Deti i Kortezit

Sot ne udhëtojmë për në Amerikë në Gjirin e Kalifornisë, i njohur gjithashtu me emrin e Deti i Kortezit. Isshtë një trup mjaft i ngushtë uji që ndodhet në Meksikë midis gadishullit të Baja California dhe shteteve meksikane të Sonora dhe Sinaloa. Ky det është bërë mjaft i famshëm pasi ka një pasuri natyrore dhe disa ishuj me zona të mbrojtura me emrin Vende të Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 2005.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, formimin, biodiversitetin dhe kërcënimet e Detit të Kortezit.

tipare kryesore

situata e detit të prerjeve

Isshtë një det margjinal që gjendet në Oqeanin Paqësor. Më konkretisht në veriperëndim të bregdetit meksikan. Ka një zgjatje prej afërsisht rreth 160,000-177,000 km2 dhe një vëllim uji prej rreth 145,000 km3. Isshtë e njohur mirë për të pasur ujëra të bukur. Dhe duket si një mjedis specifik natyror me ujëra pak të ngrohtë, i përshtatshëm për larje dhe me një ton të bukur blu të thellë. Kjo e bën atë një nga plazhet parajsore më të kërkuara në të gjithë këtë zonë. Asshtë sikur të ishte një parajsë krejtësisht e natyrshme.

Në zonën më të gjerë të Detit të Kortezit, një gjerësi prej rreth 241 kilometrash, ndërsa në zonën më të ngushtë është vetëm rreth 48 kilometra. Pjesa veriore është më e cekta, megjithëse janë zbuluar disa depresione që mund të arrijnë 3.000 metra në thellësi. Thellësia mesatare e detit është e vogël, duke qenë vetëm 818 metra. Sidoqoftë, nuk është një variabël që parandalon zhvillimin e biodiversitetit në një masë të madhe.

Temperatura dhe kripësia

Meqenëse ka ujëra mjaft të ngrohtë, në verë mund të arrijë temperatura prej 24 gradë. Këto ujëra janë perfekte për banjot dhe të gjithë turistët që vizitojnë këto zona gjatë verës. Anasjelltas, në dimër temperatura e detit bie në rreth 9 gradë. Arsyeja për këtë interval të madh të temperaturave midis verës dhe dimrit është thellësia e saj e cekët. Për shkak se është një det që nuk ka shumë ujë ose thellësi, ndikohet më shumë nga ndryshimet e temperaturave në atmosferë. Meqenëse nuk ka aq shumë ujë, koha e aklimatizimit zvogëlohet dhe këto diapazone të mëdha të temperaturave mund të vërehen ndërmjet një sezoni dhe një tjetri.

Në ujërat më afër detit të hapur, ai mund të tejkalojë temperaturat prej 24 gradë. Kripësia gjithashtu ndryshon shumë përgjatë gjithë bregdetit. Meqenëse ka një efekt të kripës së ulët të rrjedhës së ujit në pjesën e bregut perëndimor ku ka kripësi të lartë. Ndryshe nga ajo që ndodh me detet e tjera tropikale, ujërat janë pak më pak të kripura dhe janë vërejtur interval shumë të gjerë baticash. Baticat kanë ndikim në varësi të zonës në të cilën ndodhemi dhe ciklit të hënës. Në pjesën veriore të Detit të Kortezit niveli i ujit është rritur deri në 9 metra për shkak të baticave.

Lumi Kolorado formon një deltë mjaft të gjerë në shtrirjen e fundit dhe derdhet në Detin e Kortezit. Mund të thuhet se ky det ka lumin Colorado si degë kryesore të tij. Një nga karakteristikat që e bëri këtë det kaq të famshëm është se ka 922 ishuj brenda tij, megjithëse shumë prej tyre janë të pabanuar. Sidoqoftë, ato kanë një sasi të madhe të florës dhe faunës që e bën atë një zonë mjaft të pasur me biodiversitet.

Formimi i Detit të Kortezit

ishujt e detit të prerjeve

Ka hipoteza të shumta janë origjina e Detit të Kortezit. Meqenëse nuk mund të dihet me siguri totale, dihet se është një det relativisht i ri. Forma e saj aktuale është marrë gjatë kohës së Miocen vonë Kjo është, bën afërsisht 4-6 milion vjet. Disa nga teoritë që pohojnë origjinën e këtij deti tregojnë një modifikim të rrëfimit në shumë kohë. Pas kaq shumë modifikimesh, ai mund të formohet përmes disa proceseve tektonike.

Proceset gjeologjike që krijuan formimin e këtij deti u zhvilluan afërsisht 60 milion vjet më parë. Thenshtë atëherë kur pllakat tektonike të Amerikës së Veriut dhe Paqësorit ishin vendosur në një pllakë që sot mungonte. Kjo pllakë merr emrin e Farallón. Në fillim të epokës Mesozoike, kjo pllakë e njohur me emrin Farallon filloi një proces të nënshtrimit. Dhe filloi të fundosej nën skajin perëndimor të pllakës së Amerikës së Veriut dhe kontribuoi në formimin e maleve dhe vullkaneve. Këtu lindi shumica dërrmuese e ishujve që i përkasin Detit të Kortezit.

Biodiversiteti i Detit të Cortez

Siç kemi përmendur më parë, ai është një det me një pasuri të madhe të biodiversitetit. Pavarësisht se është relativisht i vogël në madhësi dhe ka vetëm një hyrje uji, ai është një nga detet më të studiuar në botë. Dhe është emëruar si »akuariumi i botës» për shkak të pasurisë së madhe të florës dhe faunës. Shtë vlerësuar se Ajo strehon rreth 900 lloje peshqish, 90 prej tyre endemikë, më shumë se 170 lloje të zogjve të detit dhe pothuajse një e treta e të gjitha llojeve të gjitarëve detarë në botë. Përveç kësaj, mund të themi se ka edhe rreth 5 lloje breshkash që folezojnë ose kërkojnë ushqim në brigjet e saj.

Kjo e bën atë një det që konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë në pasurinë e biodiversitetit. Ju mund të gjeni midis kafshëve të tjera vaquitas deti, breshka lëkure, breshka jeshile, kallamar gjigand, sardele, peshkaqenë balene, kuaj Paqësor, totoabas, bretkosa, breshka deti ulliri, pulëbardha kaliforniane dhe breshka.

Sa i përket florës, ajo është gjithashtu mjaft e pasur. Ka florë unike nën sipërfaqen e ujit. Ka shumë shkëmbinj nënujorë koralesh, plankton dhe alga makroskopike. Estimatedshtë vlerësuar se ato janë shtëpia e rreth 62 specieve të algave mikroskopike dhe deri në 626 lloje të algave makroskopike. Një nga peisazhet më të bukura mund të shihet nga bregu. Dhe është se alternon skenarë në një kontrast të rrallë midis bimësisë më mirë të shkretëtirave dhe bimësisë së mangrove të përbërë nga rërë dhe kripë, kryesisht. Ato janë afërsisht rreth 696 lloje të bimëve vaskulare që ka në ekosistemin e saj natyror atje.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit të Kortezit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.