Emetimet e rritura të CO2 do të dobësojnë musonin e Amerikës së Veriut

Peisazh me shi

Ne jetojmë në një botë ku, megjithëse mund të na duket e pabesueshme, ajo që ndodh këtu mund të ketë pasoja në pjesën tjetër të globit. Sa i përket motit, ne tashmë kemi folur në a artikull se sasia e madhe e ujit të prodhuar nga pyjet e shiut rregullon temperaturat në të gjithë botën.

Tani, një studim i botuar në revistën Nature Climate Change, ka zbuluar se, duke vazhduar të lëshojë dioksid karboni në atmosferë, musoni i Amerikës së Veriut mund të dobësohet. Nëse ndodh, pasojat mund të jenë dramatike.

Çfarë është musoni?

Re shiu

Për të kuptuar seriozitetin e çështjes, ne do të shpjegojmë se çfarë janë musonet. Një muson është një erë sezonale që prodhohet nga zhvendosja e rripit të shiut tropikal, i cili lëkundet nga veriu i Tropikut të Kancerit në jug të Tropikut të Bricjapit gjatë vitit. Ky brez mbart shira në hemisferën jugore nga tetori në mars, dhe në hemisferën veriore nga prilli deri në shtator.

Ndërsa në njërën pjesë bie bollëk, duke çuar në përmbytje shumë serioze, në pjesën tjetër, përkundrazi, përjetohet sezoni i thatë.

Si prodhohet?

Re mbi oqean

Ato shkaktohen sepse toka ftohet dhe nxehet më shpejt se uji. Nuk është musoni i verës, dhe musoni i vjeshtës. E para është formuar për faktin se toka arrin një temperaturë më të lartë se ajo e oqeaneve, kështu që ajri ngrihet në atmosferë duke shkaktuar një stuhi ose zonë me presion të ulët. Era fryn nga zona me presion të lartë në zona me presion të ulët për t'u përpjekur të barazojë të dy presionet, duke shkaktuar kështu një erë të fortë që fryn nga oqeani. Më në fund, shiu ndodh për shkak të lartësisë dhe ftohjes së ajrit në male.

Gjatë vjeshtës dhe dimrit toka ftohet më shpejt, por oqeani merr më shumë kohë për ta bërë këtë, kështu që temperatura mbetet e lartë. Prandaj, ajri ngrihet duke shkaktuar një zonë me presion të ulët në oqean, dhe era fryn nga toka në oqean. Meqenëse ndryshimi në temperaturë ndërmjet njërit dhe tjetrit është shumë më i vogël se në verë, era që fryn nga anticikloni në stuhi nuk është aq konstante.

Pse mund të dobësohet musoni i Amerikës së Veriut?

Dioksid karboni

Monsunët janë shumë të ndjeshëm ndaj gazrave serë, siç thonë shkencëtarët studim Salvatore Pascale, William R. Boos dhe ekipi i tyre. Duke përdorur një model global të klimës, ata e kanë gjetur atë Nëse emetimet e dioksidit të karbonit do të dyfishohen, musoni i Amerikës së Veriut do të dobësohej, konkretisht në Shtetet e Bashkuara të Jugperëndimit. Pse

Stabiliteti i atmosferës dhe, për këtë arsye, një konvekcion i dobësuar i shkaktuar nga ngrohja uniforme e sipërfaqes së detit duket se është shkaku i zvogëlimit të reshjeve.

Kështu që, duhet të merren masa adaptimi dhe, mbi të gjitha, të përdorin më mirë burimet ujore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.