Pse thuhet se pylli i shiut rregullon klimën e botës?

Pyll shiu tropikal

Pyjet tropikale tropikale. Një hapësirë ​​e madhe e bimësisë që ofron strehë për një larmi të madhe të një numri të madh insektesh, zogjsh dhe lloje të tjera kafshësh, të tilla si majmunët ose brejtësit. Të mendosh për të është pothuajse si të ëndërrosh, pasi askund tjetër në botë nuk mund të marrësh ajër të pastër duke shijuar një klimë kaq të këndshme. Por, A e dini se po të mos ishte për të, jeta siç e dimë do të kishte shumë vështirësi për të ekzistuar?

Soshtë kaq e rëndësishme, sa thuhet se pylli i shiut rregullon klimën e botës. Le të zbulojmë pse.

Ku gjenden pyjet e shiut?

Vendndodhja e pyjeve tropikale

Imazhi - wikipedia

Ndërsa dikur mbulonin të gjithë planetin, aktualisht mund t'i shohim vetëm në rajonin midis Tropikut të Kancerit dhe Tropikut të Bricjapit. Në këtë zonë rrezet e diellit arrijnë shumë më drejtpërdrejt dhe me shumë më shumë intensitet sesa në pjesën tjetër të botës, pasi që është më afër tij. Për të njëjtën arsye, numri i orëve të dritës ditore vështirë se ndryshon gjatë gjithë vitit, në mënyrë që klima të mbetet e ngrohtë dhe e qëndrueshme, pa një amplitudë të madhe termike.

Për të qenë në gjendje t'i shohim ata, ne mund të shkojmë në Afrikë, Azi, Oqeani, Amerikën Qendrore dhe Jugore, ose duke qenë më specifik për: Brazilin, Republikën Demokratike të Kongos, Indonezinë, Perunë ose Kolumbinë, ndër të tjera. Megjithëse ato zënë vetëm 7% të sipërfaqes së tokës, ato rregullojnë klimën e të gjithë planetit.

Pse thuhet se rregullojnë klimën?

Pyll shiu tropikal

Që të formohet një pikë, i duhet një bërthamë mbi të cilën të marrë formë, qoftë pluhur nga atmosfera, një grimcë squfuri nga oqeani, apo edhe një aerobakter. Pyjet tropikale të shiut lëshojnë, kryesisht përmes pemëve gjethegjerë, miliarda nga këto aerobaktere në atmosferë. Ata mbjellin retë, duke gjeneruar kështu pjesën më të madhe të shiut në botë. Pyetja është, si?

Këto lloje bakteresh dihet që kanë një proteinë që shkakton ngrirjen e ujit në temperatura më të larta se zakonisht. Duke qenë në gjendje të rriten me rrymat e ajrit, ato stimulojnë reshjet e reve në temperatura shumë më të larta se sa do të ishte normale. Interesante, apo jo? Por ka akoma më shumë.

Sasia e madhe e avullit të ujit që transpreson gjethet krijon re, të cilat janë ato që u japin hije disa prej pjesëve më të ngrohta të Tokës. Kjo mbulesë re reflekton në hapësirë ​​pjesën më të madhe të nxehtësisë që na arrin nga Dielli, duke ruajtur kështu një temperaturë më të qëndrueshme.

Per te gjitha keto, është shumë e rëndësishme që t'i mbrojmë ata, sepse është një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.