Klaudi Ptolemeu

claudius ptolemeu

Sot do të flasim për një nga burrat që kontribuoi shumë informacion në shkencë. Eshte per Klaudi Ptolemeu. Ai është një njeri që ishte një astronom, matematikan dhe gjeograf Grek dhe, megjithëse ka shumë pak informacion në lidhje me jetën e tij, ky shkencëtar ka mbijetuar deri më sot. Nuk dihet saktësisht se ku ka lindur, apo në cilën datë. Gjithashtu nuk dihet se ku vdiq por ne e dimë kontributin e tij të madh.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjithë biografinë dhe shfrytëzimet e Claudio Ptolemeut.

Biografia e Klaud Ptolemeut

harta e botës nga claudius ptolemeu

Edhe pse nuk dihet saktësisht se ku lindi Klaudi Ptolemeu, vlerësohet se ishte në Egjipt. E gjithë aktiviteti i saj është i përshtatur midis datat e vëzhgimit tuaj të parë që keni bërë në 127 pas Krishtit Ky vëzhgim u bë gjatë vitit të njëmbëdhjetë të mbretërimit të Hadrianit. Nga ana tjetër, një nga vëzhgimet e tij të fundit daton në AD 141. Në katalogun e yjeve ai miratoi vitin e parë të mbretërimit të Perandorit Antoninus Pius si datën e referencës për të gjitha koordinatat. Ky vit referimi ishte 138 AD

Klaudi Ptolemeu shquhet si përfaqësuesi i fundit i madh i të gjithë astronomisë greke. Dhe është që veprimtaria e tij kryesore u zhvillua në vëzhguesin e tempullit të Serapis në Canopus. Ky observator ndodhej afër Aleksandrisë. Vepra kryesore dhe më e famshme e Klaud Ptolemeut për të cilën ai u bë më i njohur është Sintaksa matematikore. Kjo vepër është e ndarë në 13 vëllime që u klasifikua si një vepër e madhe dhe e gjerë. Në këtë mënyrë, mund të dallohej nga koleksionet e tjera të teksteve astronomike nga autorë të tjerë. Rëndësia që kishte puna e tij mund të bëhet e rëndësishme për përparimin e shkencës.

Admirimi që frymëzoi të gjithë punën e Klaud Ptolemeut paraqiti një zakon të referimit të saj duke përdorur termin grek megisté. Ky term do të thotë sa më i madh dhe maksimal. I tillë ishte ndikimi i veprës që Kalifi al-Mamun kishte në gjuhën arabe të përkthyer në 827. Emri i al-Magisti siç thuhet në përkthim që vjen nga titulli i Almagest. Ky titull u miratua në Perëndimin mesjetar që nga përkthimi i parë në versionin arab. Ky përkthim është bërë në Toledo në 1175.

Karakteristikat e veprës së Klaud Ptolemeut

astronom

Duke përdorur të gjitha të dhënat e mbledhura nga paraardhësit, Claudius Ptolemeu ndërtoi një sistem botëror që përfaqësonte me një shkallë të lartë të recetës të gjitha lëvizjet e dukshme të diellit, hënës dhe 5 planetëve të njohur në atë kohë. Ai veçanërisht përdori të dhënat e mbledhura nga Hipparchus pasi që ata u përqëndruan në këtë. Ai ishte në gjendje t'i vendoste këto lëvizje me një shkallë të caktuar precize falë burimeve gjeometrike dhe llogaritjeve komplekse. Baza e kësaj njohurie bazohej në një sistem gjeocentrik. Në këtë sistem ishte planeti Tokë që është i palëvizshëm në qendër të universit. Nga kjo, të gjitha objektet qiellore, përfshirë diellin, hënën dhe pjesën tjetër të planetëve, rrotullohen rreth planetit tonë.

Planetët e njohur në atë kohë ishin Mërkuri, Venusi, Jupiteri dhe Saturni. Në këtë sistem, Toka zinte një pozicion paksa të çuditshëm në lidhje me qendrën e të gjitha perimetrave në të cilat lëviznin pjesa tjetër e trupave qiellorë. Këto linja pozicionesh njiheshin si qarqe të ndryshme. I vetmi trup qiellor që përshkoi rrethin e tij mbrojtës me një lëvizje uniforme ishte dielli. Nga ana tjetër, hëna dhe pjesa tjetër e planetëve lëvizën nëpër një rreth tjetër. Ky rreth quhej epikel. Qendra e epikletës rrotullohet në mbrojtëse dhe Kjo e lejon atë t'i shpjegojë Klaud Ptolemeut të gjitha parregullsitë që mund të vërehen në lëvizjet e trupave qiellorë.

Sistemi i Klaud Ptolemeut

model i universit

Ky sistem ishte në gjendje të sigurojë një interpretim të të gjitha lëvizjeve planetare që përshtaten mjaft mirë me parimet e kozmologjisë Aristoteliane që ekzistonin në atë kohë. Ai gjithashtu mbeti modeli i vetëm deri në Rilindjen. Gjatë kohës së rilindjes, kishte precizitet më të madh kur vëzhgonin trupat qiellorë dhe kishte më shumë informacion falë vëzhgimeve të shumta astronomike. Shumica e informacionit në lidhje me astronominë në këtë periudhë u bë në fund të periudhës mesjetare. Me këtë njohuri, u bë e nevojshme të prezantoheshin dhjetëra epiklike të reja që e bënin gjithçka që lidhej me astronominë të komplikohej tepër për tu kuptuar.

Në fakt, modeli heliocentrik i ekspozuar nga Koperniku Ishte puna që filloi zhdukjen e të gjithë astronomisë së Klaud Ptolemeut pasi ajo kishte një thjeshtësi më të madhe të konsideruar si një nga ato pikat kryesore.

Por duhet të kihet parasysh se Klaudi Ptolemeu Ai ishte jo vetëm një astronom por edhe një gjeograf. Duke pasur parasysh njohuritë e tij për gjeografinë, ai ishte në gjendje të ushtronte një ndikim të madh falë zbulimeve të mëdha gjeografike. Në veprën e tij me 8 vëllime të quajtur gjeografi Teknikat matematikore u përpiluan për vizatimin e hartave të ndryshme precize me anë të sistemeve të ndryshme të projeksionit. Ai gjithashtu mbledh një koleksion të gjerë të koordinatave gjeografike të nevojshme dhe përkatëse me vende të ndryshme në botë të njohura atëherë.

Për të elaboruar këtë punë, Klaudi Ptolemeu miratoi vlerësimin e bërë nga Posidonius rreth perimetrit të Tokës. Ky vlerësim ishte më i ulët se vlera e vërtetë dhe ekzagjeronte shtrirjen e kontinentit Euroaziatik në drejtimin lindje-perëndim. Kjo situatë alarmoi Christopher Columbus për të ndërmarrë udhëtimin e tij, i cili ishte ai që do të zbulonte Amerikën.

Punime te tjera

Një tjetër nga veprat e Claudio Ptolemeut Ajo është e ndarë në 5 vëllime dhe është e njohur me emrin e optikë. Punë e thënë e asaj mbi teorinë e pasqyrave dhe reflektimin dhe thyerjen e dritës. Këto fenomene ishin fizike dhe pasojat që patën mbi ta u morën në konsideratë për vëzhgimet astronomike. Ai gjithashtu është kredituar me autorësinë e një traktati të astrologjisë të quajtur Tetrabiblos që paraqiste të gjitha karakteristikat dhe shkrimet e tjera dhe që ia vlente pjesa më e madhe e zonës që kishte në Mesjetë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth biografisë dhe shfrytëzimeve të Claudio Ptolemeut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.