deti Mesdhe

Qytetërimi grek

El deti Mesdhe është një nga detet që përbëjnë Oqeanin Atlantik. Ndodhet në rajonin që bashkohet me Evropën Jugore, Azinë Perëndimore dhe Afrikën Veriore. Konsiderohet si një det me rëndësi të jashtëzakonshme historike për të gjithë civilizimin perëndimor pasi ishte një zonë ku u zhvilluan kultura të shumta. Konsiderohet deti i dytë më i madh në brendësi të planetit, pas Karaibeve.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, trajnimin dhe rëndësinë e Detit Mesdhe.

tipare kryesore

Pellgu i Detit Mesdhe

Ky det përmban një sasi të madhe uji dhe përfaqëson 1% të të gjithë ujit të oqeanit në botë. Vëllimi i tij i ujit është prej 3.735.000 kilometra kub dhe thellësia mesatare është 1430 metra. Gjatësia e tij është 3860 kilometra dhe ka një sipërfaqe totale prej 2.5 milion kilometra katrorë. E gjithë kjo sasi uji bën të mundur larjen e 3 gadishujve të Evropës Jugore. Këto gadishuj janë Iberike, Italike dhe Ballkanike. Gjithashtu lahet një gadishull aziatik i njohur me emrin Anadoll.

Emri i Detit Mesdhe vjen nga Romakët e lashtë. Atëherë Unë e njihja atë si "Mare nostrum" ose "deti ynë". Emri i Mesdheut vjen nga latinishtja medi terraneum çfarë do të thotë mesi i tokës. Ky emër është për shkak të një origjine të shoqërive që e quajtën atë pasi ata e dinin vetëm tokën përreth këtij deti. Kjo i bëri ata të konsiderojnë Detin Mesdhe si qendrën e botës. Që nga kohërat antike, grekët i dhanë emrin këtij deti deri më sot.

Extremar është i lidhur me Oqeanin Atlantik përmes ngushticës së Gjibraltarit. Ndodhet midis Evropës Jugore, Afrikës Veriore dhe bregut perëndimor të Lindjes së Afërt. Oqeani Atlantik nuk është vetëm komunikim, por gjithashtu lidhet me Detin e Zi nga ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve. Një tjetër lidhje e saj është ajo e Detit të Kuq. Lidhet përmes Kanalit të Suezit.

Nënndarjet e Detit Mesdhe

Ekziston një listë e gjatë e deteve të vegjël në të cilët është i ndarë Deti Mesdhe. Secila korrespondon me vendndodhje specifike gjeografike ose disa zona ku ndryshojnë karakteristikat, qoftë për shkak të florës, faunës ose gjeologjisë. Ne do të rendisim listën e nënndarjeve që ka Deti Mesdhe:

 • Deti Alboran, midis Spanjës dhe Marokut.
 • Mar menor, në juglindje të Spanjës.
 • La Mar Chica në Marokun verior.
 • Deti Adriatik, midis gadishullit Italian dhe brigjeve të Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjës dhe Malit të Zi.
 • Deti Jon, midis gadishullit Italian, Greqisë dhe Shqipërisë.
 • Deti Libian në Tunizi.
 • Deti i Kilikisë midis Turqisë dhe Qipros.
 • Deti Levantine, në brigjet e Egjiptit, Libanit, Qipros, Izraelit, Sirisë dhe Turqisë.
 • Deti Ligurian, midis Korsikës dhe Ligurisë.
 • Deti Tirren, midis bregdetit lindor të Sardenjës, gadishullit Italian dhe bregdetit verior të Siçilisë.
 • Deti Balearik midis bregut lindor të Gadishullit Iberik dhe ishullit të Sardenjës.
 • Deti Egje, midis Greqisë dhe Turqisë.

Formimi dhe origjina

deti Mesdhe

Pas ndarjes së super kontinentit të njohur si Pangea, u hap një hapësirë ​​midis Evropës, Afrikës dhe Lindjes së Mesme. Në atë kohë Deti Mesdhe ishte i lidhur me Oqeanin Atlantik deri rreth 6 milion vjet më parë kur ndodhi kriza e kripurisë Mesiniane. Në këtë kohë deti ishte kryesisht i thatë sepse ishte shkëputur nga oqeani i madh. Kjo shkaktoi prodhimin e pjesës tjetër të ujit pa pasur ndonjë degë që do të kontribuojë me një trup të ri uji në det.

Possibleshtë e mundur që do të kishte vazhduar të humbte ujë, por erozioni i vazhdueshëm i terrenit krijoi një kanal të gjatë rreth 250 kilometra dhe uji nga oqeani filloi të rrjedhte sikur të ishte një përmbytje. Shkencëtarët besojnë se hapja që u krijua duke formuar një ujëvarë gati 2 kilometra të gjerë ishte në gjendje të mbushte të gjithë Detin Mesdhe brenda afërsisht dy viteve. Kjo ujëvarë dhe përmbytja e gjithë kësaj zone ndryshoi gjeografinë e tokës. Kështu ndodhi krijimi i Detit Mesdhe siç e njohim sot.

Sa i përket klimës, ne shohim se ajo ka verë përgjithësisht të ngrohtë, të thatë dhe të qetë. Zakonisht nuk është një det me shumë turbulenca për të lundruar dhe ato priren të kenë verë me stinë të thata. I gjithë rajoni merr erërat e freskëta që vijnë nga hapësirat midis maleve të zonave të Evropës. Këto erëra kontrastojnë me erërat e ngrohta që vijnë nga fushat dhe janë afrikane dhe që rrisin shpejtësinë e avullimit të ujit gjatë muajve të ngrohtë.

E gjithë kjo prodhon ujëra me një sasi më të lartë kripe dhe një atmosferë më të lagësht. Dimrat mund t’i konsiderojmë si me erë, por me një karakteristikë të moderuar. Në përgjithësi gjejmë erëra të ngrohta dhe të thata dhe vjeshtat dhe burimet zakonisht janë të ndryshueshme dhe shoqërohen me shi.

Flora dhe fauna e Detit Mesdhe

Sa i përket qenieve të gjalla që banojnë në këtë planet, ne kemi probleme serioze mjedisore. Dhe është se Deti Mesdhe konsiderohet si një nga detet më të ndotur në botë. Pas ujërave Australiane, Kineze dhe Japoneze, Deti Mesdhe është një nga detet, një larmi më e madhe biologjike, pavarësisht niveleve të larta të ndotjes.

Sot Janë përshkruar 17.000 specie, nga të cilat 4% vijnë nga dete të tjerë, kështu që ato konsiderohen specie invazive. Shumica e specieve shtazore dhe bimore janë të përqendruara në rajonet më të thella në zonat afër ngushticës së Gjibraltarit. Këtu gjejmë detin Alboran, të gjithë bregdetin afrikan dhe spanjoll dhe detet veriore të Adriatikut dhe Egjeut.

Ky det konsiderohet si një nga më të ndoturat në botë pasi përmban një prani të lartë të hidrokarbureve dhe mikroplastikave. Këto dy elemente janë kërcënime të fuqishme për ekuilibrin ekologjik të jetës së bimëve dhe kafshëve. Mund të shoqërohet gjithashtu me rreziqe që rrjedhin nga mbipeshkimi dhe anijet e tepërta të mallrave.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit Mesdhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.