Deti beering

Deti beering

Një nga detet më të njohur në botë dhe që ndan Amerikën dhe Rusinë është ai deti i beringut. Isshtë emëruar për nder të Vitus Jonassen Bering. Bëhet fjalë për një eksplorues danez i cili udhëhoqi ekspeditat në zonën e Beringia në shekullin e XNUMX-të. Shtë një det që ndodhet në Oqeanin Paqësor verior pranë Alaskës dhe Rusisë. Ka disa karakteristika të veçanta dhe një biodiversitet që është mjaft interesant të dihet.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për të gjitha karakteristikat, formimin dhe biodiversitetin e Detit Bering.

tipare kryesore

formimi i detit bering

Deti Bering është përgjegjës për ndarjen e tij nga pjesa tjetër e Paqësorit falë pranisë së Ishujve Aleutian dhe Gadishullit të Alaskës. Një nga pjesët më të njohura të gjithë kësaj zone është ngushtica e Beringut. Ka një gjerësi prej 85 kilometrash dhe lidhet me detin Chukchi dhe Oqeanin Arktik. E gjithë kjo zonë që lidh njëra me tjetrën është ngushtica e Beringut.

Nëse analizojmë të gjithë detin nga një hartë, shohim se ai mbulon më shumë se dy milion kilometra katrorë. Forma e këtij deti është mjaft kurioze. Dhe është se ajo ka një formë trekëndore dhe përmban ngushticën e Beringut, Gjirin e Bristolit, Gjirin e Anadyr dhe Tingullin Norton. Përveç kësaj, ky det përmban ishuj të tjerë duke përfshirë sa vijon: Diomedes, ishullin San Mateo, ishullin Karáguinski dhe ishullin Sledge dhe rreth 16 kanione nëndetëse.

Në këtë det ka një qarkullim të rrymave ujore që është i ndikuar nga rryma Alaskan. Rrjedha që sjell ujë në këtë pellg vjen nga kjo rrjedhë. Duke pasur parasysh karakteristikat morfologjike të këtij deti, dihet që sipërfaqja është më e freskët ndërsa ujërat e thella janë të ngrohta. Ujërat e ngrohtë po futen nga Oqeani Paqësor. Ky ujë lëviz nëpër ngushtica të shumta të ishujve në jug.

Një tjetër karakteristikë për të cilën ky det është i njohur është se për shkak të vendndodhjes së tij gjeografike dhe faktorëve të ndryshëm pjesa veriore zakonisht ngrin në dimër. Në përgjithësi është një det mjaft i ftohtë. Ju mund të shihni se pjesa më e madhe e dimrit është e ngrirë gjatë dhe gjatë verës mund të regjistroni temperatura të ujit më pak se zero gradë. Përkundër asaj që mund të mendohet, kripësia e këtij deti është shumë e ulët. Përqendrime disi më të larta të kripës mund të gjenden në disa zona më të thella. Sidoqoftë, duke qenë një thellësi kaq e ndryshueshme, mund të thuhet se gjysma e detit është më pak se 200 metra e thellë. Në disa pjesë, pak më pak se 152 metra dhe në të tjerët arrin një thellësi prej 3.600 metrash.

Pika më e thellë e detit Bering ndodhet në pellgun e Bowers rreth 4.067 metra e thellë.

Formimi i Detit Bering

peshkimi i tepërt

Duhet të kihet parasysh se, për formimin e Detit Bering, duhet të vlerësohet mosha e Oqeanit Paqësor, pasi ajo është shumë e ndikuar prej tij. Mosha e saj e vlerësuar është afërsisht 750 milion vjet. Kur Rodinia, i njohur si një superkontinent më shumë se 1.000 miliard vjet më parë, filloi të formohej, e gjithë kjo zonë po kalonte nëpër një proces ndarjeje. Ndërsa toka u nda, Oqeani Paqësor u nda dhe i dha vendin Detit Bering.

Ky det ndalon pjesën tjetër të oqeanit gjatë Epoka eocenit. Pjesa kryesore që është përgjegjëse për ndarjen e pjesës tjetër të oqeanit është formimi i harkut të Ishujve Aleutian. Deti Bering u formua nga një shelf i gjerë kontinental i kufizuar nga zinxhiri i Ishujve Aleutian dhe ngushtica e Beringut. Kjo platformë filloi si rezultat i përplasjes së platformave në periudhën e hershme të Kretaceut midis Siberia lindore dhe Blloku i Shpatit të Veriut. Blloku i Shpatit të Veriut është një zonë që ndodhet në Alaskën veriore.

Biodiversiteti i Detit Bering

Ngushtica e Beringut

Siç kemi përmendur më parë, është një det që ka shumë lloje të kafshëve dhe bimëve. Të konsiderohet për një kohë të gjatë si një ekosistem detar me shumë rëndësi. Të gjitha zonat e Arktikut që ekzistojnë midis Rusisë, Alaskës dhe Kanadasë përfitojnë nga prania e këtij biodiversiteti. Dhe kjo sepse në ujërat e saj mund të gjesh një mori gjitarësh detarë, peshq, molusqe, krustace dhe kafshë të tjera me madhësi mikroskopike.

Ka më shumë se 160 lloje të algave lundruese që kanë ekosistemin e tyre në Detin Bering. Për shembull, ne gjejmë algat gjigante kafe që janë të afta të formojnë pyje të harlisur në disa zona ujore. Ndër speciet më të zakonshme të kafshëve në Detin Bering janë këto:

 • Lopë deti
 • Balena e Finit
 • Balena Boreale
 • Balena e Djathtë e Paqësorit Verior
 • Luani i Detit të Steller
 • Ushqimi detar
 • Për çdo
 • salmon
 • Harengë
 • Cod Paqësor
 • Gaforrja gjigande e kuqe
 • Hedgehogs
 • Yjet e detit

Dhe lista vazhdon. Ka gjithsej afërsisht 420 lloje peshqish që kanë ndihmuar përhapjen e peshkimit dhe biznesin me të. Sidoqoftë, ka disa ndikime dhe kërcënime që po ndikojnë në Detin Bering.

kërcënimet

Mbani në mend se ndikimet njerëzore po shkaktojnë probleme në Detin Bering. Dhe është se është një zonë që është shumë e prekshme nga efektet negative të ngrohjes globale. Duke qenë një zonë pranë Oqeanit Arktik po ndikohet nga ngritja e niveleve të ujit si rezultat i shkrirjes së akulloreve polare. Përveç kësaj, duhet të merret parasysh se, duke qenë një det intensivisht produktiv në peshkim, ai vuan nga shfrytëzimi dhe problemet janë shkaktuar në shumë specie. Për shembull, zona më perëndimore është në një gjendje të peshkimit të tepërt dhe peshkimit të paligjshëm.

Pjesë të Detit Bering janë ndotur me sasi të mëdha të mbetjeve organike mikroskopike dhe substancave toksike. Problemi me këto substanca është se ato janë më të vështira për tu eleminuar. Në trupin e shumë kafshëve të detit janë gjetur bifenile poliklorinike të cilat janë ndotës organikë të qëndrueshëm, gjurmë të merkurit, plumbit, selenit dhe kadmiumit. Ne gjithashtu shohim disa ndikime të prodhuara nga trafiku detar që shqetësojnë jetën detare dhe një rrezik të madh të derdhjeve të naftës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Bering.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.