u zbuluan mendohej se ishin hapësira të mëdha të tokës së pajetë. Ashtu si me shkretëtirat në kontinente, e njëjta gjë ishte e vërtetë për këto fusha në oqeanin e thellë. Kur kishit një ndërlikim të madh kur vizitonit këto fusha, mendohej se nuk kishte jetë flore dhe faune. Sidoqoftë, studime të shumta kanë zbuluar një biodiversitet të madh të specieve që bashkëveprojnë si në këto vende, ashtu edhe në strukturat përreth.

Meqenëse në këto thellësi rrezet e diellit nuk arrijnë nuk ka asnjë lloj specie bimësh të aftë për fotosintezë. Aty ku mund të përqendrohet jeta është në shfryrjet hidrotermale, aty ku zhvillohet një proces i shndërrimit të nxehtësisë. Kimiosinteza gjithashtu ndodh këtu, e cila është një proces i përdorur nga speciet bimore për të të jetë pjesë e zinxhirit ushqimor të shtratit të detit.

Sa i përket faunës, nëse është më e pasur dhe më e larmishme. Ka rreth 17000-20000 specie, megjithëse mund të ketë më shumë. Ka jovertebrore si krustace, të akuzuar, kërmij, baktere, protozoa dhe peshq me pamje disi fantazmë dhe të çuditshme. Këto specie janë studiuar dobët për shkak të vështirësisë për të arritur në fund të oqeanit.

Siç mund ta shihni, këto janë vende ende të panjohura për njerëzit, por plot sekrete dhe kuriozitete. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth fushave humnerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.