Epoka e miocenit

Zhvillimi i faunës

Një nga epokat që i përkasin periudhës Neogjeni tashmë ishte Kenozoik fue el Miocen. Gjatë kësaj periudhe kohore, një numër i madh ngjarjesh ndodhën në të dy nivelet gjeologjike, klimatike dhe biologjike. Lëvizjet e mëdha të temperaturës u përjetuan, duke filluar me rënie dhe pastaj ngadalë duke u ngjitur. Kjo rritje e temperaturave çoi në zhvillimin e specieve të shumta të kafshëve dhe bimëve.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e Miocenit.

tipare kryesore

Periudha e miocenit

Kjo epokë filloi afërsisht 23 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 5 milion vjet më parë. Ndryshimet u përjetuan në nivelin orogjenik në të cilin rritjet e vargjeve të ndryshme malore. Falë të dhënave të shumta fosile, ka qenë e mundur të shihet se ishte një fazë me rritje të madhe në nivelin biologjik, ku kishte varietete të mëdha gjitarësh. Ky grup ishte ai që përjetoi zhvillimin dhe diversifikimin më të madh në shkallë globale.

Gjeologjia e miocenit

Gjatë epokës së Miocenit mund të vërehej një aktivitet i fortë gjeologjik pasi që kishte një lëvizje të madhe në pjesën e kontinenteve që vazhdoi zhvendosjen e tyre nga Domethënie kontinentale. Në këtë mënyrë, ajo pothuajse tashmë po zinte vendin që ka sot. Ka shumë specialistë që pretendojnë se, deri atëherë, planeti tashmë kishte pothuajse të njëjtin konfigurim që ka sot.

Një nga ngjarjet më të rëndësishme gjeologjike ishte përplasja e veriut të kontinentit afrikan me gadishullin Arabik. Kjo ngjarje e rëndësishme ishte aq e rëndësishme sa rezultoi në mbylljen e njërit prej deteve duhet të ketë ekzistuar deri në këtë kohë. Deti ishte Paratetis.

Gjatë kësaj kohe lëvizja e Indisë nuk kishte pushuar kurrë. Ai la një shtypje dhe shtypje kundër rajonit aziatik. Kjo shkaktoi malet e Himalaja po rritet gjithnjë e më shumë lartësia dhe po formonte maja më të larta. Në gjeografinë e Mesdheut ekziston një aktivitet i madh orogjen dhe kjo kohë është vendi ku sot u ngritën malet më të njohura.

Klima e miocenit

Kafshët e miocenit

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, klima e kësaj kohe karakterizohej kryesisht nga temperatura të ulëta. Kjo mundet vetëm në fillim dhe si pasojë e zgjerimit të zgjerimi i akullit në të dy polet. Ky zgjerim i akullit u shkaktua nga koha e mëparshme e njohur si Eoceni. Disa ambiente duhej të merrnin disa kushte të thata pasi nuk ishin në gjendje të mbanin lagështinë. Mos harroni se lagështia është çelësi për zhvillimin e mikroorganizmave dhe bimëve.

Kjo kohë me temperatura kaq të ulëta nuk zgjati nëse për një kohë të gjatë. Pak a shumë në mes të Miocenit është kur temperatura globale filloi të rritet ndjeshëm. Ky fakt i rritjes së temperaturave njihet si Klima optimale e Miocenit. Gjatë kësaj periudhe kohore temperaturat e ambientit gradualisht u rritën në 5 gradë mbi temperaturat aktuale. Kjo do të thotë që planeti tashmë ka përjetuar rritje më të mëdha të temperaturës sesa ka sot. Sidoqoftë, afati kohor për këtë rritje ishte shumë më i ngadaltë, duke u dhënë specieve më shumë kohë për t'u përshtatur.

Ndryshimi global i klimës që po përjetojmë aktualisht po rritet në një shkallë njerëzore. Kjo i bën qeniet e gjalla të paafta t'i përshtaten kushteve të reja. Falë rritjes së temperaturave në planet, mund të zhvillohet një klimë më e butë.

Duke zhvilluar vargje malore me shumë rëndësi dhe lartësi, ajo bëri reshjet do të ulen shumë. Ndërsa Mioceni përparonte, i gjithë planeti u kthye në një klimë më të thatë. Për këtë arsye, të gjitha shtrirjet e pyjeve u zvogëluan dhe shkretëtirat dhe tundrat u shtrinë.

Flora

Pjesa më e madhe e të gjitha llojeve të kafshëve dhe bimëve që ishin në Miocen gjenden sot. Mund të vërehet gjatë gjithë kësaj periudhe kohore që ekzistonte një rënie të ndjeshme si në pyje ashtu edhe në xhungla për shkak të rritjes së temperaturës dhe zgjatjes së thatësisë së përmendur më lart. Meqenëse reshjet ishin më të ulta dhe më të ulta, bimët gjithashtu duhej të përshtateshin me këto ndryshime.

Gjatë epokës së Miocenit ata filluan të dominojnë bimët barishtore dhe të tjera me madhësi të vogël që janë më rezistente ndaj periudhave të gjata të thatësirës. Një nga këto specie është kaparrali. Gjatë kësaj kohe, lulëzuan gjithashtu angiospermat, të cilat janë bimë që tashmë kanë fara të mbuluara.

Faunë

Fauna e Miocenit

Gjitarët ishin grupi më mbizotërues i kafshëve gjatë epokës së Miocenit. Ato mund të diversifikohen në një masë të madhe falë ndryshimeve klimatike. Kishte të bënte gjithashtu me mbylljen e detit Paratetis. Do të zhvillohen të gjitha llojet e gjitarëve, nga grupi më i vogël i brejtësve te gjitarët e mëdhenj si disa detarë.

Zogjtë gjithashtu iu nënshtruan një zmadhimi të madh gjatë kësaj kohe. Gjitarët tokësorë që dominuan kohën ishin si më poshtë:

 • Gomfoteriumi (E zhdukur)
 • Amficioni (E zhdukur)
 • Merjipi (E zhdukur)
 • Astrapoterium (E zhdukur)
 • Megapedete (E zhdukur)

Nga gjitarët ujorë mund të shohim gjithashtu se ata ishin shumë të larmishëm dhe paraardhësit e balenave aktuale e kishin origjinën. Midis atyre që u rritën dhe u zhvilluan më shumë ishin ato që i përkisnin grupit të cetaceasve, sidomos odontocetet. Këto ishin kafshë me dhëmbë që arrinin gjatësi deri në 14 metra. Dieta e tyre ishte plotësisht mishngrënëse dhe ata ushqeheshin me peshq të tjerë, kallamarë dhe madje cetace të të njëjtit grup.

Ne nuk duhet të harrojmë zvarranikët. Gjetëm gjithashtu një varg zvarranikësh që u zhvilluan mjaft mirë. Fosilet janë gjetur vetëm në pjesën veriore të Amerikës së Jugut. Breshka e ujit të ëmbël është më e madhja deri më tani. Fosili na tregon një breshkë që mund të jetë e gjatë afërsisht dy metra. Ishte në një dietë mishngrënëse dhe pre e saj ishin amfibët dhe peshqit.

Siç mund ta shihni, kjo kohë ishte mjaft e mirë për zhvillimin e të gjithë jetës në planet. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth epokës së Miocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.