Efekti Coriolis

Efekti Coriolis në meteorologji

El efekti coriolis Scienceshtë emëruar mirë në shkencë për t'iu referuar një kthesë që rrymat e ujit dhe ajrit kanë në hemisferë të ndryshme. Thuhet se stuhitë dhe uraganet rrotullohen në një mënyrë në hemisferën veriore dhe në anën tjetër në hemisferën jugore. Pse është kjo për shkak? I njëjti është rasti me trupat e ujit dhe madje edhe me faktin e famshëm të kthesës së kundërt të ujit të tualetit në hemisfera të ndryshme. E gjithë kjo është e kushtëzuar nga efekti coriolis.

Dëshironi të dini më shumë rreth këtij efekti korioli? Këtu do t'ju shpjegojmë gjithçka.

Cili është efekti coriolis

Të gjitha rrymat e Tokës

Zbuluesi i cili ishte përgjegjës për përshkrimin e kësaj force matematikisht ishte Gaspard-Gustave Coriolis. Thanksshtë falë kësaj që merr këtë emër dhe jo një tjetër. Wasshtë zbuluar në vitin 1935 dhe ka ndihmuar të dimë shumë më tepër për planetin dhe universin. Në të gjithë lëvizjen rrotulluese ekziston forca e koriolit.

Ky efekt është mjaft i thjeshtë për tu shpjeguar. Shtë një forcë që ndodh për shkak të rrotullimit që Toka ka në boshtin e saj. Ky rotacion është ai që na bën të kemi ditë e natë. Për shkak të këtij rrotullimi, trajektoret e objekteve që janë në lëvizje në sipërfaqen e tokës devijojnë. Shtë e qartë nëse e bëjmë atë në diçka që rrotullohet shpejt. Dhe kështu bën edhe Toka. Sidoqoftë, për shkak të forcës së gravitetit, ne nuk vërejmë se Toka po rrotullohet vazhdimisht dhe pa u ndalur.

Objektet devijojnë në të djathtë për gjithçka në hemisferën veriore dhe në të majtë për gjithçka në hemisferën jugore. Kjo është arsyeja pse stuhitë dhe ciklonet lëvizin në drejtime të ndryshme pasi ndodhen në një hemisferë ose në një tjetër.

Kur ndodh ky efekt, ndodh një nxitim relativ me trupin që është pingul me shpejtësinë relative që mbart aktualisht. Kështu, Në varësi të shpejtësisë me të cilën lëviz objekti, efekti i koriolitit do të jetë më i fortë ose jo.

Efekti Coriolis në meteorologji dhe oqeanografi

Efekti Coriolis

Forca coriolis përshkruhet në punimet e para shkencore pas zbulimit të saj si një forcë centrifugale. Kjo forcë është ajo e një trupi në lëvizje në krahasim me një sistem që është si referencë dhe në rrotullim. Kjo është ajo që ndodh me Tokën. Kështu që ne e kuptojmë atë mirë, është si të vendosësh një mermer në një ingranazh që lëviz. Trajektorja e tij do të modifikohet në varësi të shpejtësisë së mermerit, pasi do të supozojmë se shpejtësia me të cilën rrotullohet ingranazhi është konstante. Kjo ndodh me shpejtësinë e rrotullimit të tokës, është konstante.

Për këtë arsye, devijimi dhe shqiptimi i tij që ka trajektoren e objekteve që janë në sipërfaqen e tokës do të kushtëzohet nga shpejtësia. Ne do të analizojmë rëndësinë e këtij efekti në fushën e meteorologjisë dhe oqeanografisë.

Kur lëviz një masë ajri ose uji, ata ndjekin meridianët tokësorë. Shpejtësia e tij, pra, modifikohet, si dhe trajektorja e saj nga veprimi i efektit korioli.

Ky efekt na ndihmon të dimë se sa herë që ka një lëvizje rrotulluese, vorbullat do të ndjekin formën e përshkruar. Kjo ndodh me stuhitë dhe anticiklonet në çdo planet dhe jo vetëm në Tokë. Gjithashtu, forca e koriolës ndodh edhe me rrotullimin e diellit dhe të yjeve.

Ky efekt zhvillohet në një mënyrë më intensive në ekuator pasi që është zona ku shpejtësia e sipërfaqes është më e madhe. Në pole është më ngadalë. Kjo sepse në ekuator, distanca në qendër të Tokës është më e madhe.

Pse uraganet kthehen në drejtim të kundërt?

Efekti Coriolis në galaktikë

Pellgjet që kanë një formë më të përshtatshme, të tilla si pellgu i Atlantikut të Veriut dhe Jugu, efekti devijon rrymat detare. Në hemisferën veriore i devijon ato në të djathtë dhe në hemisferën jugore në të majtë. E njëjta gjë është e vërtetë në rastin e erërave.

Për të përhapja e thashethemeve në kthesën e tualetit në Australi është plotësisht e gabuar. Ata nuk rrotullohen në drejtim të kundërt siç bëjnë në pjesën tjetër të botës për shkak të këtij efekti. Nëse kjo ndodh, kjo është për shkak se prodhuesit i ndërtojnë ato që të rrotullohen në atë mënyrë.

Nga ana tjetër, ato që rrotullohen në drejtim të kundërt për shkak të efektit të koriolit janë uragane. Këto uragane matin shumë kilometra dhe mund të ndodhë që ekstremet e tyre të jenë në hemisferë të ndryshme. Kur kjo të ndodhë, ata do të rrotullohen në drejtim të kundërt në secilën hemisferë, pasi që secili skaj do të ketë një shpejtësi të ndryshme ndërsa Toka rrotullohet. Prandaj, uraganët përfundojnë në spirale.

Në rastin e galaktikave, graviteti bën që qendra e galaktikës të jetë në një vrimë të zezë gjigande që rrotullohet dhe tërheq të gjithë materien që është përreth. Megjithatë, graviteti dobësohet ndërsa largohemi nga qendra e galaktikave. Kjo ngadalëson materialin dhe krijon një efekt rrotullues. Mos të harrojmë se qendra e galaktikave formohet nga a vrimë e zezë.

Konkluzione

Miti i rremë i rrotullimit të ujit të tualetit

Edhe pse për disa nuk është diçka kushtëzuese, forca coriolis është diçka shumë e rëndësishme. Ai zhvillohet në shumë fenomene në Tokë dhe është përgjegjës për lëvizjen e rrymave të ajrit dhe detit. Kjo është një gjë e rëndësishme për t'u marrë parasysh kur planifikoni linjat ajrore të fluturimeve tregtare.

Falë kësaj njohurie, ka qenë e mundur të kuptojmë shumë për dinamikën e galaktikave, rrymave të ajrit dhe rrymave të ujit. Në meteorologji është mësuar parashikimi i këtyre dukurive meteorologjike.

Shpresoj që me këtë informacion të dini më shumë për efektin e koriolitit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.