Deti Alboran

ishujt e detit alboran

Në pjesën më perëndimore detare të deti Mesdhe ne gjejmë një det që është shtëpia e biodiversitetit të madh. Bëhet fjalë për deti alboran. Kufijtë e këtij deti shënohen në veri nga bregu i Andaluzisë, në jug nga bregu mesdhetar i Marokut, në perëndim nga ngushtica e Gjibraltarit dhe në lindje nga vija imagjinare që shkon nga Cabo de Gata në Cabo Fegalo në Algjeri. Shtë një det i vogël por ka një rëndësi të madhe.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, gjeologjinë e rëndësishme të Detit Alboran.

tipare kryesore

peshkaqen

Isshtë një lloj deti, të cilit gjatësia maksimale është rreth 350 kilometra. Gjerësia e tij është pak a shumë rreth 180 kilometra, megjithëse është zvogëluar në mënyrë drastike ndërsa arrijmë në perëndim ku ndodhet i ashtuquajturi Arco de Gibraltar. Kjo do të thotë se thellësia totale mesatare që mund të gjendet në këtë det është afërsisht 1.000 metra. Pika më e thellë nga 2.200 metra, duke qenë në gjendje të presë një numër të madh të specieve të florës dhe faunës detare.

Nëse bëjmë një numërim të të gjitha zonave bregdetare që dëmtojnë Detin Alboran, gjejmë Spanjën, Mbretërinë e Bashkuar, Marokun dhe Algjerinë. Në këtë det gjejmë rryma të ndryshme në këtë pjesë të Mesdheut dhe ato janë veçanërisht të forta për shkak të takimit me trupa uji që kanë temperatura të ndryshme. Vendi ku bashkohen këto rryma është në zonat që vijnë nga Atlantiku dhe Ngushticat. Ne e dimë se rrymat sipërfaqësore të Detit Alboran ato janë të ftohta dhe kanë një drejtim të drejtimit drejt lindjes. Nga ana tjetër, nëse analizojmë rrymat nënujore, shohim se ato rrjedhin në anën e kundërt. Kjo bën që rrjedha e ujit nën ujë të lëvizë ujërat mesdhetare më të ngrohta dhe të kripura drejt Atlantikut.

Approximatelyshtë afërsisht 180 kilometra e gjerë në drejtim veri-jug, ndërsa gjatësia në drejtim lindje-perëndim nga rreth 350 kilometra.

Biodiversiteti i Detit Alboran

vendndodhja e detit të alboranit

Falë konvergjencës që ekziston midis rrymave të ndryshme oqeanike në Atlantikun Mesdhe, Deti Alboran ka një larmi të lartë të specieve dhe ekosistemeve. Këto ekosisteme dhe specie të gjallesave janë të lidhura me kushtet unike oqeanografike që ndodhin në këtë rajon. Falë një larmie gjeomorfologjike spektakolare të shtratit të detit, Mund të shihni gjithashtu formacione vullkanike dhe kanione nënujore.

Shkaku i ekzistencës së një biodiversiteti të madh në këtë det është se ai është një kalim i detyrueshëm për të gjitha kafshët që kanë një mënyrë migratore të jetës. Nga këtu gjejmë një numër të madh të specieve të cetaceasve, zogjve, breshkave të detit dhe specieve të tjera planktonike. Shumë prej këtyre specieve janë të mitura ose shumë të vogla në madhësi dhe barten nga rrymat si pjesë e ciklit jetësor. Falë ekzistencës së sasive të mëdha të planktonit në pjesën sipërfaqësore të rrjedhave, ne kemi një furnizim të mirë të lëndëve ushqyese të nevojshme si bazë e rrjetit trofik.

Sidoqoftë, me kalimin e viteve dhe evolucionin e aktivitetit ekonomik të qenies njerëzore, kjo pasuri ekologjike kërcënohet nga qenia njerëzore. Dhe ka një vëllim të konsiderueshëm të trafikut detar si nga anijet kontejnerë, tragetet e naftës, etj. Kjo kalon shpesh Detin Alboran. Kjo pasi ato kanë rrugë lidhëse midis Atlantikut dhe Mesdheut. Beenshtë vlerësuar që çdo vit Ka më shumë se 800.000 anije Han që tranzitojnë këtë rajon çdo vit.

Për sa i përket faunës, ky det është habitati i popullsisë më të madhe të delfinëve me hundë që ekziston në Mesdheun perëndimor. Përveç kësaj, ka më shumë ose më shumë popullsi të zakonshme dhe një numër të madh breshkash deti. Ky det është jo vetëm i pasur me biodiversitet, por edhe një burim i rëndësishëm i peshkimit të sardeles dhe peshkut të shpatës. Prandaj, ajo është shumë e shfrytëzuar nga njerëzit.

Ishujt e Detit Alboran

biodiversiteti detar

Megjithëse ky det nuk është shumë i gjatë, ka disa ishuj të njohur dhe shumë të rëndësishëm. Ne do të analizojmë një nga një se cilët janë ishujt kryesorë dhe karakteristikat e tyre.

Alboran

Ky ishull merr emrin për shkak të detit ku ndodhet. Isshtë një ishull më i vogël me origjinë vullkanike dhe ndodhet në një distancë të ndërmjetme midis Afrikës dhe Evropës. Partshtë pjesa më lindore e detit. Edhe pse është i vogël, historikisht ka qenë një pikë e rëndësishme strategjike në fushat ushtarake dhe detare.

Sot është plotësisht e pabanuar dhe mjedisi i saj natyror mbrohet nga figura të ndryshme juridike ndërkombëtare. Hyrja e tij është plotësisht e ndaluar pasi është shtëpia e specieve endemike të florës dhe faunës.

Ishuj të tjerë

Deti Alboran është shtëpia e ishujve të tjerë më të vegjël dhe ata janë më pak të njohur. I gjithë bregu i Afrikës Veriore është i mbushur me ishuj të vegjël dhe arkipelagë. Disa nga këto ishuj janë nën territorin spanjoll për shkak të afërsisë së tij me qytetet autonome të Ceuta dhe Melilla. Le të analizojmë se cilët janë këta ishuj të vegjël:

  • Shkëmbi i Velez de la Gomera: është një ishull me vetëm 190 metra katrorë, prandaj konsiderohet si një ishull. Pas tërmetit që ndodhi në vitin 1930, ata e bashkangjitën atë në bregdet me një copë rëre. Ajo është e banuar vetëm nga një garnizon i vogël i Ushtrisë Spanjolle.
  • Shkëmbi i Alhucemas: është edhe më i vogël se ishulli i mëparshëm me vetëm 150 metra katrorë. Ajo është e mbrojtur nga shkëmbinjtë dhe gjithashtu strehon një fortifikim ushtarak.
  • Ishujt Chafarinas: Ka një sipërfaqe prej 500 metrash katrorë dhe është një arkipelag i vogël. Ndodhet në lindje të Melilla dhe është shumë afër kufirit detar midis Marokut dhe Algjerisë. Banorët e tij të vetëm janë ushtarakë dhe shkencorë brenda një stacioni biologjik.

Rëndësia ekologjike

Siç kemi përmendur më parë, Deti Alboran ka një rëndësi të madhe ekologjike, pasi ai është shtëpia e një sasie të madhe të biodiversitetit. Sidoqoftë, ajo përballet me probleme të ndryshme si p.sh. peshkimi pa kriter, shkarkimet e pakontrolluara ndotëse dhe turizmi masiv. Për më tepër, vitet e fundit ky det është bërë një rrugë e paligjshme emigrimi nga Afrika në Spanjë, e cila ka çuar në mbytje të shumta anijesh dhe ndotje të dyshemeve të detit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Alboran dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.